Potrzeby w zakresie transmisji danych rosną w błyskawicznym tempie, do czego w dużej mierze przyczynia się wzrost zapotrzebowania na treści wideo. Przybywa na rynku graczy, którzy je zaczęli oferować, jak np. Netflix. Klienci zaś oczekują nieograniczonego wyboru treści najwyższej jakości i coraz większej swobody dostępu. Stanowi to wyzwanie dla operatorów telekomunikacyjnych, którzy muszą rozdwajać nowoczesną infrastrukturę, taką jak światłowody czy sieci NGN. To zaś kosztuje i telekomy muszą szukać sposobów, jak zarobić na tych inwestycjach.
czytaj: Popyt na treści wideo zmienia strategie biznesowe operatorów
Internetowe zakupy to dziś normalność. Wiele wskazuje, że tegoroczny świąteczny okres handlowy w sieci będzie rekordowy. Jednak polski e-handel ma najlepsze lata ciągle jeszcze przed sobą.
Poczta Polska ma stać się jedną z kluczowych instytucji, na których będzie się opierać budowa cyfrowego państwa. Ma też pomóc w ograniczeniu skutków wykluczenia cyfrowego obywateli, szczególnie mieszkających na obszarach oddalonych od dużych ośrodków administracyjnych.
Już od przyszłego roku każdy obywatel będzie mógł korzystać z pierwszych mDokumentów, czyli dokumentów w formie elektronicznej przez telefon komórkowy. Jako pierwsze dostępne będą dowód osobisty i prawo jazdy - zapowiada Ministerstwo Cyfryzacji. Nie będzie jednak przymusu używania ich i nadal będzie można posługiwać się dokumentami tradycyjnymi.
czytaj: Dowód osobisty i prawo jazdy przez komórkę od przyszłego roku
Więcej spraw załatwianych online, więcej czasu dla obywateli i krótsze kolejki w urzędach to m.in. efekty działań resortu cyfryzacji z ostatniego roku - uważa minister cyfryzacji Anna Streżyńska. I dodaje, że przez ostatnie 12 miesięcy wiele już udało się zrobić, ale ogrom pracy jeszcze przed ministerstwem.
Oprogramowanie wymuszające okup (tzw. ransomware) staje się jedną z ulubionych broni cyberprzestępców, bo bardzo efektywnie zapewnia zyski. Analitycy rynku cyberbezpieczeństwa odnotowują, że aktywność tego typu ataków od dłuższego czasu nasila się i trend ten prawdopodobnie utrzyma się w najbliższym czasie.
Korzystanie z hotspotów stało się powszechne. Gdy przebywamy w hotelu, restauracji, czy też w centrum miasta lub w biurze, oczekujemy bezproblemowego logowania i dostępu do szerokopasmowej transmisji i chętnie korzystamy z obecnych tam sieci Wi-Fi. Coraz częściej technologia ta jest jednak też wykorzystywana jako narzędzie spersonalizowanego marketingu, choć w Polsce jeszcze stosunkowo rzadko.
Rynek reklamy internetowej w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Według szacunków Starcom Mediacest Group w ubiegłym roku zanotował wzrost o 4,5 proc i jego wartość sięgnęła ponad 7,6 mld zł. Wydawcy alarmują jednak, że jego dalszy jego rozwój napotyka na poważny problem, bo polscy internauci są w światowej czołówce, jeśli chodzi o blokowanie reklam w sieci.
Coraz więcej lotnisk na świecie daje możliwość korzystania bezpłatnie z Internetu. Nie najgorzej wygląda to także w Polsce, gdzie 9 z 15 polskich lotnisk oferuje pasażerom nieograniczony dostęp do Wi-Fi bez żadnych dodatkowych wymagań.
czytaj: Darmowy internet na lotniskach coraz bardziej powszechny
W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić sprawne funkcjonowanie państwa bez e-administracji, które umożliwia obywatelem i firmom załatwianie wielu spraw przez Internet. Jak jednak zwrócił uwagę w opublikowanym kilka miesięcy temu raporcie NIK, pomimo dużych sum, wydanych na platformy usług elektronicznych w urzędach, ich wykorzystanie jest znikome. Ministerstwo Cyfryzacji chce to zmienić, a jednym ze sposobów na to, ma być wprowadzenie w przyszłym roku e-dowodu w smartfonie.
Portal realizowany w ramach projektu nr POIG.07.01.00-00-019/09 pn. „System Informacyjny o infrastrukturze szerokopasmowej i portal Polska Szerokopasmowa”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.