Przejdź do treści

74 proc. Polaków to internauci

Data: 2016-11-30 01:23:00
rukanoga / Photogenica

W Estonii użytkownicy sieci stanowią 86 proc. populacji, w Czechach 75 proc., a w Polsce 74 proc. – wynika z badań Gemiusa, który porównał popularności internetu w 12 krajach leżących w Europie Środkowej i Wschodniej. Firma brała pod uwagę osoby w wieku 15-69 lat.

Według szacunków, krajem, w którym internauci stanowią największy odsetek populacji jest Estonia. 86 proc. Estończyków jest aktywnych w sieci (źródło: gemiusAudience). W czołówce znajdują się również Czesi i Polacy. Tylko co czwarty mieszkaniec tych państw wieku 15-69 lat nie korzysta z sieci. Z kolei krajem, który notuje najniższy odsetek internautów jest Rumunia – 58 proc.

Kraje, w których możemy zaobserwować największe dysproporcje płci w strukturach internautów to Serbia, Chorwacja, Rumunia i Łotwa. Zarówno w Rumunii jak i na Łotwie mężczyźni stanowią 53 proc. internautów. Z kolei w Serbii i Chorwacji, kobiety deklasują mężczyzn o jeszcze więcej punktów procentowych. Serbki stanowią 56 proc. internautów w swoim kraju, natomiast Chorwatki 54 proc.

Jak potwierdzają dane Gemiusa, to Mołdawia jest krajem gdzie osoby w wieku 15-24 lata stanowią największą grupę internautów – 29 proc. Z kolei na Ukrainie, najliczniejszą grupą wiekową są osoby w wieku 25-34 lata - 29 proc. Kim są użytkownicy sieci w innych krajach? Co czwarty Czech korzystający z internetu ma 35-44 lata, co piąty Łotysz 45-54 lata i co piąty Estończyk 55 lat i więcej.

We wszystkich analizowanych państwach, największy udział w populacjach internautów mają osoby ze średnim wykształceniem (w Polsce jest to 49 proc.). Prym wśród tych krajów wiodą Czechy, gdzie przedstawiciele tej grupy stanowią 67 proc. użytkowników sieci. Państwem o najwyższym udziale wśród internautów osób z wyższym wykształceniem jest Ukraina - 45 proc. Tymczasem krajem, który ma najmniejszy odsetek użytkowników sieci posiadających dyplom wyższej uczelni jest Słowacja – 21 proc.

Źródło: Gemius

Zdjęcie: Photogenica

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

badanie, internauci, Gemius

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:
Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie