Przejdź do treści

Zagrożenie utraty danych w firmach nie maleje

Data: 2016-07-08 00:56:00
Richard Nelson Photogenica

Firma EMC Corporation przedstawiła wyniki nowych badań EMC Global Data Protection Index 2016, które dotyczyły tworzenia kopii zapasowych danych w przedsiębiorstwach. Badania przeprowadzone przez niezależną firmę Vanson Bourne w 18 krajach na całym świecie wykazały, że przedsiębiorstwa nie zdają sobie sprawy, jak trudne jest obecnie skuteczne zabezpieczenie danych, przez co narażają się na poważne straty finansowe. 

Choć udało się ograniczyć cztery największe tradycyjne zagrożenia dla przechowywania danych, firmy nadal są nieprzygotowane na nowe, coraz bardziej niebezpieczne zagrożenia. W porównaniu z wynikami badań EMC Global Data Protection Index 2014 liczba przedsiębiorstw, które w ciągu ostatniego roku doświadczyły utraty danych lub przestojów w pracy systemu, wzrosła o 13 proc. Każdy taki incydent kosztował średnio 914 tys. dolarów. 

Firma EMC zleciła przeprowadzenie nowego, uaktualnionego badania, aby pomóc firmom rozpoznawać nowe, szybko zmieniające się zagrożenia oraz umożliwić im przygotowywanie się do obrony. Na podstawie wyników badań EMC Global Data Protection Index 2016 można wyróżnić trzy główne problemy dotyczące nowoczesnej ochrony danych:

1) Zagrożenia danych zabezpieczających
Prawie jedna czwarta (23 proc.) ankietowanych firm doświadczyła utraty danych lub nieplanowanych przerw w pracy systemu z powodu zewnętrznego naruszenia bezpieczeństwa. Po uwzględnieniu incydentów wewnętrznych wskaźnik ten wzrósł do ponad jednej trzeciej (36 proc.). Coraz więcej przedsiębiorstw musi się liczyć z zagrożeniem nie tylko danych podstawowych, ale również kopii zapasowych i danych zabezpieczających. Niezależnie od tego, czy chodzi o cyberprzestępców żądających pieniędzy za uwolnienie danych zaszyfrowanych przez ransomware, czy o inne zagrożenia kopii zapasowych i danych zabezpieczających, firmy potrzebują rozwiązań, które uniemożliwią uszkodzenie „danych ostatniej szansy”.
2) Zagrożenia danych w chmurze
Ponad 80 proc. respondentów stwierdziło, że w ciągu najbliższych dwóch lat będzie używać przynajmniej niektórych spośród ośmiu głównych aplikacji dla firm  oferowanych w chmurze publicznej. Tymczasem odsetek ankietowanych, którzy chronią przed uszkodzeniem i usunięciem dane przechowywane w chmurze nie osiąga nawet 50 proc. Ponad połowa respondentów używa już poczty elektronicznej w chmurze publicznej. Jak dotąd badane firmy przeniosły do takich chmur średnio 30 proc. swoich środowisk informatycznych.
 
3) Coraz większe wymagania w zakresie bezpieczeństwa
Na pytanie, czy w przypadku utraty danych lub nieoczekiwanego przestoju systemów byliby w stanie w pełni odtworzyć swoje zasoby, ponad 70 proc. respondentów odpowiedziało, że nie ma co do tego pewności. Podobnie jest w przypadku centrów przetwarzania danych: 73 proc. respondentów nie ma pewności, czy ich rozwiązania mogą sprostać wymaganiom wydajniejszych i wyposażonych w nowe funkcje systemów pamięci masowych flash.
Źródło: EMC
Zdjęcie: Photogenica

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

EMC, badanie, raport, utrata danych, cyberbezpieczeństwo, cyberzagrożenia

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:

przeczytaj_tresc_ponownie