Przejdź do treści

Światłowodowy wynalazek naukowców z Lublina

Data: 2015-06-18 09:40:00
wu kailiang/Photogenica

Opracowywany przez naukowców z Politechniki Lubelskiej w pełni optyczny przełącznik fotoniczny pozwoli stukrotnie zwiększyć prędkość przesyłania danych w internecie. Możliwe, że w przyszłości skorzystają z niego nie tylko firmy, ale także indywidualni klienci, którzy, przykładowo, w ciągu sekundy będą mogli ściągnąć swój ulubiony film - informuje Kurier Lubelski.

- Jednym z podstawowych problemów stawianych współczesnym sieciom informatycznym jest zwiększenie szybkości przesyłania informacji - wyjaśnia gazecie prof. Piotr Kisała, kierownik Zakładu Optoelektroniki i Sieci Teleinformatycznych, pod kierunkiem którego prowadzone są badania. I dodaje, że obecnie w celu przesyłania danych stosuje się przełączniki optyczne elektroniczne.

Ich działanie to skomplikowany proces. Ma go uprościć, ale także stukrotnie przyspieszyć, wynalazek opracowany przez naukowców z politechniki. Wszystko dzięki zmianie technologii przesyłu. Ponadto żywotność innowacyjnego przełącznika prosto z Lublina będzie większa niż tych wykorzystywanych obecnych.

- Wprowadzenie do istniejących sieci naszych przełączników optycznych będzie równoznaczne z posiadaniem szybszych i nowocześniejszych elementów sieci teleinformatycznych - zapewnia prof. Kisała. - Już istniejące sieci wyposażone w takie przełączniki będą pracowały efektywniej. Badania, które są prowadzone na specjalistycznym sprzęcie w Centralnym Laboratorium Wdrożeń Politechniki Lubelskiej, potrwają do końca roku. Wtedy też będzie gotowy prototyp przełącznika. Naukowcy zajmują się teraz głównie sprawdzaniem działania nowego urządzenia, m.in. jego odporności na wysokie i niskie temperatury. Urządzenie czeka obecnie na przyznanie ochrony patentowej.

Lubelskim przełącznikiem zainteresowało się już kilka firm, które w przyszłości chcą się zająć jego dystrybucją.Naukowcy współpracują m.in. z firmą, która od początku uczestniczy w projekcie i deklaruje gotowość wdrożenia opracowanej technologii. Dokonała ona rozeznania rynku, trwają rozmowy z dużymi firmami, takimi jak Orange.

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej na realizację projektu otrzymali dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w ramach stypendiów dla zespołów badawczych. Wszystkie badania były prowadzone na specjalistycznym sprzęcie zlokalizowanym w Centralnym Laboratorium Wdrożeń Politechniki Lubelskiej.

Źródło: Kurier Lubelski, Dziennik Wschodni

Zdjęcie: Photogenica

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

wynalazki, innowacje, światłowód, przełącznik fotoniczny, Politechnika Lubelska

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:

przeczytaj_tresc_ponownie