Przejdź do treści

Internet w gniazdku elektrycznym – czy to się sprawdza?

Data: 2012-11-14 12:28:00
Internet w gniazdku  elektrycznym  czy to się sprawdza?

Jeszcze dekadę temu, kiedy jeszcze dostęp szerokopasmowy do Internetu nie był w Polsce tak popularny, duże nadzieje pokładano w łączeniu z siecią za pomocą linii energetycznych. Stosowana do tego technologia PLC (Power Line Communications) od dawna nie należy do nowinek technicznych, jednak nie stała się rozwiązaniem o powszechnym zastosowaniu.

Oczywiście, PLC jest dziś z powodzeniem wykorzystywana, choć w istocie można tu mówić o ograniczonym zakresie i specyficznych warunkach funkcjonowania. Przeanalizujmy czym jest PLC, jak działa i co sprawia, że nie spełniły się wszystkie oczekiwania, co do możliwości stosowania tej technologii.

Dobre, ale nie dla wszystkich

Technologia PLC polega w dużym uproszczeniu na przekazie po sieci energetycznej sygnału o wysokiej częstotliwości, który jest modulowany i kodowany. Prędkość takich łączy wynosi nawet 500 Mb/s. Charakterystyczną cechą ograniczającą możliwość stosowania PLC jest fakt, że służy ona do przesyłu danych na relatywnie niewielkie odległości. W praktyce dysponujemy więc narzędziem do tworzenia sieci lokalnych, które następnie podłącza się do sieci operatora telekomunikacyjnego. Dzięki temu można w danym mieszkaniu, czy budynku, udostępniać Internet. Plusem jest to, że nie ma potrzeby kłaść nowego okablowania:  sygnał jest przekazywany poprzez sieć niskich napięć, czyli, używając terminologii z branży energetycznej, siecią dystrybucyjną.

Problem w tym, że sieci niskich napięć, a tylko do takich podłącza się gospodarstwa domowe, są rozgałęzione. Mają więc zmienną topografię, wynikająca z dołączanych i odłączanych odcinków w sieci. Również jakość przewodów bywa nie najlepsza, więc szybkość transferu w technologii PLC odbiega od tego, co oferują dziś inni dostawcy. Co więcej, dane w sieci nie są w stanie przejść przez bezpiecznik, ani przez stację transformatorową. Można je ominąć montując odpowiednie przekaźniki, ale to podraża koszt przedsięwzięcia. I wreszcie ostatnim zastrzeżeniem, o którym można usłyszeć w przypadku PLC, są obawy o zakłócanie fal radiowych oraz niekorzystne promieniowanie elektromagnetyczne, które może powstawać podczas przesyłu danych przez nieosłonięte kable energetyczne.

W małej skali

Jednak mimo tego, że nie udało się na razie zastosować technologii PLC do budowy większych sieci, to jest ona stosowana na małą skalę. Dostawcy elektroniki oraz firmy telekomunikacyjne proponują adaptery sieciowe, pozwalające na tworzenie domowych sieci z wykorzystaniem gniazdek elektrycznych. Jest to alternatywa do zastosowania w domach, gdzie na przykład duża grubość ścian uniemożliwia przenoszenie sygnału Wi-Fi. Urządzenia te wykorzystują jedną z technologii PLC, o nazwie HomePlug. Rozwiązanie to w Polsce oferuje swoim klientom np. Telekomunikacja Polska, która dostarcza je pod nazwą LivePlug.

W przypadku takich modemów można mówić o prędkości transmisji do 85 Mb/s (efektywnie do 25 Mb/s). Maksymalna odległość między dwiema „wtyczkami” nie może przekraczać 300 metrów. Muszą być również podłączone do tej samej fazy zasilania sieciowego. Jak zwykle bywa z nowinkami technicznymi, z upływem czasu stają się relatywnie tańsze. Dziś koszt zakupu modemu to wydatek rzędu 100 zł.

A jednak korzyści

Na świecie szerokopasmowa technologia PLC wykorzystywana jest m.in. jako medium do transmisji danych między firmami energetycznymi, a licznikami energii elektrycznej. Systemy te służą do realizacji idei tak zwanych inteligentnych pomiarów, czyli zdalnego odczytu poziomu zużycia energii przez odbiorców w czasie rzeczywistym. Składają się one z punktów pomiarowych instalowanych u odbiorców, koncentratorów danych oraz przekaźników. Wszystko wskazuje, że system inteligentnych liczników i sieci, wykorzystujący technologię PLC na wielu obszarach kraju, znajdzie zastosowanie również w Polsce w ciągu kilku najbliższych lat. Kolejne firmy energetyczne deklarują bowiem zastosowanie technologii inteligentnych liczników na szeroką skalę. Jest to zgodne z wymogami Unii Europejskiej, która oczekuje, że do 2020 r. nawet 80 proc. odbiorców energii elektrycznej w krajach Wspólnoty będzie objętych systemem inteligentnych pomiarów.

Badania nad rozwojem technologii PLC umożliwiającej udostępnianie Internetu poskutkowały zastosowaniem tego rozwiązania również w innych obszarach. Obecnie transmisja danych przez sieci energetyczne jest wykorzystywana m.in. w przemyśle dla celów automatyzacji oraz systemów bezpieczeństwa.

Z kolei wąskopasmowe technologie PLC zyskały zupełnie nowe zastosowanie – są wykorzystywane do sterowania domowymi urządzeniami elektrycznymi.

Wprawdzie nasze oczekiwania sprzed dziesięciu lat nie znalazły poparcia w rzeczywistości, jednak PLC znajduje nadal swoje zastosowanie, choć w innych wymiarach niż zakładano.

Justyna Piszczatowska

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

energetyka, technologie, PLC

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:

przeczytaj_tresc_ponownie