Przejdź do treści

Światłowody i tymczasowe maszty komórkowe na ŚDM

Data: 2016-07-25 02:08:00
Światłowody i tymczasowe maszty komórkowe na ŚDM

W przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie włączyli się także operatorzy telekomunikacyjni i firmy IT. Zapewnienie bezawaryjnej łączności podczas tego wydarzenia to jego bardzo istotny element.  

Obecny tydzień w Polsce upłynie pod znakiem Światowych Dni Młodzieży. W związku z tym wydarzeniem blisko pięć dni w Polsce spędzi papież Franciszek. Odwiedzi on m.in. klasztor na Jasnej Górze oraz obóz koncentracyjny w Auschwitz-Birkenau.  Jednym z najważniejszych wydarzeń SDM będzie czuwanie modlitewne Ojca Świętego z młodzieżą oraz odprawienie przez niego mszy świętej następnego dnia w Brzegach pod Krakowem.  Przygotowanie do tych wydarzeń wiązało się m.in. z zapewnieniem odpowiedniej infrastruktury telekomunikacyjnej niezbędnej do obsługi pielgrzymów i wizyty papieża Franciszka.

Jeszcze na początku tego roku  w mediach wyraźne były obawy, że  podczas spotkania papieża z młodzieżą, ze względu na duża liczbę przybyłych w jedno miejsce pielgrzymów, mogą wystąpić przeciążenia sieci  komórkowych i nie będzie można korzystać z telefonów. Co gorsza, alarmowano, że problemy z łącznością mogą mieć też służby.

Orange zadba o sieci w Brzegach

Dziś takich obaw już nie ma. Nie tylko dlatego, że na ŚDM nie przyjedzie jak planowano wstępnie 2 - 2,5 mln pielgrzymów, a najprawdopodobniej 1,5 mln (ataki terrorystyczne i obawy o bezpieczeństwo odegrały tu sporą rolę).

- W związku z ŚDM rozbudowaliśmy i doposażyliśmy  sieć  mobilną  w Krakowie oraz wybudowaliśmy infrastrukturę  światłowodową do Brzegów, w której odbędzie się jedno ze spotkań młodych z Ojcem Świętym – mówi Justyna Adamczewska, dyrektor programu ŚDM w Orange Polska, który jest partnerem strategicznym i technologicznym ŚDM. Zapewnia ona, że pielgrzymi nie powinni mieć kłopotów z połączeniami komórkowymi.

Na potrzeby ŚDM powstaje w sumie 12 tymczasowych masztów na Błoniach (2) w Krakowie i Brzegach (10), na których  każdy operator będzie świadczył swoje usługi.

- Stawiając tymczasowe maszty w Brzegach operatorzy założyli, że trzeba zapewnić łączność dla 2,5-3 mln użytkowników. Te 10 stacji, które tam posiadamy są już z zapasem, teoretycznie więc powinniśmy się czuć bezpieczni – uważa Justyna  Adamczewska.

Wszystkie tymczasowe stacje telefonii komórkowej (Błonia, Brzegi) są budowane i uruchamiane w trybie przewidzianym w specustawie (tzw. ustawa franciszkańska).

Na potrzeby obsługi ŚDM Orange wykorzystuje też około 390 km łączy światłowodowych, z czego około 90 to nowo wybudowane relacje. Dzięki nim możliwa będzie obsługa imprezy w miejscach uroczystości, w tym emisja  sygnału telewizyjnego w jakości HD – SDI. 

W samych Brzegach, gdzie papież Franciszek odprawi mszę dla pielgrzymów, położono około 45 km światłowodu i 40 km kabli elektrycznych. Pozwoli to między innymi na przekazanie sygnału do 68 wysp technologicznych z wieżami nagłośnieniowymi i telebimami.

Ta sieć ma zapewnić  łączność dla pielgrzymów i służb obsługujących tę ogromną imprezę (służby porządkowe, techniczne, nadawcy radiowo – telewizyjni, itp.) oraz  dla dziennikarzy z całego świata.

W Krakowie natomiast Orange uruchomił dla pielgrzymów sześć mobilnych punktów internetowych tzw. stref Orange,  w których będzie można skorzystać z darmowego wi-fi, naładować telefon oraz kupić karty sim czy akcesoria telefoniczne np. powerbanki. A także kupić i zarejestrować karty prepiad, co może być ważne dla pielgrzymów z zagranicy. 

Plus aktywany na  Jasnej Górze

Polkomtel natomiast będzie wspierał od strony telekomunikacyjnej wydarzeni, jakie będzie miało miejsce w 8 lipca w Częstochowie na Jasnej Górze,  gdzie w związku SDM i 1050 rocznicą chrztu Polski odbędzie się uroczysta msza św. z udziałem papieża Franciszka. Plus zapewni bezpłatny Internet na terenie klasztoru (routery Wi-Fi LTE zamontowane na czas ŚDM) dla uczestników mszy i pielgrzymów z całego świata.

Zostanie między innymi ustawiona dodatkowa mobilna stacja bazowa oraz udostępnionych kilkadziesiąt routerów Wi-Fi LTE wraz z kartami SIM LTE. Wzmocniony zostanie również zasięg GSM, UMTS i LTE na terenie klasztoru na Jasnej Górze. Polkomtel zapewni wsparcie technologiczne podczas uroczystości, ale także przygotuje dla 12 tys. wolontariuszy (opiekunowie grup pielgrzymów polskich i zagranicznych) specjalne startery JA+ Na Kartę pozwalające na darmowy nielimitowany kontakt pomiędzy sobą i innymi pielgrzymami. Każdy opiekun grupy pielgrzymów otrzyma za darmo dedykowany starter, w ramach którego dostanie rozmowy i SMS-y bez limitu do wszystkich polskich sieci komórkowych oraz 11 GB Internetu.

Na lotnisku Pobiednik Wielki pod Krakowem gdzie przygotowane będzie pole namiotowe dla około 80-90 tysięcy pielgrzymów z całego świata, Plus zapewni wsparcie łączności. W celu zwiększenia i polepszenia zasięgu GSM, UMTS i LTE zostanie wystawiona tymczasowa stacji bazowa Polkomtelu zlokalizowana niedaleko pola namiotowego pielgrzymów. Polkomtel dostarcza również karty SIM LTE do kilkudziesięciu routerów Wi-Fi LTE, które będą zainstalowane wokół pola namiotowego na terenie koło lotniska Pobiednik Wielki oraz na terenie klasztoru Ojców-Paulinów na Skałce (Kraków).

Mobilna aplikacja Pielgrzym w dziewięciu językach

Firma Comarch natomiast z myślą o pielgrzymach, którzy przybywają do Krakowa na ŚDM, wspólnie z Komitetem Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016 przygotowała aplikację „Pielgrzym" na urządzenia smartfony i tablety.  Jest ona dostępna na urządzenia mobilne z systemami Android oraz iOS

„Pielgrzym" jest przygotowany w dziewięciu oficjalnych językach Światowych Dni Młodzieży i stanowi kompleksowe źródło informacji dla osób, które przyjadą do Krakowa z całego świata. W aplikacji znajdują się zarówno informacje przydatne dla osób z zagranicy (rozmówki, dane ambasad i konsulatów), jak i dla pielgrzymów z Polski (opisy zabytków). „Pielgrzym" zawiera również treści religijne (modlitewnik, pieśni, homilie), program ŚDM oraz posiada funkcjonalności ułatwiające poruszanie się, w tym mały przewodnik po Krakowie i Małopolsce.

Po uruchomieniu aplikacji na ekranie smartfonu wyświetlają się kafelki z najważniejszymi informacjami oraz skrótami do głównych funkcjonalności. Głównym atutem „Pielgrzyma" jest możliwość personalizacji aplikacji, ustawienia języków i budowy elastycznego planu pobytu, dopasowanego do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dzięki „Pielgrzymowi" przybywający do Krakowa goście będą mogli korzystać m.in. z mapy z informacjami o ważnych wydarzeniach w ramach ŚDM czy ze wskazówek związanych z transportem: miejsca parkingowe i strefy, z których wyrusza transport. Wszystkie wydarzenia oraz lokalizacje można wyszukiwać według miejsca, w którym użytkownik aktualnie się znajduje.

Duży nacisk w tworzeniu aplikacji postawiono na bezpieczeństwo. W aplikacji znajdują się numery kontaktowe do służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz konsulatów i ambasad, a także punkty informacyjne i medyczne. W aplikacji znajduje się również poradnik pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Przykładowo; użytkownik znajdzie wskazówki co zrobić, jeżeli któryś z towarzyszy zemdleje lub będzie miał krwotok z nosa.

Większość funkcji aplikacji jest  dostępna offline, czyli nawet w sytuacji, kiedy nie będzie łączności komórkowej ani internetowej. Użytkownicy mogą załadować treści dostępne w aplikacji w miejscu zakwaterowania, gdzie mają dostęp do Internetu i przez cały dzień z niej korzystać bez konieczności transmisji danych. Wieczorem, po powrocie do miejsca pobytu, mogą pobrać aktualizacje i nowe informacje, które będą uzupełniane przez organizatorów pod koniec dnia.

Częścią aplikacji jest „rozrywka", czyli gra o ŚDM oraz quizy. Znajduje się w niej również kilka elementów multimedialnych, takich jak np. pocztówka z ŚDM. Ponadto aplikacja podłączona jest automatycznie do oficjalnego konta Światowych Dni Młodzieży na Twitterze oraz wyposażona jest w kanał filmowy z nagraniami z uroczystości a także wbudowane stacje radiowe nadające audycje z wydarzeń.

Marek Jaślan

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

ŚDM, Orange, Polkomtel, Plus, Comarch, Pielgrzym, wieże komórkowe, aplikacja, papież

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:

przeczytaj_tresc_ponownie