Przejdź do treści

Artykuły

Anan Chincho / Photogenica

Standard 5G nadchodzi z Wrocławia

Badania nad 5G prowadzone są na wielu frontach. Opracowywane są nowe definicje interfejsu radiowego, nowe funkcjonalności, nowe techniki antenowe – mówi  dr inż. Jacek Góra, Senior Research Manager Hardware & Computing Research w firmie Nokia Networks.

czytaj: Standard 5G nadchodzi z Wrocławia

Cyberbezpieczeństwo nie mniej ważne niż armaty

Cyberbezpieczeństwo nie mniej ważne niż armaty

Przy naszym całkowitym uzależnieniu od informatyki, to cyberbezpieczeństwo jest właśnie awangardą nowych wojen i konfliktów zbrojnych. Tak jak kiedyś broniliśmy się przed samolotami i bombami, tak dziś najważniejsza staje się ochrona własnej infrastruktury przed malware czy innymi specjalizowanymi wynalazkami wojskowych laboratoriów. Niestety wydaje się, że dalej łatwo jest wydawać i inwestować w krajowe fabryki, holdingi czy też zakupy głośnego, błyszczącego, latającego  i strzelającego sprzętu niż w wiedzę i umiejętności chłopaków w grubych okularach za biurkiem - uważa prof. Konrad Świrski, prezes zarządu Transition Technologies.

czytaj: Cyberbezpieczeństwo nie mniej ważne niż armaty

Richard Nelson Photogenica

Najczęstsze zagrożenia sieciowe pierwszego kwartalu 2015 r.

Sytuację na arenie cyberbezpieczeństwa w pierwszym kwartale tego roku kształtowało przede wszystkim pojawianie się ataków wykorzystujących zarówno stare, jak i nowe metody. Złośliwe reklamy (malvertising), exploity dnia zerowego, złośliwe oprogramowanie starego typu i liczące sobie już dziesięć lat zagrożenie FREAK to tylko niektórzy antybohaterowie nowego raportu  Trend Micro Incorporated „Bad Ads and Zero-Days: Reemerging Threats Challenge Trust in Supply Chains and Best Practices” („Złe reklamy i zero-day: powracające zagrożenia podważają zaufanie do systemu sprzedaży i najlepszych praktyk”).

czytaj: Najczęstsze zagrożenia sieciowe pierwszego kwartalu 2015 r.

LTE przyda się w biznesie

LTE przyda się w biznesie

Cyfrowe rolnictwo jest tuż za rogiem. Tak twierdzą niemieckie firmy informatyczne i telekomunikacyjne. I wcale nie chodzi o popularną swego czasu grę Farmville, ale o realne zastosowanie szybkich łączy internetowych, internetu rzeczy i baz danych w gospodarstwach rolnych.

czytaj: LTE przyda się w biznesie

blueximages / Photogenica

Wirtualizaja i sieci SDN a operatorzy

Dynamiczny rozwój sieci naziemnych oraz mobilnych, a także skokowy wzrost ilości przesyłanych danych związany z koncepcjami takimi jak IoT (ang. Internet of Things – Internet Rzeczy) sprawiają, że europejscy operatorzy telekomunikacyjni stają przed wyzwaniem stworzenia nowych rozwiązań zdolnych obsłużyć lawinowo rosnące wymagania.

czytaj: Wirtualizaja i sieci SDN a operatorzy

nopporn suntorn / Photogenica

Big Data a biznes

Globalny biznes nie ma złudzeń: bez Big Data daleko nie zajdzie. Według najnowszego raportu „Big & Fast Data: The Rise of Insight-Driven Business”, autorstwa Capgemini, na ponad 1000 przebadanych przedsiębiorstw aż 2/3 z nich (65 proc.) zdaje sobie sprawę, że jeśli zaniedbają wdrożenie nowych narzędzi biznesowych, służących analityce danych, to przestaną być konkurencyjne na rynku. Z cyfrowej ścieżki nie ma odwrotu: albo Big Data – albo stagnacja.

czytaj: Big Data a biznes

Anan Chincho / Photogenica

Wielkie nadzieje, czy marketingowy chwyt

5G jeszcze nie istnieje, a już podzieliło świat. Jedni, jak producenci sprzętu, azjatyccy operatorzy komórkowi oraz Komisja Europejska chcą jak najszybszego zestandaryzowania i wdrożenia nowej mobilnej technologii. Inni – głównie europejskie i amerykańskie telekomy – nie mówią nie, ale uważają, że nie ma co się spieszyć.

czytaj: Wielkie nadzieje, czy marketingowy chwyt

Igor Stevanovic / Photogenica

Złota godzina w walce z cyberprzestępczością

Najnowszy raport przygotowany przez firmę ESG na zlecenie Intel Security analizuje strategie firm w zakresie bezpieczeństwa i bada środowisko cyberataków. Zwraca uwagę przede wszystkim na to, jak istotna jest szybkość działania w przypadku ataku, i podkreśla rolę tzw. złotej godziny w walce z hakerami.

czytaj: Złota godzina w walce z cyberprzestępczością

Czy Internet rzeczy pomoże polskiej  gospodarce?

Czy Internet rzeczy pomoże polskiej gospodarce?

W najbliższych latach działania branży IT będą nakierowana na rozwój technologii związanych z Internetem rzeczy – przekonywali prelegenci podczas tegorocznej 17. edycji Cisco Forum w Polsce. Samo Cisco woli jednak używać terminu „Internet wszechrzeczy”,  którym  określa  trzy rodzaje połączeń: maszyna-maszyna, człowiek-maszyna i człowiek-człowiek. Jak prognozuje amerykańska firma w 2020 roku  wartość rynku związana z Internetem wszechrzeczy ma sięgnąć 19 bln dolarów.

czytaj: Czy Internet rzeczy pomoże polskiej gospodarce?

Przed GPON nie ma odwrotu

Przed GPON nie ma odwrotu

Jeszcze dwa lata temu sieci GPON, choć pozytywnie zaskakiwały rozwiązaniami i możliwościami technicznymi, to oceniane były jako śpiew przyszłości. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

czytaj: Przed GPON nie ma odwrotu

przeczytaj_tresc_ponownie