Badania nad 5G prowadzone są na wielu frontach. Opracowywane są nowe definicje interfejsu radiowego, nowe funkcjonalności, nowe techniki antenowe – mówi dr inż. Jacek Góra, Senior Research Manager Hardware & Computing Research w firmie Nokia Networks.
Przy naszym całkowitym uzależnieniu od informatyki, to cyberbezpieczeństwo jest właśnie awangardą nowych wojen i konfliktów zbrojnych. Tak jak kiedyś broniliśmy się przed samolotami i bombami, tak dziś najważniejsza staje się ochrona własnej infrastruktury przed malware czy innymi specjalizowanymi wynalazkami wojskowych laboratoriów. Niestety wydaje się, że dalej łatwo jest wydawać i inwestować w krajowe fabryki, holdingi czy też zakupy głośnego, błyszczącego, latającego i strzelającego sprzętu niż w wiedzę i umiejętności chłopaków w grubych okularach za biurkiem - uważa prof. Konrad Świrski, prezes zarządu Transition Technologies.
Sytuację na arenie cyberbezpieczeństwa w pierwszym kwartale tego roku kształtowało przede wszystkim pojawianie się ataków wykorzystujących zarówno stare, jak i nowe metody. Złośliwe reklamy (malvertising), exploity dnia zerowego, złośliwe oprogramowanie starego typu i liczące sobie już dziesięć lat zagrożenie FREAK to tylko niektórzy antybohaterowie nowego raportu Trend Micro Incorporated „Bad Ads and Zero-Days: Reemerging Threats Challenge Trust in Supply Chains and Best Practices” („Złe reklamy i zero-day: powracające zagrożenia podważają zaufanie do systemu sprzedaży i najlepszych praktyk”).
czytaj: Najczęstsze zagrożenia sieciowe pierwszego kwartalu 2015 r.
Cyfrowe rolnictwo jest tuż za rogiem. Tak twierdzą niemieckie firmy informatyczne i telekomunikacyjne. I wcale nie chodzi o popularną swego czasu grę Farmville, ale o realne zastosowanie szybkich łączy internetowych, internetu rzeczy i baz danych w gospodarstwach rolnych.
Dynamiczny rozwój sieci naziemnych oraz mobilnych, a także skokowy wzrost ilości przesyłanych danych związany z koncepcjami takimi jak IoT (ang. Internet of Things – Internet Rzeczy) sprawiają, że europejscy operatorzy telekomunikacyjni stają przed wyzwaniem stworzenia nowych rozwiązań zdolnych obsłużyć lawinowo rosnące wymagania.
Globalny biznes nie ma złudzeń: bez Big Data daleko nie zajdzie. Według najnowszego raportu „Big & Fast Data: The Rise of Insight-Driven Business”, autorstwa Capgemini, na ponad 1000 przebadanych przedsiębiorstw aż 2/3 z nich (65 proc.) zdaje sobie sprawę, że jeśli zaniedbają wdrożenie nowych narzędzi biznesowych, służących analityce danych, to przestaną być konkurencyjne na rynku. Z cyfrowej ścieżki nie ma odwrotu: albo Big Data – albo stagnacja.
5G jeszcze nie istnieje, a już podzieliło świat. Jedni, jak producenci sprzętu, azjatyccy operatorzy komórkowi oraz Komisja Europejska chcą jak najszybszego zestandaryzowania i wdrożenia nowej mobilnej technologii. Inni – głównie europejskie i amerykańskie telekomy – nie mówią nie, ale uważają, że nie ma co się spieszyć.
Najnowszy raport przygotowany przez firmę ESG na zlecenie Intel Security analizuje strategie firm w zakresie bezpieczeństwa i bada środowisko cyberataków. Zwraca uwagę przede wszystkim na to, jak istotna jest szybkość działania w przypadku ataku, i podkreśla rolę tzw. złotej godziny w walce z hakerami.
W najbliższych latach działania branży IT będą nakierowana na rozwój technologii związanych z Internetem rzeczy – przekonywali prelegenci podczas tegorocznej 17. edycji Cisco Forum w Polsce. Samo Cisco woli jednak używać terminu „Internet wszechrzeczy”, którym określa trzy rodzaje połączeń: maszyna-maszyna, człowiek-maszyna i człowiek-człowiek. Jak prognozuje amerykańska firma w 2020 roku wartość rynku związana z Internetem wszechrzeczy ma sięgnąć 19 bln dolarów.
Jeszcze dwa lata temu sieci GPON, choć pozytywnie zaskakiwały rozwiązaniami i możliwościami technicznymi, to oceniane były jako śpiew przyszłości. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej.
Portal realizowany w ramach projektu nr POIG.07.01.00-00-019/09 pn. „System Informacyjny o infrastrukturze szerokopasmowej i portal Polska Szerokopasmowa”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.