Ruch IP sieciach internetowych w Polsce i na świecie wzrośnie trzykrotnie w ciągu najbliższych 5 lat – prognozuje Cisco w najnowszym Cisco Visual Networking Index (VNI) 2015-2020. Przy czym ruch w sieci w godzinach szczytu rośnie szybciej niż średnia ruchu w Internecie. Ruch w godzinach szczytu wzrośnie w latach 2015 niemal pięciokrotnie.
czytaj: Cisco: Trzykrotny wzrost ruchu w sieciach do 2020 roku
Przedsiębiorstwa z sektora mikro, małych i średnich firm w Polsce dopiero odkrywają potencjał technologii informatycznych. Według konfederacji Lewiatan cyfrowymi można nazwać niespełna 40 proc. przedsiębiorstw z tej grupy. Optymistyczne jednak, że firmy, które stawiają na cyfryzację szybko odkrywają korzyści z tego płynące i robią następne kroki na tym polu.
czytaj: Mikro, małe i średnie firmy w Polsce na bakier z cyfryzacją
Utrzymanie niezawodnego dostępu do usług IT wymaga ciągłej kontroli poprawności pracy wszystkich elementów firmowej infrastruktury. Informacje otrzymywane z narzędzi do monitoringu sprawiają, że działy informatyki dysponują pełnym obrazem jakości i dostępności świadczonych usług. Dlaczego więc w Polsce małe i średnie, a czasami nawet i duże przedsiębiorstwa lekceważą temat zintegrowanego monitorowania sieci i bardzo rzadko inwestują w profesjonalne rozwiązania zajmujące się tą kwestią, polegając raczej na intuicji swoich administratorów, którzy muszą sobie radzić z kilkunastoma nawet narzędziami?
W Polsce operatorzy w najbliższej przyszłości nie będą raczej wykorzystywać nielicencjonowanego pasma 5 GHz do świadczenia usług LTE. Najwcześniej stanie się to w perspektywie 3-5 lat - mówili podczas konferencji PLNOG w Warszawie uczestnicy dyskusji o w przyszłości Wi- Fi.
W 2020 roku 70 proc. populacji świata będzie korzystało z urządzeń mobilnych, co oznacza, że więcej ludzi będzie miało telefon komórkowy niż elektryczność czy bieżącą wodę. Ten gwałtowny wzrost liczby użytkowników i urządzeń mobilnych oraz rosnąca popularność treści wideo i dostępność sieci 4G przyczynią się do 8-krotnego wzrostu globalnego ruchu w sieciach mobilnych w ciągu najbliższych pięciu lata – wynika z 10. edycji badania Cisco Visual Networking Index (VNI) Global Mobile Data Traffic (2015-2020).
czytaj: Ruch w sieciach mobilnych do 2020 roku wzrośnie 8-krotnie
Mimo, że polscy samorządowcy dobrze oceniają poziom cyberzabezpieczeń w swoich jednostkach, to aż co trzeci urząd nie ma na wyposażeniu podstawowego zabezpieczenia, jakim jest firewall. Główną barierą w rozwoju cyberbezpieczeństwajst okazuje się – zdaniem pytanych urzędników – brak funduszy. Jednocześnie wykorzystanie środków unijnych na informatyzację jest niewystarczające: 87 proc. urzędów finansuje inwestycje w infrastrukturę zabezpieczającą ze środków własnych. To najważniejsze wnioski z badania na temat cyberbezpieczeństwa jednostek samorządu terytorialnego przeprowadzonego na zlecenie firmy Fortinet.
Pięć porad jak odkryć oznaki ataków ze strony uprawnionych użytkowników i jak się przed nimi ochronić.
czytaj: Jak się bronić przed cyberatakami z sieci wewnętrznej?
Proces przyswajania nowych technologii podłączonych do sieci przebiega szybciej niż kiedykolwiek. W rezultacie, okres w którym grupa „early adopters" wpływa na inne grupy konsumentów jest coraz krótszy - to jeden z trendów, na który zwracją uwagę badacze z ConsumerLab firmy Ericsson.
czytaj: Czego konsumenci będą oczekiwać od technologii sieciowych w 2016 roku?
Eksperci z zespołu FortiGuard Labs firmy Fortinet opracowali raport dotyczący największych wyzwań w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego na rok 2016.
Operatorzy telekomunikacyjni skłaniają się do przenoszenia ruchu na nielicencjonowane pasmo, aby zwiększyć przepustowość sieci. Dotychczas mówiło się o technologiach Wi-Fi offload, LTE-U (i jego ustandaryzowanej wersji LAA) czy LWA. Czym innym są jednak teoretyczne rozważnia o technologii, a czym innym jej zastosowanie w rzeczywistości.
Portal realizowany w ramach projektu nr POIG.07.01.00-00-019/09 pn. „System Informacyjny o infrastrukturze szerokopasmowej i portal Polska Szerokopasmowa”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.