Przejdź do treści

Artykuły

Kheng Ho Toh / Photogenica

Telewizja to dziś prawie standard w ofercie ISP

Coraz większe grono wśród lokalnych operatorów ISP zaczyna swym klientom oferować usługi telewizji w technologii IPTV. To dziś niemal standard. Z jednej strony oczekują tego klienci, z drugiej na każdej dodatkowej usłudze operator może zarobić.


 

czytaj: Telewizja to dziś prawie standard w ofercie ISP

Służba zdrowia widzi przyszłość w telemedycynie

Służba zdrowia widzi przyszłość w telemedycynie

Cyfryzacja w sektorze medycznym to szansa na poprawę jakości świadczenia usług medycznych. Narzędzia informatyczna są w stanie szybko przeskanować historię chorób pacjenta i wybrać te najbardziej  potrzebne informacje. Wielu chorych może bezpiecznie funkcjonować pod zdalnym nadzorem lekarza w warunkach domowych i dopiero w skrajnych sytuacjach trafiać do specjalistycznych placówek.

czytaj: Służba zdrowia widzi przyszłość w telemedycynie

Brad Lewis / Photogenica

Wartość rynku rozwiązań M2M będzie szybko rosła

Transport, ochrona i monitoring zapasów, tzw. inteligentny dom oraz monitorowanie zużycia mediów - to jak wynika z analizy Urzędu Komunikacji Elektronicznej główne obszary, gdzie dziś znajdują w Polsce zastosowania karty SIM wykorzystywane w komunikacji między urządzeniami (machine to machine - M2M). Dziś generowany w ramach M2M ruch wynosi jednak zaledwie  – 0,02 proc. w przypadku transmisji danych i 0,26 proc. w przypadku wiadomości SMS, jednak globalny trend wskazuje, że usługi M2M będą się dynamicznie rozwijać.


 

czytaj: Wartość rynku rozwiązań M2M będzie szybko rosła

Wirtualna rzeczywistość coraz bardziej realna

Wirtualna rzeczywistość coraz bardziej realna

Rynek wirtualnej rzeczywistości rodzi się na naszych oczach. To nie tylko firmy IT oferujące okulary VR, ale i twórcy aplikacji. Klienci zadecydują, czy proponowane przez nich rozwiązania będą na tyle użyteczne, by wydawać na nie pieniądze. Prognozy są bardzo optymistyczne.

czytaj: Wirtualna rzeczywistość coraz bardziej realna

Nie będzie 5G bez światłowodowych łączy dosyłowych

Nie będzie 5G bez światłowodowych łączy dosyłowych

Nikt na razie nie wie, jak będą ostatecznie wyglądały sieci 5G i jakie usługi będą w nich dostępne. Jest natomiast pewne, że do ich uruchomienia będą potrzebne dodatkowe zasoby częstotliwości i światłowody.


 

czytaj: Nie będzie 5G bez światłowodowych łączy dosyłowych

Miasta muszą stawać się coraz bardziej inteligentne

Miasta muszą stawać się coraz bardziej inteligentne

Rozwiązania z obszaru inteligentnego miasta obejmują szereg zróżnicowanych elementów składowych – poczynając od aplikacji,  sprzętu, oprogramowania i warstw komunikacji, aż po projektowanie nowych modeli biznesowych. Muszą jednak zawsze odpowiadać na potrzeby i aspiracje mieszkańców, władz miejskich i biznesu.

czytaj: Miasta muszą stawać się coraz bardziej inteligentne

Jesús Sanz / Photogenica

Infrastruktura IT migruje do chmury

Analitycy branży IT nie mają wątpliwości, że najbliższe lata będą należały do technologii cloud computing. Działalność biznesowa w coraz większym stopniu opiera się na Internecie – na nim się bazują firmowe systemy komunikacji, a także powstaje coraz więcej tzw. inteligentnych urządzeń podłączonych do sieci. Aby wszytko sprawnie działało są potrzebne nie tylko szybkie sieci bezprzewodowe i światłowodowe, ale i technologie chmurowe umożlwiające korzystanie z zasobów IT za pośrednictwem Internetu.


 

czytaj: Infrastruktura IT migruje do chmury

Światłowody i tymczasowe maszty komórkowe na ŚDM

Światłowody i tymczasowe maszty komórkowe na ŚDM

W przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie włączyli się także operatorzy telekomunikacyjni i firmy IT. Zapewnienie bezawaryjnej łączności podczas tego wydarzenia to jego bardzo istotny element.  

czytaj: Światłowody i tymczasowe maszty komórkowe na ŚDM

Niełatwe standaryzowanie komunikacji w Internecie rzeczy

Niełatwe standaryzowanie komunikacji w Internecie rzeczy

Według danych z  najnowszego Ericsson Mobility Report 28 miliardów różnego typu urządzeń będzie połączonych z siecią w 2021 roku, z czego 16 miliardów będzie należało do kategorii Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things, IoT). Do obsługi komunikacji w IoT będą wykorzystywane technologie typu Low Power Wide Area (LPWA), które umożliwiają świadczenie usług komunikacyjnych i przesyłanie danych na duże odległości przy obniżonym zużyciu energii. Dziś jednak powstają w tym zakresie różne  standardy rozwiązań.  Część z nich pracuje w oparciu o pasma nielicencjonowane (Sigfox, LoRa), część licencjonowane (LT-M, NB- IoT). Aleksander Jakubczak, dyrektor programu w obszarze rozwoju sieci mobilnej i architektury Orange Polska mówi, które z nich, w jego opinii, mają największe szanse rynkowe  i dlaczego.

czytaj: Niełatwe standaryzowanie komunikacji w Internecie rzeczy

alphaspirit / Photogenica

Administracja i państwo słabo przygotowane na cyberataki

Systemy ochrony sieci i danych stosowane w polskich państwowych instytucjach nie zapewniają dostatecznego bezpieczeństwa – stwierdził NIK w opublikowanych w tym i zeszłym roku raportach. Ma to zmienić nowa strategia cyberbezpieczeństwa dla RP, którą przygotowuje resort cyfryzacji.  

czytaj: Administracja i państwo słabo przygotowane na cyberataki

przeczytaj_tresc_ponownie