Przejdź do treści

Moico: Mały, który może szybciej

Data: 2014-07-07 11:06:00
Cristi Matei / Photogenica

Przykład Moico, niewielkiej wrocławskiej firmy, pokazuje że nie trzeba być gigantem, by móc być rynkowym liderem. Pod koniec ubiegłego roku zaoferowała ona swoim klientom możliwość połączenia z Internetem z prędkością 1 GB – została więc operatorem najszybszym.

Zaoferowany przez firmę dostęp do Internetu jest symetryczny. Oznacza to, że klient nie tylko ściąga dane z prędkością 1 Gb/s, ale również tak samo szybko je wysyła. Na dodatek usługa nie poraża swoją ceną – klienta indywidualnego kosztuje  155 zł brutto.

Zdaniem Radosława Lewandowskiego, kierownika Biura Obsługi Klienta i Sprzedaży Moico, filozofią firmy jest to, by klient miał taką szybkość połączenia internetowego, aby nie zastanawiał się nad potrzebą szybszego łącza. Argumentacja jest prosta – o dogodności korzystania z Internetu użytkownik myśli wtedy,  gdy występują usterki  lub jest za wolny.

Ponieważ nie każdy chce  wydawać miesięcznie aż 155 zł na sztywne łącze, Moico w ofercie ma jeszcze pakiety z szybkością transferu 55 i 100 Mb/s, również symetryczne, ze stałym adresem IP.

– Od  pierwszego września dwie najniższe prędkości zostaną podniesione odpowiednio do 100 i 333 Mb/s – obiecuje Radosław Lewandowski – cena oferty dla naszych klientów pozostanie jednak niezmieniona.

Podniesienie prędkości transferu i zaoferowanie najszybszego łącza w kraju możliwe jest dlatego, że Moico, jako operator sieci Internet Union dysponuje własną siecią światłowodową. Internet Union jest spółką notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych na rynku Newconnect. Do tej pory z oferty Moico skorzystało około 6 tysięcy mieszkańców Wrocławia.

– Jesteśmy właścicielem sieci światłowodowej, sami nią zarządzamy i budujemy, dokładnie wiemy, z czego  jest zbudowana i jakie posiada urządzenia. Dla nas świadczenie usługi o prędkości 1 Gb/s nie jest więc żadnym problemem – przekonuje Lewandowski.

Niestety Moico nie jest w stanie zaoferować usługi każdemu mieszkańcowi stolicy Dolnego Śląska. Możliwe to jest tylko dla tych, do których ekonomicznie uzasadnione jest doprowadzenie światłowodu. Dlatego z szybkiego łącza mogą skorzystać mieszkańcy centrum, gdyż operator ma poprowadził własny ring wokół wrocławskiego rynku. Łączna długość światłowodów we Wrocławiu wynosi nieco ponad 40 km. Z oferty nie skorzystają więc na przykład mieszkańcy wschodnich wrocławskich osiedli. Znacznie mocniejsza pozycja firmy jest na zachodzie, bo tam, na Złotnikach, Internet Union stawiał swoje pierwsze kroki, zaczynając inwestować we własną sieć światłowodową.

– W tej chwili koncentrujemy się na tym, by z własnymi światłowodami dotrzeć na osiedla w których budowane są nowe domy – przekonuje Radosław Lewandowski. Interesują nas na przykład inwestycje prowadzone w południowych częściach miasta – mówi Lewandowski.

Tam gdzie nie sięga światłowód, można poprowadzić Internet drogą radiową. Tym jednak nie zajmuje się już Moico, a inna firma działająca jako operator Interent Union o nazwie AER Network.
 Oferta dostępu do Internetu z transferem 1 Gb/s nie ma jednak wielkiego powodzenia. Radosław Lewandowski ocenia, że do końca maja 2014 roku skorzystało z niej około trzech procent klientów, czyli około 200 gospodarstw domowych.

– Wiekszość z nich to gracze, którzy potrzebują bardzo dobrego transferu ze względu na tempo akcji i doskonałą grafikę – mówi Lewandowski. Pamiętać jednak trzeba, że Moico to firma obsługująca jedynie  klienta indywidualnego.

Najwięcej klientów korzysta z oferty najtańszej, gdzie transfer jest na poziomie 55 Mb/s. Mało tego – wielu klientów pyta o możliwość skorzystania z łącza o niższej prędkości – 1 czy 2 Mb/s. Jednak Moico, podobnie jak  inni operatorzy w Polsce, takich propozycji w ofercie nie mają.

W ramach grupy Internet Union obsługą klienta biznesowego zajmuje się inny operator – Seev.  Każdej firmie oferowane są inne parametry techniczne, zależnie od potrzeb konkretnego podmiotu gospodarczego. Trudno wiec w tym wypadku mówić o konkretnych prędkościach czy cennikach, bo każdy mają odmienne wymagania.

Światłowody wykorzystywane są również do świadczenia innych  usług.  Swoich klientów Moico zachęca dodatkowo  możliwością dostępu do telewizji, którą dostarcza wspólnie z operatorem SGT z Katowic, i telefonu. A mówiąc precyzyjniej – do usług typu VoIP. Oferta telefoniczna ma tę zaletę, że poza pakietami minut zawartymi w abonamencie, można rozmawiać za darmo wewnątrz sieci i z numerami stacjonarnymi poza granicami Polski.

Oferta może się w najbliższym czasie nieco zmienić, bo Moico jest właśnie na etapie zmiany operatora. Już wkrótce będzie nim Vistel. Łącza światłowodowe są także dzierżawione innym podmiotom.
Ciekawe są plany rozwoju operatora, który obecnie zatrudnia 20 osób. W najbliższym czasie, jak zapewnia Radosław Lewandowski, Moico wystartuje jako operator wirtualny i świadczyć będzie usługi sieci komórkowej. Partnerem w tym przedsięwzięciu będzie Play.

Poza tym Moico planuje „podbój” Warszawy. Jeszcze w tym roku mają zostać położone pierwsze kable światłowodowe w stolicy.

Piotr Rabiej

Zdjęcie: Cristi Matei / Photogenica

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

światłowody, operatorzy, Wrocław, Moico

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Cenowo oferty Moico może są atrakcyjne, ale ciągłe problemy, czy to z dostawą internetu, wielkością przesyłu - ostatnio Pani z biura obsługi przekonywała że zwalnianie prędkości o 95% to wina routera i oczywiście poziom obsługi klienta nie są warte tych pieniędzy.

5, 0, Zgłoś naruszenie regulaminu,
,

przeczytaj_tresc_ponownie