Przejdź do treści

Memorandum resortu cyfryzacji i operatorów w sprawie umów na próbę

Data: 2016-04-01 08:03:00
Memorandum resortu cyfryzacji i operatorów w sprawie umów na próbę

Memorandum na rzecz podejmowania świadomych wyborów przez użytkowników końcowych usługi dostępu do Internetu w publicznych sieciach telekomunikacyjnych został zawarte między Ministrem Cyfryzacji, a przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi: Cyfrowym Polsatem S.A., Orange Polska S.A., P4 Sp. z o. o., Polkomtel Sp. z o. o., T-Mobile Polska S.A.

Jak wyjaśnia resort tłem podpisania Memorandum jest dążenie do zapewnienia korzystnych rozwiązań dla polskich użytkowników końcowych w zakresie usług dostępu do internetu oraz zbliżający się termin wejścia w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady regulującego m.in. dostęp do otwartego internetu.

Rozporządzenie przewiduje możliwość utrzymania do dnia 31 grudnia 2016 r. środków krajowych, w tym systemów samoregulacyjnych, obowiązujących przed dniem 29 listopada 2015 r., w zakresie dotyczącym zasad dostępu do otwartego internetu. Państwa członkowskie powiadamiają Komisję o tych środkach najpóźniej do dnia 30 kwietnia 2016 r.

Minister Cyfryzacji uznał, iż doprecyzowanie obecnie funkcjonujących zasad samoregulacji, w oczekiwaniu na zapowiedziane na koniec sierpnia br. wytyczne BEREC dotyczące realizacji obowiązków krajowych organów regulacyjnych, a w praktyce dotyczące interpretacji i sposobu wdrożenia Rozporządzenia, umożliwią przedsiębiorcom telekomunikacyjnym sprawne oraz spójne wdrożenie nowych przepisów już od początku przyszłego roku, zaś regulatorom umożliwią spójne ich egzekwowanie. Jednocześnie użytkownicy końcowi w Polsce uzyskają dodatkowe korzystne rozwiązania pozwalające na podjęcie najlepszej decyzji odnośnie wyboru oferty dostępu do internetu.

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni, którzy podpisali Memorandum, zadeklarowali:

- posiadanie w bieżącej sprzedaży każdego z przedsiębiorców co najmniej jednej oferty „na próbę” w zakresie usługi dostępu do Internetu, umożliwiającej użytkownikom sprawdzenie jakości świadczonej usługi dostępu do Internetu i ewentualne rozwiązanie przez użytkownika umowy o świadczenie usługi dostępu do Internetu w okresie 14 dni kalendarzowych od dnia jej zawarcia lub ofert umożliwiających użytkownikom sprawdzenie jakości świadczonej usługi dostępu do Internetu w okresie 14 dni kalendarzowych przed podjęciem decyzji o zawarciu umowy, przy czym każdy z przedsiębiorców ma prawo do swobodnego konstruowania ofert „na próbę”, w szczególności w zakresie aspektów technicznych, organizacyjnych i finansowych;

- komunikowanie powyższych ofert przez przedsiębiorców po to, by każdy użytkownik mógł zapoznać się z proponowanymi przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych rozwiązaniami;

- posiadanie w bieżącej sprzedaży przystępnych cenowo zestawów startowych przedpłaconych, w celu skorzystania z usługi dostępu do Internetu bez konieczności podpisywania umowy, w przypadku świadczenia usług telekomunikacyjnych w ruchomej publicznej sieci telekomunikacyjnej.

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni, którzy podpisali dokument, przyjęli, że ustalenia te będą obowiązywały od dnia podpisania Memorandum, nie później niż od dnia 30 kwietnia 2016 r., do dnia 31 grudnia 2016 r.

Memorandum ma charakter otwarty i każdy przedsiębiorca telekomunikacyjny może do niego przystąpić w dowolnym momencie.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

ministerstwo cyfryzacji, memorandum, sieci komórkowe, operatorzy komórkowi

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie