Rzeczywista prędkość stacjonarnego internetu w Europie to zaledwie 75-78 proc. prędkości reklamowanej – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Komisji Europejskiej przez firmę SamKnows Limited.
czytaj: Europejski internet nadal jest wolniejszy niż w reklamach
Ponad 300 osób reprezentujących ISP oraz dostawców rozwiązań telekomunikacyjnych wzięło udział w 16. edycji konferencji iNET Meeting, która odbyła się w ubiegłym tygodniu w Serocku. Według organizatorów to bardzo dobry wynik zważywszy, że wielu operatorów obecnie finiszuje z projektami, na które dostali dotacje unijne i muszą je rozliczyć od końca roku.
Szerokopasmowy internet stacjonarny w Polsce jest w odwrocie. Od początku roku liczba łączy systematycznie spada. Pozytywnym trendem jest zwiększanie prędkości łączy.
Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował raport, na temat pokrycia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej infrastrukturą telekomunikacyjną i publicznymi sieciami telekomunikacyjnymi umożliwiającymi szerokopasmowy dostęp do Internetu. Wynika z niego, że w 2014 r. w naszym kraju odnotowano 15 proc. przyrost sieci światłowodowych i na koniec ubiegłego roku długość sieci optycznej w Polsce wyniosła prawie 315 tys. km.
czytaj: Raport UKE: Światłowodów przybywa, a białe plamy w najmniejszych miejscowościach
Urząd Komunikacji Elektronicznej, który zakończył w ostatni czwartek aukcję częstotliwości 800 i 2600 MHz, ogłosił dziś jej wyniki. Suma ofert złożonych przez jej uczestników sięgnęła ostatecznie 9,23 mld zł.
W jakim kierunku zmierza rozwój sieci teleinformatycznych – to jeden z tematów, o którym dyskutowano podczas 15 edycji konferencji PLNOG w Krakowie w ubiegłym tygodniu.
Ze światłowodowych łączy dostępowych korzysta już ponad 60 proc. polskich firm, zatrudniających min. 50 pracowników. Lokalni dostawcy usług telekomunikacyjnych odgrywają na rynku znaczącą rolę, z powodzeniem konkurując przy tym z największymi operatorami – wynika z tegorocznego raportu Telko Trendy, przygotowanego przez TNS Polska na zlecenie 3S.
czytaj: Lokalni dostawcy Internetu silni w segmencie biznesowym
10 Mb/s to minimalna przepływność łączy internetowych, która pozwala klientom korzystać z internetu na satysfakcjonującym ich poziomie. Jeśli klienci chcą oglądać wideo w jakość HD lub wyższej, to aby dostawca usług internetowych utrzymał ich satysfakcję na wysokim poziomie, musi zaoferować konsumentom łącza nie wolniejsze niż 50 Mb/s.
Możliwości, jaka stwarza Program Operacyjny Polska Cyfrowa, wymiana programów lokalnych w sieciach kablowych, inwestowanie w technologie światłowodowe – to tematy, które poruszali uczestnicy konferencji Ostródzie zorganizowanej przez Zarząd Związku Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom.
Hawe, która jest zaangażowana w projekty budowy Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej w województwach warmińsko-mazurskim i podkarpackim jest w poważnych tarapatach finansowych.
Portal realizowany w ramach projektu nr POIG.07.01.00-00-019/09 pn. „System Informacyjny o infrastrukturze szerokopasmowej i portal Polska Szerokopasmowa”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.