Komisja Europejska wierzy, że publiczne darmowe hotspoty mogą pobudzić popyt na szybkie łącza i chce wesprzeć lokalne społeczności w Unii Europejskiej kwotą 120 mln euro na uruchomienie takich punktów. Do publicznych konsultacji obecnie trafił projekt rozporządzenia Rady i Parlamentu Europejskiego w tej sprawie.
czytaj: KE: Publiczne hotspoty pobudzą popyt na szybkie łączą w UE
W ubiegłym roku przybyło w Polsce milion użytkowników mobilnego Internetu, a ilość danych przesłanych przez klientów tych sieci wzrosła ponad dwukrotnie - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
czytaj: GUS: W ubiegłym roku rynek Internetu w Polsce rósł głównie dzięki sieciom mobilnym
Stagnacja - tak najkrócej można określić sytuację rynku stacjonarnych szerokopasmowych łączy internetowych, gdy patrzymy na zmianę ich liczby w ostatnich miesiącach. Jednak spojrzenie na poszczególne segmenty rynku pozwala stwierdzić, że gdy jedni zyskują klientów, to drudzy ich tracą.
Z opublikowanego w grudniu ubiegłego roku przez Urząd Komunikacji Elektronicznej raportu „Rynek usług telekomunikacyjnych w Polsce w 2015 r.” wynika, że z usług telefonii VoIP korzysta tylko 1 proc. firm (choć w większych firmach ten wskaźnik jest znacznie wyższy), a 15 proc. w ogóle o takiej usłudze nie słyszało. To jednak wbrew pozorom dobra wiadomość dla operatorów, którzy specjalizują się w tego typu usługach. Liczą, ze coraz szersze grono przedsiębiorstw będzie się przekonywać do ich oferty, bo VoIP to nie tylko proste rozmowy telefoniczne.
Urząd Komunikacji Elektronicznej w swej analizie odnotowuje, że przyrasta liczba lokali mieszkalnych z dostępem do infrastruktury umożliwiającej korzystanie z usługi dostępu do szerokopasmowego Internetu. Ciągle jednak jeszcze na 80 proc. obszarów gminnych dostępność infrastruktury umożliwiającej świadczenie usług o przepustowości większej lub równej 100 Mb/s jest bardzo niska.
czytaj: UKE przeanalizował wskaźniki dostępności Internetu w Polsce
Na koniec czerwca tego roku z usług FTTH Orange Polska korzystało 39 tys. abonentów, co oznacza wzrost o 12 tys. w porównaniu do kwartału wcześniejszego i lekkie przyspieszenie w pozyskiwaniu klientów tej usługi w zestawieniu z okresem styczeń - marzec, gdy operator zdobył 10 tys. abonentów światłowodowego Internetu. Na pewno liczby te nie są imponujące pamiętając, że w zasięgu sieci FTTH największego działającego w Polsce telekomu jest już ponad 1 mln gospodarstw domowych.
Pierwsi ISP już zaczęli w hurcie udostępniać Orange swą sieć. Choć dziś nie wszyscy operatorzy lokalni odnoszą się z entuzjazmem do tej idei, grono takich firm będzie się powiększać. Kilka z nich utworzyło nawet spółkę, która ma agregować zasoby sieciowe lokalnych firm, negocjować lepsze warunki umów i je sprzedawać.
czytaj: Lokalni operatorzy zaczynają świadczyć usługi hurtowe
W 2015 r. odnotowano 30 proc. przyrost sieci światłowodowych, na koniec ubiegłego roku długość sieci optycznej w Polsce wyniosła prawie 420 tys. km – wynika z raportu pokrycia terytorium RP infrastrukturą telekomunikacyjną i publicznymi sieciami telekomunikacyjnymi opublikowanego przez UKE. Największą gęstością infrastruktury cechują się obszary silnie zurbanizowane – aglomeracja Śląska, obszary aglomeracyjne związane z największymi miastami – Warszawą, Trójmiastem, Krakowem, Poznaniem i Wrocławiem – oraz obszary wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych. 8 proc. miejscowości nie jest objętych zasięgiem żadnej sieci dostępowej, przy czym 99 proc. tych miejscowości to miejscowości, w których mieszka nie więcej niż 100 mieszkańców.
Rok 2015 jest pierwszych rokiem, w którym odnotowano ponad 100 proc. pokrycie gospodarstw domowych usługą dostępu do internetu. Na koniec ubiegłego roku nasycenie usługami w przeliczeniu na gospodarstwa domowe kształtowało się na poziomie prawie 102 proc. Był to wynik o około 11,6 pp. wyższy, niż w roku ubiegłym. Widoczne są też efekty inwestycji światłowodowych – wynika z raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej o stanie rynku telekomunikacyjnego w 2015 r.
Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej, izba branżowa, która reprezentuje interesy małych i średnich ISP, istnieje ośmiu lat. Majowa konferencji KIKE była jej osiemnastą edycją. Wchodzimy w pełnoletność – podkreślali organizatorzy.
Portal realizowany w ramach projektu nr POIG.07.01.00-00-019/09 pn. „System Informacyjny o infrastrukturze szerokopasmowej i portal Polska Szerokopasmowa”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.