Przejdź do treści

T-Mobile skarży się do KE na ugodę rządu ze Sferią w sprawie pasma 800 MHz

Data: 2013-09-20 08:42:00
Pavel Ignatov / Photogenica

T-Mobile Polska wysłał skargę na Polskę do Komisji Europejskiej dotyczącą kontrowersyjnej ugody zawartej przez Ministerstwo Cyfryzacji i Administracji z udziałowcami firmy telekomunikacyjnej Sferia. Możliwe, że na podobny krok, co T-Mobile, zdecyduje się Play - informuje Parkiet.

Zawarta w lipcu br. ugoda resortu cyfryzacji z inwestorami Sferii (m.in. spółkami Zygmunta Solorza-Żaka)zakłada, że aby naprawić błędy urzędników z przeszłości Urząd Komunikacji Elektronicznej dokona zmiany rezerwacji częstotliwości Sferii zamieniając tę wadliwą na pasmo z zakresu 800 MHz (tzw. dywidendy cyfrowej), które inne sieci komórkowe dopiero będą mogły zdobyć w drodze aukcji.

UKE wszczął postępowanie rezerwacyjne dotyczące Sferii 9 września i jest ono w toku.
- Zagadnieniem, które budzi największe kontrowersje, jest to, że ugoda ma być podstawą do działań Urzędu Komunikacji Elektronicznej. To naruszenie jego niezależności – tłumaczył Maciej Rogalski.
Drugi element, na który skarży się T-Mobile Polska to przyznanie Sferii cennych częstotliwości w trybie innym niż przewiduje prawo: aukcji, czy przetargu.

Skarżący się telekom uważa, że w ten sposób narusza się przepisy o równym traktowaniu podmiotów gospodarczych. T-Mobile odnosi również, że Sferia otrzyma częstotliwość za darmo, podczas gdy w zbliżającej się aukcji blok pasma o analogicznej wielkości wyceniono na minimum 250 mln zł.
Z tym twierdzeniem nie zgadza się zarząd Sferii, który jest zdania, że przez wadliwą rezerwację częstotliwości spółka nie rozwinęła się tak, jak mogła i ponosiła do tej pory straty.
Udziałowcy Sferii zagrozili Polsce międzynarodowym arbitrażem. Przedmiot sporu wyceniono na minimum 1,5 mld złotych.

Źródło: Parkiet

Zdjęcie: Pavel Ignatov / Photogenica

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Sferia, T-Mobile, częstotliwości, 800 Mhz, Komisja Europejska

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:

przeczytaj_tresc_ponownie