Przejdź do treści

Sferia będzie mogła korzystać z pasma 800 MHz

Data: 2014-10-07 08:14:00
Pavel Ignatov / Photogenica

Spółka telekomunikacyjna Sferia z początkiem 2015 roku będzie mogła korzystać z przyznanych jej częstotliwości z pasma 800 MHz. Do końca roku spółka ma zawrzeć w tej sprawie zapowiadaną umowę ramową z grupą Midas - podał Midas w komunikacie.

Decyzję umożliwiającą Sferii korzystanie z częstotliwości wydał Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

W lipcu 2013 roku Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Sferia zawarły ugodę, dzięki której spółce zamieniono rezerwację z pasma 824-830 MHz oraz 869-875 MHz na pasmo 816-821 MHz oraz 857-862 MHz. Przedmiotem długotrwałego sporu między Sferia a resortem była niemożność efektywnego korzystania przez spółkę z częstotliwości radiowych w paśmie 850 MHz, na którym chciała budować sieć szybkiego internetu LTE.
Przyznane Sferii rezerwacje to 1/6 całości pasma, która będzie przedmiotem aukcji lub przetargu na pozostałe częstotliwości LTE z pasma 800 MHz.

Giełdowa grupa Midas podała w  komunikacie, że dzięki uzyskaniu przez Sferię pozwolenia na korzystanie z częstotliwości, możliwe będzie zawarcie przez obie spółki zapowiadanej umowy ramowej.

Pod koniec 2012 roku Sferia i Midas zawarły warunkową umowę dotyczącą emisji przez Midas obligacji na łączną kwotę do 200 mln zł, które to papiery miałaby objąć Sferia. W ramach umowy Sferia miałaby również świadczyć usługi telekomunikacyjne w technologii LTE za pośrednictwem sieci grupy Midas, a potem sprzedawać te usługi w modelu hurtowym na rzecz Midasa. Midas mógłby potem te usługi odsprzedawać.

Midas, należący do telekomunikacyjnej grupy miliardera Zygmunta Solorza-Żaka, chce do końca roku zwiększyć liczbę stacji bazowych do 2,0 tys. z 1,3 tys. obecnie. Cały program inwestycyjny - zakładający zwiększenie liczby stacji do 4,8 tys. w połowie 2016 r. - ma kosztować ponad 1,0 mld zł. W skład Grupy Midas wchodzą m.in. spółki Centernet, Mobyland i Aero2.

Źródło: Midas

Zdkęcie: Pavel Ignatov / Photogenica

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Sferia, Midas, 800 Mhz, częstotliwości, LTE

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:
Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie