Przejdź do treści

Komórkowe karty pre-paid trzeba będzie rejestrować

Data: 2016-04-25 10:09:00
Aaron Amat / Photogenic

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach tzw. ustawy antyterrorystycznej zamierza wprowadzić obowiązek rejestracji danych osobowych użytkowników kart SIM w ofertach telefonii na kartę (pre-paid). Zgodnie z projektem, jeśli sześć miesięcy od wejścia w życie ustawy (planowany termin to 1 czerwca) operator nie będzie w stanie zweryfikować tożsamości użytkownika karty pre-paid, nie będzie mógł mu świadczyć usługi.

Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt ustawy o działaniach antyterrorystycznych.  Zakłada on m.in., że przy zakupie kart pre-paid u operatorow komórkowych klienci będą musieli podać dane osobowe, a na operatorze będzie ciążył obowiązek weryfikacji danych z dokumentami klienta, oraz dokumentami rejestrowymi w przypadku klientów nie będących osobami fizycznymi.

Zgodnie z projektowanym rozwiązaniem dostawcy usług przedpłaconych w publicznej sieci telekomunikacyjnej zaprzestaną świadczenia usług abonentom, którzy nie podali wymaganych danych lub których dane nie zostały zweryfikowane przez dostawcę usług. Jednakże mając na uwadze konieczność przystosowania się dostawców usług przedpłaconych w publicznej sieci telekomunikacyjnej przedsiębiorców telekomunikacyjnych do projektowanych rozwiązań przewidywane jest, że przepis dotyczący zaprzestania świadczenia usług we wskazanym wyżej wypadku wejdzie w życie w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy - brzmi zapis w projekcie ustawy.

Rzeczpospolita podała, że przedstawiciele sieci komórkowych nie chcą jeszcze mówić głośno, jak interpretują przepis, czy się go obawiają czy nie, ani też jakie mechanizmy weryfikacji danych użytkowników wprowadzą.

Zgodnie ze statystykami z końca grudnia br. operatorzy utrzymywali około 25,5 mln kart SIM pre-paid Jednak spora ich część nie jest wykorzystywana wcale albo klienci korzystają z nich bardzo nieregularnie.

Źródło: MSWiA, Rzeczpospolita

Zdjęcie: Photogenica

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

MSWiA, pre-paid, sieci komórkowe, prawo, ustawa antyterrorystyczna

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:

przeczytaj_tresc_ponownie