Przejdź do treści

Kable nadal bez podatku, ale...

Data: 2014-01-23 09:01:00
Rupert Trischberger / Photogenica

Zespół ds. Systemu Finansów Publicznych (ZSFP) Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zaopiniował wczoraj projekt ustawy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji o zmianie ustawy o samorządzie gminnym i innych ustaw, w tym aktu dotyczącego lokalnych opłat i podatków.

Strona samorządowa negatywnie odniosła się tylko do propozycji utrzymania dotychczasowego stanu prawnego obowiązującego w kwestii pobierania od kabli podatku od nieruchomości.

Dziennik Gazeta Prawna informuje, że Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w przesłanym do redkacji  wyjaśnieniu poinformowało, że debata nie dotyczy pobierania daniny od szerokopasmowego internetu, tylko od wszystkich kabli umieszczonych w kanalizacji m.in. elektrycznych. Resort przypomniał, że nie podlegają one opodatkowaniu daniną od nieruchomości na podstawie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych . Intencją ministerstwa jest podtrzymanie tego stanu rzeczy, co wyraziło w treści projektowanego art. 2 ust. 3 pkt 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Przeciwko temu protestuje Związek Miast Polskich, zdaniem którego zapis bije w budżety gminnych samorządów.

Serwis rpkom. pl donosi jednka, że najwyraźniej jednak decydenci uczestniczący we wczorjaszym spotkaniu w resorcie finansów nie podzielili wątpliwości ZMP. - Ustawa wychodzi z podkomisji niezmieniona , ale z negatywną opinią jednostek samorządowych - powiedział rpko.pl Anna Streżyńska,  była prezes UKE.

Teraz projekt MAiC-u czeka jeszcze kilka etapów procedury legislacyjnej.

Streżyńska ocenia na podstawie swoich doświadczeń, że do Sejmu mógłby trafić w kwietniu.

Z informacji rpkom.pl wynika, że, że 29 stycznia zajmą się nim na wspólnym posiedzeniu rząd i samorządy.

Z kolei Dziennik Gazeta Prawna informuje, że fiskus i sądy administracyjne znalazły jednak sposób na pobieranie daniny od nieruchomości od kabli. Uznawano np., że linie kabli telekomunikacyjnych tworzą sieć uzbrojenia terenu, o której mowa w art. 2 pkt 11 ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne.

Taka sieć jest budowlą w rozumieniu Prawa budowlanego i ustawy o podatkach i opłatach lokalnych . Jeśli zostanie ona umieszczona w kanalizacji, która także stanowi budowlę, to zdaniem sądów taka całość funkcjonalno-użytkowa podlega daninie jako obiekt budowlany. Przykładem takiego podejścia są wyroki NSA (sygn. akt. II FSK 1673/08; II FSK1881/09).

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, rpkom.pl

Zdjęcie: Rupert Trischberger / Photogenica

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

jst, prawo, podatki, kable

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

czy ktokolwiek policzył jaki będzie koszt kontroli oraz obliczania takiego podatku? czy naprawdę nikt w mf nie rozumie że wszystkie związane z tym koszty spadną na końcowych użytkowników czyli cena łącz szerokopasmowych wzrośnie co najmniej o wielokrotność kwoty podatku mały operator posiadający kilka-kilkanaście kilometrów kabli ułożonych w istniejącej kanalizacji TP będzie musiał prowadzić dla nich odrębną ewidencję tylko na potrzeby wymiaru tego podatku (to są wymierne koszty bo zajmie to kilkaset godzin w skali roku co pomnożone przez stawkę rh (powiedzmy 35 PLN brutto) i po dodaniu kosztów stanowiska oprogramowania prądu itp da koszt łączny roczny kilkaset PLN na km kabla. o próbie ubrania w definicję nieruchomości kabla (który można położyć bądź zdemontować w ciągu godziny bez żadnych ingerencji w grunt czy jakiekolwiek inne elementy trwałe nawet nie chce mi się pisać bo zionie brednią na odległość.

0, 0, Zgłoś naruszenie regulaminu,
,

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:

przeczytaj_tresc_ponownie