Przejdź do treści

Artykuły

 Anatolii Babii / Photogenica

Raport UKE o wskaźnikach badania jakości usług w sieci

Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawił raport końcowy z prac nad określeniem wskaźników jakości, który powstał w ramach Memorandum na rzecz poprawy jakości usług telekomunikacyjnych. Na jego podstawie rozpoczną się pomiary w sieciach operatorów.Będa oni mieli obowiązek publikowania aktualnych wyników pomiarów w swojej sieci oraz przekazywania ich do Prezesa UKE. W dokumencie ustalony został sposób, w jaki informacje o wskaźnikach i jakości mają być prezentowane. Każdy użytkownik będzie mógł je zobaczyć w formie przejrzystej tabeli, a z czasem także porównywarki.

czytaj: Raport UKE o wskaźnikach badania jakości usług w sieci

UKE i URE chcą ułatwić współpracę firm energetycznych i telekomunikacyjnych

UKE i URE chcą ułatwić współpracę firm energetycznych i telekomunikacyjnych

Energetyka i telekomunikacja mają ze sobą coraz więcej wspólnego i współpraca firm z obu sektorów może przynieść wiele korzyści jednym i drugim, a także ich klientom. Pierwsza z branż stoi przed wyzwaniem modernizacji sieci i wdrażania technologii smart grid. Z kolei operatorzy telekomunikacyjne także dużo inwestują w rozwój sieci dostępowych. Dlaczego więc nie prowadzić wspólnie niektórych projektów i nie dzielić kosztów budowy sieci, a potem ich utrzymania? Regulatorzy obu rynków mają zamiar zachęcać firmy do takich  zachowań.

czytaj: UKE i URE chcą ułatwić współpracę firm energetycznych i telekomunikacyjnych

Polski paradoks z jakością usług telekomunikacyjnych

Polski paradoks z jakością usług telekomunikacyjnych

W raporcie KE na temat jakości usług telekomunikacyjnych Polska wypada dobrze w porównaniu z innymi krajami UE. Z drugiej strony do UOKiK najwięcej skarg  wpływa właśnie od użytkowników usług telekomunikacyjnych. Paradoks ten wyjaśnia dr inż. Maria Jolanta Podolska z Departamentu Kontroli i Egzekucji w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej.

czytaj: Polski paradoks z jakością usług telekomunikacyjnych

Pavel Ignatov / Photogenica

Sferia dogadała się z rządem w sprawie pasma 800 MHz

Sferia otrzyma nowe pasmo do ultraszybkiego internetu z zakresu 800 MHz, który pod koniec tego roku ma być przedmiotem aukcji. To efekt ugody jaką Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zawarło ze spółką, która groziła państwu polskiemu arbitrażem międzynarodowym, nie mogąc efektywnie wykorzystywać częstotliwości komórkowych przyznanych jej kilka lat wcześniej przez regulatora.  W zamian za to inwestorzy Sferii wycofali roszczenia względem państwa polskiego z Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego w Paryżu.

czytaj: Sferia dogadała się z rządem w sprawie pasma 800 MHz

Aleh Datskevich / Photogenica

Zalety i wady światłowodowych strategii

Posiadanie dobrze rozwiniętej infrastruktury szerokopasmowej przekłada się bezpośrednio na sytuację gospodarczą danego kraju. Dlatego tak ważne jest dziś opracowanie narodowej strategii wspierania inwestycji światłowodowych – przekonuje w raporcie „National Fiber Strategies” firma Arthur D. Little. Wyróżnia w nim pięć modeli, które przyjmują poszczególne kraje oraz omawia zalety i wady każdego z nich.

czytaj: Zalety i wady światłowodowych strategii

Vicente Barcelo Varona / Photogenica

Czy neutralność sieci pozostanie dogmatem?

– Neutralność sieci nie powinna być dogmatem. Są pewne usługi, jak np. monitoring w ramach e-zdrowia, przy których ruch w sieci powinien mieć wyższy priorytet – przekonywał Marcin Betkier ekspert ds. regulacyjnych z Polskiej Telefonii Cyfrowej podczas debaty na  XIII Sympozjum Świata Telekomunikacji i Mediów. Nie ukrywa on, że możliwość różnicowania warunków transmisji danych dla różnych grup klientów, którzy za to będą chcieli zapłacić, to szansa dla operatorów na osiągnięcie wyższych przychodów.

czytaj: Czy neutralność sieci pozostanie dogmatem?

kuzma / Photogenica

Nowe prawo telekomunikacyjne zaostrzy rynkową konkurencję?

Dziś weszło w życie znowelizowane prawo telekomunikacyjne. Na zmianach mają zyskać przede wszystkim konsumenci. To właśnie na operatorach spoczął obowiązek dokonania takich zmian w regulaminach, by umowy były rzeczywiście zrozumiałe i nie zawierały kruczków prawnych.

czytaj: Nowe prawo telekomunikacyjne zaostrzy rynkową konkurencję?

Złodzieje kabli telekomunikacyjnych w gminie Oborniki zatrzymani

Złodzieje kabli telekomunikacyjnych w gminie Oborniki zatrzymani

Policjanci w Obornikach (woj.wielkopolskie) zatrzymali trzech mężczyzn, którzy przez rok czasu dokonali niemal 20 kradzieży linii telekomunikacyjnych. Straty jakie poniosła firma telekomunikacyjna wyniosły kilkaset tysięcy złotych. Teraz sprawcy mogą trafić nawet na 5 lat do więzienia

czytaj: Złodzieje kabli telekomunikacyjnych w gminie Oborniki zatrzymani

Rekomendacje dla przyspieszenia szerokopasmowych inwestycji

Rekomendacje dla przyspieszenia szerokopasmowych inwestycji

Przedsiębiorcy budujący sieci dostępowe ze wsparciem funduszy unijnych z działania 8.4 POIG powinni otrzymywać dodatkową premię punktową przy ocenie projektów w przypadku inwestycji realizowanych na obszarach słabo zaludnionych – postuluje grupa robocza do spraw finansowania projektów szerokopasmowych utworzona w ramach Memorandum Szerokopasmowego.

 

czytaj: Rekomendacje dla przyspieszenia szerokopasmowych inwestycji

Debata: Inwestycje w sieci szerokopasmowe a regulacje prawne

Debata: Inwestycje w sieci szerokopasmowe a regulacje prawne

Jednym z naszych atutów, gdy będziemy się starać o środki finansowe na inwestycje szerokopasmowe w nowej unijnej perspektywie finansowej 2014 -2020, będzie nasze doświadczenie w tym zakresie pozyskane w ostatnich latach.

czytaj: Debata: Inwestycje w sieci szerokopasmowe a regulacje prawne

przeczytaj_tresc_ponownie