Przejdź do treści

Artykuły

Komisja Europejska ma wątpliwości w kwestii rozdziału pasm LTE w Polsce

Komisja Europejska ma wątpliwości w kwestii rozdziału pasm LTE w Polsce

Komisja Europejska rozpoczęła procedurę przeciwko Polsce w związku z przyznaniem bez aukcji częstotliwości superszybkiego internetu LTE spółce Sferia.  Ministerstwo Cyfryzacji i Urząd Komunikacji Elektronicznej zapewniają, że na pewno będą współpracować z KE, by rozwiać jej wątpliwości w tej sprawie.

czytaj: Komisja Europejska ma wątpliwości w kwestii rozdziału pasm LTE w Polsce

adrianhancu / Photogenica

KE chce nowego ładu i szybszych inwestycji na rynku telekomunikacyjnym

Komisja Europejska w ubiegłym tygodniu przedstawila plan reformy przepisów dotyczących telekomunikacji, która ma ułatwić inwestycje w tym sektorze oraz zapewnić powszechny dostęp do internetu, w tym do szybkiej sieci bezprzewodowej.

czytaj: KE chce nowego ładu i szybszych inwestycji na rynku telekomunikacyjnym

Dyrektywa, która ma poprawić cyberbezpieczeństwo w UE

Dyrektywa, która ma poprawić cyberbezpieczeństwo w UE

Parlament Europejski przyjął w ubiegłym tygodniu dyrektywę NIS (Network and Information Security), która ma na celu zapewnienie wspólnego wysokiego poziomu bezpieczeństwa sieci i informacji w obrębie Unii Europejskiej. Ma ona skutkować wdrożeniem nie tylko wspólnych standardów ochrony świadczonych w Europie usług, ale także wypracowaaniem zasad wymiany informacji o zagrożeniach pomiędzy państwami. To oznacza też koszty dla sektora prywatnego.  

czytaj: Dyrektywa, która ma poprawić cyberbezpieczeństwo w UE

Sądowy sukces ORSS

Sądowy sukces ORSS

Sąd Okręgowy w Olsztynie nakazał Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Warmińsko-Mazurskiego wypłatę 64,3 mln zł spółce Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe (ORSS) jako ostatnią ratę wynagrodzenia (20 proc. wartości kontraktu) za zaprojektowanie i wybudowanie regionalnej sieci.

czytaj: Sądowy sukces ORSS

Jakub Krechowicz / Photogenica

Polemika: Czy ISP muszą ponosić koszty certyfikatów bezpieczeństwa przemysłowego i kancelarii tajnych?

W maju związek operatorów kablowych Mediakom opublikował postulaty w sprawie znoszenia barier rozwoju operatorów telekomunikacyjnych. Jednym z nich jest zwolnienie małych operatorów z konieczności uzyskiwania certyfikatów bezpieczeństwa przemysłowego i posiadania kancelarii tajnych.

czytaj: Polemika: Czy ISP muszą ponosić koszty certyfikatów bezpieczeństwa przemysłowego i kancelarii tajnych?

Nowelizacja megaustawy coraz bliżej

Nowelizacja megaustawy coraz bliżej

Sejm jednogłośnie, głosami 438 posłów, uchwalił nowelizację ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw (tzw. megaustawy). Według resortu cyfryzacji przyjęte rozwiązania zdynamizują budowę sieci szerokopamsowych, ponieważ istotnie przyczynią się do zwiększenia efektywności wykorzystania istniejącej infrastruktury technicznej oraz zmniejszenia kosztów nowych prac inżynieryjno-budowlanych i zlikwidowania przeszkód utrudniających ich wykonywanie.

czytaj: Nowelizacja megaustawy coraz bliżej

BCC o nowelizacji megustawy

BCC o nowelizacji megustawy

Buisness Centre Club pozytywnie ocenia projekt ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Według Izby nowe przepisy powinny przyspieszyć i ułatwić prowadzenie inwestycji, zmniejszyć koszty, doprecyzować pojęcia, a tym samym poprawić jakość realizacji budowy sieci, a w konsekwencji zwiększyć w Polsce dostęp do nowoczesnych usług telekomunikacyjnych i szybkiego internetu.

czytaj: BCC o nowelizacji megustawy

adrianhancu / Photogenica

Co zmienią nowe unijne regulacje w sprawie cyberbezpieczeństwa?

W grudniu tego roku Rada Europy poinformowała o uzgodnionych przez rządy państw UE nowych unijnych przepisach odnoszących się do cyberbezpieczeństwa. Eksperci Trend Micro wyjaśniają, jakie skutki będzie miała dyrektywa w codziennym życiu internautów.

czytaj: Co zmienią nowe unijne regulacje w sprawie cyberbezpieczeństwa?

Dlaczego   ISP powinni myśleć o NewConnect w kontekście POPC?

Dlaczego ISP powinni myśleć o NewConnect w kontekście POPC?

Wielu lokalnych operatorów jako jedną z barier rozwoju wskazuje trudności w pozyskaniu środków, w szczególności na niechęć banków do udzielania kredytów Jest to szczególnie kłopotliwe z tego względu, że  pozyskiwanie kapitału w drodze unijnych dotacji wymaga wkładu własnego. Jedną z możlwości jest zdobycie potrzebnych środków poprzez emisję akcji na alternatywnym ryku giełdowym NewConnect.

czytaj: Dlaczego ISP powinni myśleć o NewConnect w kontekście POPC?

Fondlar wygrywa batalię o Dolnośląską Sieć Szerokopasmową

Fondlar wygrywa batalię o Dolnośląską Sieć Szerokopasmową

O tym kto będzie operatorem infrastruktury Dolnośląskiej Sieci Szerokopasmowej przesądziła sądowa batalia. Bo choć zarząd regionu nie miał ochoty podpisywać umowy z wybraną w grudniu ubiegłego roku do tego zadania firmą Fondlar, to sądy nie podzieliły przestawianych przez władze województwa argumentów.

czytaj: Fondlar wygrywa batalię o Dolnośląską Sieć Szerokopasmową

przeczytaj_tresc_ponownie