Przejdź do treści

Szybka sieć ma zmienić polskie szkoły

Data: 2016-10-18 03:13:00
Szybka sieć ma zmienić polskie szkoły

Resort cyfryzacji pracuje nad projektem połączenia siecią szybkiego internetu wszystkich szkół w Polsce tak, aby można było w jej ramach prowadzić np. wspólne lekcje dla wielu szkół.

Projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) miałby być gotowy we wrześniu 2018 r.

- Najlepiej wydane pieniądze to te wydawane na dzieci. Stąd pomysł zapewnienia wszystkim szkołom szybkiego internetu. Chcemy, żeby we wrześniu 2018 r. OSE zaczęła funkcjonować  - mowił Piot Woźny, wiceminister cyfryzcji w ubiegłym tygodniu podczas 9. Konferencji Sieci Szerokopasmowych w Warszawie. Dodał, że do OSE byłyby podłączone nie tylko placówki oświatowe, ale także ośrodki kształcenia nauczycieli.

- OSE ma doprowadzić do tego, żeby w jednym momencie dzieci w szkołach, np. w woj. zachodniopomorskim, w podkarpackim i w lubelskim w jednym momencie uczestniczyły w lekcji organizowanej i transmitowanej z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. To jest możliwie nie tylko w modelach teoretycznych. Chcemy doprowadzić do tego, żeby coś takiego stało się w rzeczywistości - podkreślił Woźny.

W ramach OSE dostępne mają być treści edukacyjne, m.in. e-podręczniki, ale także materiały dotyczące programowania, czy materiały przygotowane przez organizacje pozarządowe.

Jak wskazał wiceminister, OSE będzie programem rządowym, korzystającym z istniejącej infrastruktury telekomunikacyjnej wybudowanej ze środków komercyjnych, jak i funduszy unijnych. Operatorem zarządzającym siecią ma być jeden podmiot. Podstawy działania i wdrażania OSE zostaną określone w ustawie.

- Do końca tego roku chcemy przygotować założenie do ustawy o OSE, żeby ułatwić operatorowi jego pracę i tak, żeby przekonać naszych kolegów z rządu do tego, że przez pierwsze dwa, trzy lata funkcjonowania OSE powinna być finansowania ze środków budżetowych - powiedział Woźny.

Dodał, że finansowanie ze środków budżetu państwa w pierwszych latach działalności OSE ma doprowadzić do tego, żeby projekt "nie rozbił się o najprostszą rafę, czyli brak przekonania lokalnych włodarzy do tego, że warto to finansować". Później finansowaniem OSE zajmowałyby się samorządy.

Piotr Woźny poinformowła też, że 9639 placówek oświatowych zostanie podłączonych do szybkiego internetu o przepływności co najmniej 100 Mb/s  w ramach prywatnych inwestycji operatorów.

 – Takie są przynajmniej deklaracje. 90 proc. z tych inwestycji wykonają trzej operatorzy: Orange, Netia i Inea (działająca głownie w Wielkopolsce ). Dlatego będziemy chcieli z tymi trzema firma podpisać umowę standaryzacyjną, aby potem mogły być łatwo włączone w Ogólnopolska Sieć Edukacyjną – mówił Piotr Woźny.

Według wyliczeń resortu cyfryzacji, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa do szybkiej sieci mają być podłączone 15 343 szkoły. Efektem  pierwszego konkursu POPC będzie podłączanie 358 placówek. Reszta zostanie objęta inwestycjami z  drugiego, obecnie ogłoszonego konkursu 1.1 POPC.

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

szkoły, internet dla szkół, Piotr Woźny, OSE, Ogólnopolska Sieć Edukacyjna

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy
Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie