Przejdź do treści

Szerokopasmowe priorytety Anny Streżyńskiej

Data: 2015-11-19 22:23:00
Szerokopasmowe priorytety Anny Streżyńskiej

Szybka nowelizacja tzw. megaustawy telekomunikacyjnej w kierunku  ułatwienia realizacji inwestycji szerokopasmowych, poszukiwanie dodatkowych  źródeł finansowania budowy sieci  i zmiany w pierwszej osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa – to priorytety Anny Streżyńskiej, nowej minister cyfryzacji.

- Podczas budowania wielkopolskich i mazowieckich sieci światłowodowych przekonałam się, jak niewiele znaczy racjonalność biznesowa w stosunku do zapisów formalno-prawnych, krajowych, jak i unijnych. Zbyt często blokują i opóźniają one inwestycje, nie doczekawszy się wyjaśnienia ze strony właściwych organów  - mówiła Anna Streżyńska, podczas konferencji Sieci Szerokopasmowe.

Podkreśliła, że sieci światłowodowe są nerwem naszego społeczeństwa, dlatego tak ważne będą zmiana ustawy  wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (tzw. megaustway), sieci i wdrożenie unijnej dyrektywy o obniżeniu kosztów inwestycji, co ma ułatwić budowę sieci.

Za równie ważne zadanie uważa poszukiwanie nowych źródeł finansowania Przy tym zauważyła, że zakładane w Narodowym Planie Szerokopasmowym zaangażowanie w takie inwestycje funduszy emerytalnych, czy banków gdzieś się rozmyło. Jej zdaniem warto wrócić do rozmów z bankami.

– Takie środki potrzebne są głównie małym, lokalnym operatorom. Ci duzi mają o wiele łatwiejszy dostęp do pieniądza – podkreślała Anna Streżyńska.

Jako inne potencjalne źródło finansowania światłowodów, Streżyńska wymieniła pieniądze pochodzące z zakończonej w połowie października aukcji częstotliwości LTE, na której wylicytowano ponad 9,2  mld zł. Podkreśliła jednak, że decyzja o przeznaczeniu tych środków nie należy do niej. - Pieniądze z aukcji LTE trafią jednak do budżetu państwa, którymi zarządza minister finansów, a ja wiadomo, rząd ma wiele zadań – podkreśliła.

Minister cyfryzacji zapowiedziała też zmiany w pierwszej Programu Operacyjnego Polska.

– Będziemy opierać się na dotychczasowym dorobku. Pierwszy konkurs na pewno się odbędzie mówiła Anna Streżyńska. Dodała jednak, że z rynku płynie wiele uwag i sygnałów, że niektóre zapisy w POPC są niedoprecyzowane i niejasne i to trzeba zmienić.

Przy tej okazji apelowała też o entuzjazm związanych  z możliwością realizacji tych projektów. - Mamy szansę  budowy bardzo potrzebnych sieci lokalnych. Liczę, że zrobimy to razem – mówiła Anna Streżyńska.

Zapowiedziała, że szczegółowe planach ministerstwa cyfryzacji w niedalekiej przyszłości na specjalnej konferencji. - W tej chwili unikam odpowiadania na pytania, co będzie. To moment, kiedy osoba odpowiedzialna za ten odcinek państwa kończy gadanie i zaczyna to sprawdzać wewnątrz resortu, co można i należy zrobić  na liczbach, aby opierać się na twardych faktach - podkreśliła Streżyńska.

Dodała jednak, że generalny  kierunek strategii cyfryzacji będzie taki, jaki zarysowała w opublikowanym niedawno we współpracy z Krzysztofem Szubertem w raporcie "Cyfrowa Polska.

Marek Jaślan

Zdjęcie: Ministerstwo Cyfryzacji

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Anna Streżyńska, mac, POPC, megaustawa, finansowanie, priorytety, minister, ministerstwo cyfryzacji

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy
Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie