Przejdź do treści

Przewodnik KE jak państwo może wspierać budowę szybkich sieci

Data: 2014-05-14 09:51:00
Leonid Smirnov / Photogenica

Komisja Europejska opublikowała przewodnik dla państw członkowskich pomagający inwestować w sieci szerokopasmowe. Ich rozwój uważa się za jeden w filarów europejskiej gospodarki.

- Sieci szerokopasmowe zwiększają wzrost gospodarczy. Nasza publikacja pomaga władzom na każdym szczeblu, pokazując jak wykorzystać fundusze publiczne w inwestycjach w sieci szerokopasmowe, tak by obywatele mogli korzystać z dobrodziejstw szybszej łączności i komunikacji na całym świecie - podkreśla Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca KE ds. agendy cyfrowej.

KE podkreśla, że inwestycje w sieci szerokopasmowe mogą korzystać z bezpośrednich dotacji finansowych, ulg podatkowych, kredytów i innych narzędzi. Uważa też, że sieci finansowane z pieniędzy podatników służą właśnie im tworząc środowisko do otwartej konkurencji rynkowej. I przypomina, że inwestycje poniżej 200 tys. euro nie muszą być zgłaszane Komisji Europejskiej.

Unijna publikacja pokazuje jak wybrać odpowiednią technologię dla rozwoju łączy szerokopasmowych i jak opracować jej model biznesowy. Proponuje też kilka podejść do inwestycji, jak np. model społeczności lokalnej, gdzie grupa użytkowników końcowych organizuje rodzaj spółdzielni nadzorującej budowę i obsługę własnej sieci lokalnej. Druga propozycja to projekt publiczny, gdzie sieć jest zarządzana bez udziału sektora prywatnego.

Źródło: Komisja Europejska


Zdjęcie: Leonid Smirnov / Photogenica.

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

sieci szerokopasmowe, rozwój sieci, przewodnik, poradnik, Komisja Europejska

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie