Przejdź do treści

NASK operatorem sieci internetu w szkołach?

Data: 2016-08-10 01:05:00
NASK operatorem sieci internetu w szkołach?

NASK zaprasza do udziału w dialogu technicznym poprzedzającym wszczęcie postępowania konkursowego na: projekt pod nazwą „Stworzenie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE)”.

Jak wyjaśnia NASK celem dialogu technicznego jest zebranie informacji dotyczących warunków technicznych, organizacyjnych i finansowych dla możliwości stworzenia Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, zorientowanej na dostarczanie treści, dostępu do Internetu oraz usług dla wszystkich jednostek oświatowych w Polsce na jednakowym poziomie jakości technicznej i bezpieczeństwa, a w szczególności informacji niezbędnych do wykonania projektu i budowy sieci OSE z uwzględnieniem wszystkich warstw i protokołów, na terenie kraju, w tym budowę linii telekomunikacyjnych, budowę węzłów koncentracji na poziomie dystrybucyjnym i szkieletowym wraz z zapewnieniem kolokacji dla systemów projektu OSE.

Projekt OSE zakłada powstanie dedykowanej sieci w oparciu o wybudowaną sieć dostępową dla jednostek oświatowych oraz wykorzystanie sieci pośredniczących operatorów nie uczestniczących bezpośrednio w projekcie OSE. Projekt zakłada wykorzystanie istniejących elementów infrastruktury oraz usług już istniejących sieci telekomunikacyjnych, a także infrastruktury, która będzie budowana w wyniku projektów dofinansowywanych z 1. osi POPC.

Dziennik Rzeczpospolita zauważa jednka, że finansowanie budowy sieci szybkiego internetu dla szkół z programu operacyjnego „Polska cyfrowa" budzi kontrowersje. Pomysł jako zbyt kosztowny i niezgodny z celem POPC – krytykują mali operatorzy zrzeszeni w Krajowej Izbie Komunikacji Ethernetowej.

Wojciech Kamieniecki, kierownik w NASK tłumaczy gazecie, że instytut nie chce budować sieci internetu dla szkół, ale zestawić ją na podstawie infrastruktury już istniejącej i wybudowanej w ramach konkursów PO PC, oraz działać jako jej operator. NASK chciałby uzyskać dostęp do placówki oświatowej poprzez sieć wirtualną, zarządzać siecią, mieć ustaloną adresację IP, filtrować treści niepożądane (hazard, seks itp.) i zrobić zapory przeciwko spamowi. To oznacza, że szkoły płaciłyby za internet NASK, a ten operatorom za wynajem infrastruktury. Ile to będzie kosztowało, dopiero ma zostać ustalone.

Źródło: NASK, Rzeczpospolita 

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

OSE, dialog techniczny, szkoły, edukacja, POPC, NASK

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie