Przejdź do treści

Lubelska i podlaska sieć połączyły się pod rzeką Bug

Data: 2015-07-08 13:55:00
Lubelska i podlaska sieć połączyły się pod rzeką Bug


W województwach podlaskim i lubelskim kończy się budowa sieci regionalnych, ich Marszałkowie dokonali symbolicznego połączenia sieci nad graniczną rzeka Bug

Regionalne sieci szerokopasmowe, budowane w ramach projektu SSPW na Podlasiu i Lubelszczyźnie, zostały połączone. Dokonano tego metodą przewiertu sterowanego pod rzeką Bug w okolicach miejscowości Niemirów i Gnojno, blisko miejsca, gdzie można przez rzekę przeprawić się promem. Prace związane z wykonaniem inwestycji prowadziło konsorcjum firm KT Corporation, Warszawskie Przedsiębiorstwo Robót Telekomunikacyjnych, Daewoo International Corporation oraz Biatel Telekomunikacja. Wartość inwestycji to około 1,3 mln zł, a koszt całego projektu podlaskiej sieci regionalnej to blisko 251 mln zł. Kable światłowodowe łączące regionalne sieci przez rzekę Bug mają ok. 450 metrów długości, położono je pod dnem rzeki na głębokości ok. 6 metrów.

Obecna na uroczystości symbolicznego połączenia sieć wiceminister rozwoju regionalnego, Iwona Wendel, podkreśla, że oba województwa realizują projekty budowy sieci na szóstkę i są w ostatniej fazie inwestycji. – Połączenie dwóch sieci to oczywiście ważny "kamień milowy" w całej inwestycji – mówiła.

W przypadku podlaskiego, gdzie do września tego roku  ma powstać 1880 km sieci szerokopasmowej z ośmioma węzłami szkieletowymi i 173 węzłami dystrybucyjnym,  jest już gotowych 98 proc. rurociągów kablowych, a 70 proc. inwestycji sieci jest już odebrana i za nią województwo zapłaciło wykonawcom. – Są to pełne relacje między punktami szkieletowymi a dystrybucyjnymi – mówi Agnieszka Aleksiejczuk, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Niebawem województwo powinno odebrać cały obszar inwestycyjny (jest ich w sumie osiem). Jako pierwsze powinny być gotowe te realizowane przez firmę Optronik z węzłem szkieletowym w Hajnówce oraz na obszarze inwestycyjnym z węzłem w Siemiatyczach, za który odpowiada konsorcjum realizujące połączenie sieci pod Bugiem w Gnojnie.

W Podlaskiem ostatnio wybrano też operatora infrastruktury, którym jest firma Green Operator z Warszawy. Nie wiadomo kiedy będzie podpisana umowa z operatorem, bo odwołała się firma Longside Investments (spółka Alcatela-Lucenta), której oferta przegrała w postępowaniu. – To na pewno opóźni podpisanie umowy, ale chcielibyśmy podpisać ją do końca lipca – mówi Agnieszka Aleksiejczuk. Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego podkreślają, że sama infrastruktura to nie wszystko. Trzeba uzmysłowić mieszkańcom regionu zalety dostępu do Internetu i nauczyć ich z niego korzystać. Dlatego też w ramach projektu zaplanowano szkolenia dla osób wykluczonych cyfrowo. Do dzisiaj przeszkolono 1100 osób, z zaplanowanych 1400.

Województwo lubelskie ma już wybór operatora infrastruktury za sobą (jest nim firma Glenbrook Investments) i także jest w fazie końcowej budowy sieci. Lubelska sieć internetu to 3 tys. km światłowodu (wartość 385 mln zł) i wybudowano ją już w 99,6 proc.

– Odebraliśmy już ponad połowę obszarów inwestycyjnych, z których trzy udostępniliśmy operatowi infrastruktury  (Biała Podlaska, Krasnystaw, Włodawa) – mówi Anna Pawlak, która odpowiada w Urzędzie Marszałkowskim woj. lubelskiego za projekt „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej”. Lubelska sieć ma zostać uruchomiona w listopadzie, a operator infrastruktury aktualnie konsultuje cennik usług hurtowych.

Marek Jaślan

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Green Operator, Gnojno, lubelskie, podlaskie, sieci regionalne, SSPW

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie