Orange i Netia być może będą prowadzić wspólnie inwestycje FTTH

Orange i Netia być może będą prowadzić wspólnie inwestycje FTTH

Orange Polska i Netia są bliscy ogłoszenia współpracy przy inwestycjach w sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu w technologii FTTH - informuje Rzeczpospolita.


Gazeta przypomina, że Orange i Netia zadeklarowali niedawno, że w sumie na „światłowód do domu" wyłożą około 2,6 mld zł. Przez ostatnich kilka miesięcy prowadzili rozmowy o współpracy i są one bliskie finalizacji, choć zależy ona od tego, czy na plany telekomów przychylnym okiem spojrzy minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Dlatego ostateczne decyzje nie zapadły. Współpraca pomogłaby firmom ograniczyć wydatki inwestycyjne i koszty operacyjne budowy sieci FTTH.

W Netii do korzyści dla stron porozumienia zaliczają fakt, że na danym obszarze formalności i negocjacje z właścicielem budynku prowadziłaby jedna strona, co może przyspieszyć rozbudowę sieci.

Diabeł tkwi w szczegółach, czyli w modelu współpracy i wzajemnych rozliczeniach. Ważne będzie też czy ta, nietypowa dla rynku stacjonarnego dostępu do Internetu, współpraca wymagać będzie zgód Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, czy decyzji regulacyjnych Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Źródło: Rzeczpospolita

Zdjęcie: Photogencia