Przejdź do treści

Kanalizacja ściekowa niestraszna dla światłowodu

Data: 2014-10-13 04:37:00
Kanalizacja ściekowa niestraszna dla światłowodu

W Sieradzu trwa budowa 23 km sieci światłowodowej Sirman, która  podłączy 33 jednostki publiczne do sieci szerokopasmowego Internetu.  Według projektu duża część kabli światłowodowych, tj. około 15 km, ma być ułożona w istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Na podobne rozwiązanie zdecydowało się już kilka miast w Polsce. Wykonawca przekonuje, że ma ono wiele zalet.

Technologię układania kabli światłowodowych w kanalizacji ściekowej i deszczowej od kilku lat w Polsce promuje firma Technitel z Łodzi. I to ona jest głównym wykonawcą sieci światłowodowej w Sieradzu. – Jedną z zalet tej technologii jest to, że do inwestycji potrzebna  jest minimalna liczba  pozwoleń (na zajęcie pasa drogowego i uzgodnienia z zakładem sanitarnym  i kanalizacji). Gros prac ziemnych przy takiej inwestycji (oprócz przyłącza do domu i połączeń krzyżowych) jest wyeliminowana,  bez problemów prace można prowadzić zimą,  a ryzyko uszkodzenia kabla jest niewielkie – mówi Rafał Rodziewicz, prezes Technitela. Jest to też alternatywa dla tradycyjnej kanalizacji teletechnicznej, tam gdzie mogą wystąpić duże trudności, aby ona powstała np. na obszarach objętych nadzorami archeologicznymi.

W 2010 roku Technitel utworzył w swej grupie firmę Krak-Man (ma w niej obecnie 50 proc. udziałów), która specjalizuje się w tego typu rozwiązaniach. W Sieradzu właśnie ona,  jako podwykonawca, będzie odpowiadać za położenie kabli światłowodowych w kanalizacji burzowej.

– Pierwszy taki projekt, jeszcze jako Technitel,  realizowaliśmy dla urzędu miasta w Kwidzynie. Jednak do tego, że powstał Krak-Man w dużej mierze przyczynił się duży projekt w Krakowie, realizowany we współpracy z tamtejszym Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, gdzie budowaliśmy sieć światłowodową, nie tylko w tradycyjnej kanalizacji teletechnicznej, ale również około 100 km w kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Mocowanie kabli wykonywane było za pomocą specjalistycznego robota. Sieć powstawała na potrzeby policji związane z numerem 112  – wspomina Marcin Grzejszczak, dyrektor techniczny w Krak-Manie.

Jednocześnie, prowadząc inwestycję w Krakowie, Technitel zdecydował, że przy okazji warto dodatkowo położyć światłowód na swe własne  potrzeby, by np. potem udostępniać go innym zainteresowanym podmiotom. Zawarto więc umowę z krakowskim MPWiK na dzierżawę kilkudziesięciu kilometrów kanalizacji sanitarnej i deszczowej na potrzeby okablowania światłowodowego. Krak-man zaś zaczął świadczyć usługi dzierżawy transmisji i włókien światłowodowych na terenie Krakowa. – Dzięki możliwości wykorzystania zasobów niedostępnych dla innych podmiotów (kanalizacji sanitarnej i deszczowej) oferujemy łącza w relacjach, dla których budowa w technologiach tradycyjnych jest nieopłacalna, bądź technicznie niemożliwa – podkreśla Marcin Grzejszczak. Firma ma klientów wśród operatorów lokalnych, z usług tych korzysta też Netia oraz samo MPWiK, które dzierżawi włókna światłowodowe na potrzeby własnych systemów sterowania i nadzoru.

W następnych latach Krak-Man, we współpracy z Technitelem, zrealizował jeszcze kilka podobnych inwestycji dla samorządów, m.in. w Bydgoszczy, Gnieźnie, Puławach czy Łodzi. Przy czym największe były projekty w tych dwóch ostatnich miastach. W Puławach powstało ponad 40 km sieci światłowodowej z czego 23 km znalazło się w kanałach nieprzełazowych w kanalizacji deszczowej i sanitarnej, a  11 km w kanałach przełazowych. W Łodzi natomiast, w ramach projektu budowy Metropolitarnej Sieci Szerokopasmowego Dostępu do Internetu, około 100 km światłowodu położono w kanalizacji ściekowej.

Marcin Grzejszczak informuje, że Krak-Man ma czasami też zlecenia od lokalnych operatów, którzy np., realizując projekty 8.4 POIG, muszą czasami wykonać pewien odcinek infrastruktury w instalacji burzowej. Taka inwestycję Krak-Man realizował np. dla firmy Sitel w Krupskim Młynie w województwie śląskim. –  Odcinek był nieduży, około 1 km, co zajęło nam około tygodnia – mówi Marcin Grzejszczak,

Średnio w ciągu jednego dnia wykorzystywany do tych celów robot jest w stanie ułożyć około 300 metrów światłowodu w kanalizacji sanitarnej. – Zdarza się, że są odcinki trudniejsze, gdzie roboty będą postępować wolniej – mówi  Marcin Grzejszczak. Jak inoformuje – wyciągniecie  1 km kabla  światłowodowego w tej technologii to koszt średnio około 130 tys. zł. – Można oczywiście dyskutować czy to dużo czy mało, ale trzeba brać pod uwagę, że środowisko pracy jest trudne, ale też oszczędza się zwykle sporo czasu przez takie inwestycje – podkreśla Marcin Grzejszczak.

Dlatego też jest spokojny, że w Sieradzu  firma zdąży z realizacją projektu w terminie, tj. do 20 lutego 2015 r. Projekt, którego całkowita wartość to 6,1 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to blisko 5,2 mln z, jednak wcale nie jest łatwy. Technitel rozpoczął go w czerwcu tego roku i szybko okazało się, że blisko połowa  kanałów burzowych w Sieradzu była pozapychana i nie nadawała się do tego, aby w nich układać światłowody na potrzeby sieci. Duża część z nich nie była bowiem czyszczona od wielu lat. W związku z tym miast musiało wyasygnować 500 tys. zł. na czyszczenie problemowej sieci kanalizacyjnej.

W sierpniu natomiast Starostwo Powiatowe w Sieradzu zażądało od Technitela, by przed przystąpieniem do instalacji kabli światłowodowych w kanalizacji sanitarnej i deszczowej zdobył pozwolenia na budowę. – To nas zaskoczyło, bo wcześniej przy żadnej z tego typu  inwestycji takie pozwolenie nie było potrzebne. Na szczęście jednak sprawę udało się wyjaśnić i urząd odstąpił od tego – informuje Rafał Rodziewicz.  

Podkreśla on, że cześć inwestycji, w której światłowód był kładziony metodą tradycyjną jest już zakończona. Niebawem zaś przystąpią do pracy roboty, które będą kłaść kable w kanalizacji burzowej.

Marek Jaślan


, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

kanalizacja teletechniczna, łódzkie, sieradz, Sirman, Krak-Man, Technitel Polska

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie