Przejdź do treści

ISP rozmawiali z bankowcami o finansowaniu budowy sieci

Data: 2016-07-21 02:56:00
VIKTOR Zadorozhniy / Photogenica

W ubiegłym tygodniu siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji  odbyło się spotkanie grupy roboczej ds. finansowania sieci szerokopasmowych w ramach Memorandum w sprawie współpracy na rzecz budowy i rozwoju pasywnej infrastruktury sieci szerokopasmowych, które dotyczyło możliwości finansowania inwestycji w sieci szerokopasmowe przez małych i średnich przedsiębiorców ze środków własnych, a także przy współfinansowaniu unijnym.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Związku Banków Polskich, Banku Gospodarstwa Krajowego, kilku banków komercyjnych, przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw zrzeszeni w Krajowej Izbie Komunikacji Ethernetowej oraz eksperci resortu cyfryzacji.
W trakcie dyskusji omawiano problem w pozyskaniu środków przez MŚP na inwestycje w sieci szerokopasmowe. Banki wyraziły zainteresowanie uelastycznieniem procedur badania ryzyka, dostępnych dotąd tylko dla segmentu średnich i dużych firm w obszarze projektów infrastrukturalnych.

Ustalono, że w sierpniu br. odbędą się warsztaty dla przedstawicieli sektora bankowego. Ich celem ma być m.in. pozyskanie przez bankowe departamenty szacowania ryzyka informacji o sektorze telekomunikacji oraz wypracowanie mechanizmów zabezpieczania kredytów na infrastrukturze szerokopasmowej. Istotne będzie wypracowanie zasad wsparcia przez banki inwestycji finansowanych w całości ze środków własnych MŚP oraz projektów unijnych.

W opinii przedstawicieli banków i przedsiębiorców, spotkanie było obiecujące, ale przed każdą ze stron pozostaje dużo pracy do wykonania tak, aby wypracować zasady finansowania przez banki inwestycji MŚP przed podpisaniem umów z pierwszego konkursu w ramach I osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Dzięki spotkaniu przedstawiciele banków nawiązali bezpośredni kontakt z przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi, co powinno przełożyć się na bardziej efektywny przepływ informacji, wiedzy i doświadczeń.

Źródło: Ministestwo Cyfryzacji

Zdjęcie: Photogenica

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

isp, banki, finansowanie, inwestycje, Dialog, Bank Gospodarstwa Krajowego

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy
Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie