Przejdź do treści

ISP rozmawiają z bankami na temat finansowania inwestycji

Data: 2016-09-14 02:53:00
ISP rozmawiają z  bankami na temat finansowania inwestycji

Ministerstwo Cyfryzacji pozytywnie ocenia warsztaty z udziałem ISP oraz przedstawicieli sektora bankowego, mające ułatwić  małym i srednim operatorom dostęp do instrumentów finansowych, dostępnych, jak dotąd, wyłącznie dużym przedsiębiorstwom.

 

Do tej pory banki traktowały ISP jako klienta indywidualnego, co w praktyce odcinało go od kredytów inwestycyjnych. To z kolei sprawiało, że w staraniu się o udział w projektach POPC MŚP nie były w stanie spełnić kryteriów formalnych.
Dodatkowo banki nie chciały zabezpieczać kredytów na istniejących sieciach telekomunikacyjnych, choć te stanowią jeden z najistotniejszych elementów majątku tych firm.
Sektor MŚP ma być, zgodnie z planami Ministerstwa Cyfryzacji, główną siłą napędową inwestycji telekomunikacyjnych w tych obszarach kraju, które znajdują się poza planami inwestycyjnymi operatorów. Bez mechanizmów wsparcia finansowego, które omawiane były na piątkowych warsztatach, mogłoby się okazać, że te obszary w praktyce nigdy nie zostałyby pokryte siecią szybkiego internetu. Możliwość bezpośredniej wymiany informacji służącej poszerzeniu wiedzy na temat  infrastruktury telekomunikacyjnej w trakcie warsztatów, miała na celu przekonanie ekspertów i analityków bankowych, że inwestycje telekomunikacyjne realizowane przez przedsiębiorców  z sektora MŚP są warte stworzenia tej grupie klientów produktu finansowego, na który od lat czekają.
Uczestnikami warsztatów byli przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Centrum Projektów Polska Cyfrowa i Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej oraz reprezentanci Banku Gospodarstwa Krajowego. W spotkaniu wzięła również udział delegacja Związku Banków Polskich, w skład której wchodzili przedstawiciele 19 banków. Organizatorem wydarzenia było Ministerstwo Cyfryzacji, we współpracy ze Związkiem Banków Polskich oraz Krajową Izbą Komunikacji Ethernetowej (KIKE).
KIKE poinformowało, że prowadzone będą kolejne spotkania bilateralne członków Izby z bankami biorącymi udział w piątkowych warsztatach. Ich przedmiotem będzie przede wszystkim ocena projektów POPC i możliwości zabezpieczenia kredytów na infrastrukturze ISP.
-  Szukamy aktywnie co najmniej jednego banku, który jako lider postawi na wsparcie operatorów lokalnych i realizowanych przez nich inwestycji szerokopasmowych. Możliwości współpracy są tu szerokie. Od lat bowiem nie ma w Polsce ani jednej instytucji finansowej kredytującej inwestycje sektora MŚP telko, które choć rozproszone - dzięki wsparciu funduszy unijnych w poprzedniej perspektywie finansowej wynoszą przeszło 0,5 mld złotych rocznie. Wielość inwestorów ma jednak dużą wartość w dywersyfikacji ryzyka kredytowego. Stąd współpraca banku z naszą branżą, patrząc na doświadczenia projektów dofinansowanych, jest co do zasady bezpieczna i perspektywiczna – podsumowuje Piotr Marciniak, prezes KIKE.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, KIKE

 

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

banki, finansowanie, KIKE, isp

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy
Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie