Przejdź do treści

Inwestycje światłowodowe zmienią rynek telekomunikacyjny w Polsce

Data: 2016-08-29 01:28:00
 Aleh Datskevich / Photogenica

Front inwestycji światłowodowych w Polsce ruszył pełną parą. To zaś wcześniej czy później zaostrzy konkurencję i być może spowoduje konsolidację na rynku – uważają rynkowi analitycy.

Od ubiegłego roku projekt inwestycji w  sieć światłowodową realizuje Orange Polska, dzięki czemu w zasięgu FTTH operatora  znajdzie się docelowo 3,5 mln gospodarstw domowych. Na ten cel przeznaczonych zostanie do 2,2 mld zł. 

Wielki plan modernizacji sieci, zapowiedziała Netia, która na ten cel przeznaczy około 417 mln zł w latach 2016-2020

Ofensywę inwestycyjną planuje UPC,  największa sieć kablowe działająca w Polsce, która  planuje zainwestować w ciągu pięciu lat w sumie  4 mld zł w naszym kraju, by podwoić zasięg swej sieci w naszym kraju do 6 mln gospodarstw domowych.

Sumując wydatki tylko tych trzech operatorów daje to sumę pond 6,6 mld zł. Do tego dochodzą jeszcze kwoty przewidziane na budowę sieci dostępowych w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa, a tj.  ponad 1 mld euro, czyli około 4,5 mld zł (na wszystkie konkursy).

Według analityków Haitong Bank ta  falę modernizacji sieci FTTx nie pozostanie bez wpływ na rynek telekomunikacyjny i wcześniej czy później zaostrzy konkurencję i być może spowoduje konsolidację.

Orange na razie bez sukcesów na polu FTTH, ale to się może zmienić

Jednym z pytań, jakie stawiają, dotyczy wpływu tych inwestycji  na sytuację Orange Polska. Analitycy Haitong nie są zachwyceni dotychczasowymi osiągnięciami Orange Polska i nie spodziewają się przełomu w najbliższym czasie.  Przypomnijmy, że na koniec czerwca tego roku z usług FTTH Orange Polska korzystało 39 tys. abonentów, co oznacza wzrost o 12 tys. w porównaniu do kwartału wcześniejszego i lekkie przyspieszenie w pozyskiwaniu klientów tej usługi  w zestawieniu  z okresem styczeń - marzec, gdy operator zdobył 10 tys. abonentów światłowodowego Internetu. Na pewno liczby te nie są imponujące pamiętając, że w zasięgu sieci FTTH największego działającego w Polsce telekomu jest już ponad 1 mln gospodarstw domowych.

Według Haitong Banku wydatki kapitałowe operatora na FTTx rosną na razie bez żadnego widocznego sukcesu komercyjnego, jeśli chodzi o kluczowe wskaźniki efektywności (KPI) osiągane przez Orange w tym segmencie. Haitong zauważa jednak, że prawdziwy test prawdy nadejdzie w drugim półroczu 2016 roku, kiedy to wygasa wiele umów telekomunikacyjnych.

Analitycy uważają, że rynek obecnie zbyt pesymistycznie widzi przyszłość Oragne, jeśli chodzi o jej wyniki finansowe, co jest po części związane  z obawami o obniżenie dywidendy przez spółkę w 2017 r. i teoretyczną możliwością wprowadzenia w Polsce podatku telekomunikacyjnego. Jednocześnie nie wszyscy  zauważają potencjalne szanse wynikające z tych inwestycji dla Orange, takie jak możliwość poprawy wskaźnika KPI dla sieci FTTx lub restrukturyzacja bilansu poprzez sprzedaż należności handlowych.

W przypadku Netii trzeba cierpliwie czekać na zakończenie modernizacji sieci

Jeśli chodzi natomiast o Netię analitycy Haitong Bank uważają, że  ze względu na inwestycje w FTTH w 2017 roku zarząd będzie miał więcej argumentów, by obniżyć dywidendę na akcję. To dlatego, że  generowana gotówka i ogólna sytuacja finansowa spółki zostaną ograniczone w ciągu najbliższych dwóch lat za sprawą wysokich wydatków kapitałowych na sieci światłowodowe FTTx i realizacji programu odkupu akcji o wartości 100 mln zł.

W najbliższym czasie Haitong nie spodziewa, aby Netia poprawiła swe wskaźnik  (KPI)  jeśli  chodzi o sprzedaż usług  stacjonarnego  Internetu szerokopasmowego (FBB) i płatnej telewizję (po części za sprawą poprawionej oferty przez Orange Polska  i sieci kablowe). W przypadku Netii trzeba też uwzględnić dalszy spadku zainteresowania telefonią stacjonarną . Haitong ostrzega, że trzeba się też liczyć z rosnącymi kosztami marketingowymi w Netii, bo operator będzie musiał prowadzić szerzej zakrojoną promocję swych usług. Zdaniem analityków Haitong trudno się spodziewać, aby wyniki finansowe Netii poprawiły się  do czasu zakończenia programu  inwestycji w FTTx,. Dopiero  bowiem to pozwoli na poprawę wskaźników KPI i spowoduje spadek kosztów konserwacji sieci.

Dobra pozycja Cyfrowego Polsatu

Haitong Bank analizuje też sytuację na rynku komórkowym podkreślając, że choć konkurencja tam się ustabilizowała, to  sektor poniósł wielkie wydatki na częstotliwości LTE i obecnie zmaga się z dodatkowymi kosztami obowiązkowej rejestracji pre-paidowych kart SIM. Wiadomo też, że operatorzy komórkowi będą w najbliższych latach rozwijać swą infrastrukturę LTE. I tak np. Plus zainwestuje w najbliższych dwóch latach ok. 1 mld zł w rozbudowę sieci. T-Mobile Polska wyłoży zaś 800 mln zł na rozbudowę sieci LTE.

Według analityków Haitong Banku dziś to Cyfrowy Polsat pod względem fundamentalnym jest najbardziej atrakcyjną inwestycją telekomunikacyjną w Polsce. To za sprawą jego obiecującej, spójnej i konkurencyjnej oferty biznesowej (SmartDOM), wspieranej przez rosnącą dynamikę w segmencie reklamy telewizyjnej. Dodatkowo przejęcie Midasa upraszcza strukturę grupy i uwalnia nowe możliwości jeżeli chodzi o cięcie kosztów.

Haitong Bank zauważa też, że Cyfrowy Polsat wkrótce stanie się nie tylko telekomem wypłacającym dywidendę, ale także będzie ją podwyższać, co jest dziś na polskim rynku telekomunikacyjnym wyjątkową rzadkością. W dodatku, choć  obserwowana na rynku obecna fala wydatków kapitałowych operatorów na inwestycje FTTx powinna zintensyfikować konkurencję w segmencie telefonii stacjonarnej i płatnej telewizji, ale dzięki skoncentrowaniu się na obszarach wiejskich (poza zasięgiem FTTx), nie stanowi to znacznego zagrożenia dla Cyfrowego Polsatu  - uważa Haitong. I jak podkreślają analitycy oferta SmartDOM Cyfrowego Polsatu wydaje się sprawdzać, ponieważ rośnie średni przychód na użytkownika (ARPU), a także dynamika przenoszenia numerów między operatorami (MNP).

Marek Jaślan 

Zdjęcie: Photogenica

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

UPC, FTTH, światłowody, inwestycje, analiza, Haitong Bank, Cyfrowy Polsat, Netia, Orange

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie