Przejdź do treści

Inea stawia na FTTH

Data: 2014-11-28 15:46:00
Inea stawia na FTTH

Inea, operator działający w Wielkopolsce poinformował, że ma już 20 tys. klientów, którym świadczy usługi przez światłowód doprowadzony do domu (FTTH – fiber to the home). To oznacza, że 10 proc. jego klientów ma tego typu łącze. Według zarządu firmy pozwala to stwierdzić, że Inea jest liderem w Polsce pod tym względem.

Inea przytacza statystyki prezentowane na początku tego roku przez FTTH Council, z których wynika, że na koniec 2013 r. liczba użytkowników FTTH w Polsce szacowana była na 77 tys.  – Wiadomo, że od tamtego czasu na pewno się ona zwiększyła, ale nie sądzę, aby dziś ktoś miał takich klientów więcej niż my – mówi Eugeniusz Grzybek, członek zarządu Inei ds. techniki. Dla porównania Orange Polska ma około 2 tys. takich klientów.

Wielkopolskiego operatora cieszy, że w ostatnim roku firma szybko powiększała  grono klientów korzystających z FTTH. Na koniec 2013 roku spółka obsługiwała w tej technologii 7,5 tys. klientów, a więc w ciągu tego roku udało się jej już niemal potroić tę liczbę. Firma liczy, że w przyszłym roku znacznie powiększy bazę abonentów korzystających z tej technologii.

–  Inwestycje w FTTH prowadzimy od 2010 roku i teraz budujmy już sieci tylko w tej technologii. Jednak na osiedlach w Poznaniu i Swarzędzu  zdecydowaliśmy się nadbudować światłowody na istniejącą już infrastrukturę. Projekt objął około 7 tys. mieszkań i jesteśmy zadowoleni z jego efektów, choć traktujemy to jako długookresowe inwestycje –  podkreśla Eugeniusz Grzybek. Poza klientami indywidualnym  Inea świadczy usługi przy wykorzystaniu światłowodów dla 13,5 tys. klientów biznesowych w Wielkopolsce.

Spółka poinformowała też, że w tym roku zasięg sieci FTTH Inea zwiększył się z 48 tys. gospodarstw domowych do 68 tys., a plan na następny rok to osiągniecie progu 100 tys. gospodarstw domowych. Eugeniusz Grzybek przyznał, że wiele z dotychczasowych inwestycji Inea zrealizowała dzięki dotacjom z 8.4 POIG.  Musiała jednak rozwiązać umowę z Władzą Wdrażąjacą Projekty Europejskie na największy tego typu projekt, który swym zasięgiem miał objąć 102 miejscowości i przewidywał  podłączenie do sieci ponad 3 tys. użytkowników. Jego wartość to blisko 45,5 mln zł, z czego dofinansowanie unijne miało wynieść 18,5 mln zł.  Inwestycja swym zasięgiem miała objąć aż 16 powiatów w Wielkopolsce: gnieźnieński, gostyński, grodziski, kaliski, koniński, leszczyński, międzychodzki, nowotomyski, poznański, rawicki, słupecki, szamotulski, śremski, turecki, wolsztyński, wrzesiński. – W międzyczasie pozyskaliśmy jednak inwestora finansowego (fundusz Warburg Pincus) i staliśmy się dużym operatorem, którym dofinansowanie z 8.4 POIG nie przysługuje – mówi Eugeniusz Grzybek.  – Pozostałe projekty z 8.4 POIG praktycznie zakończyliśmy lub jesteśmy w ostatniej fazie – dodaje Grzybek.

Choć światłowody pozostają głównym priorytetem inwestycyjnym Inei, to operator chce rozwijać szerszą paletę usług. Liczy m.in. na zdynamizowanie sprzedaży usług mobilnych, które świadczy w modelu MVNO. Dlatego zdecydował się na zmianę partnera: korzystał z infrastruktury firmy Teologic, aktualnie korzysta z Playa.

Wielkopolski operator świadczy usługi telefonii i ineternetu mobilnego od 2010 roku  i  pozyskał 24 tys. abonentów, którzy korzystają z 27 tys. usług mobilnych – w tym 22 tys. z Internetu oraz ok. 5 tys. z telefonii. Oznacza to, że więcej niż co dziesiąty klient Inei zamawia w pakiecie usługi mobilne jako uzupełnienie usług świadczonych stacjonarnie. – Przez kilka ostatnich miesięcy trwała migracja kart klientów Inei z Orange (z sieci tej korzysta MVNE Telogic) do P4. Teraz wszyscy klienci są obsługiwani przez Playa. Warunki jakie otrzymaliśmy od nowego partnera są korzystniejsze. To oznacza, że możemy też poprawić ofertę dla naszych klientów – mówi  Marek Hołubowski  z zarządu Inei. Inea zaoferowała np. dostęp do sieci 4G LTE oraz rozmowy bez limitów. Operator twierdzi, że na tych usługach można zarobić, bo „marża jest całkiem znośna”, ale traktuje je też jako element lojalizujący klientów. Dziś ma około 3 tys. klientów, którzy wykupili  u niego pięć usług, ale liczy, że liczba ta wzrośnie.

Marek Jaślan

Zdjęcie: Photogenica

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Play, MVNO, Wielkopolska, światłowody, inea, FTTH

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie