Przejdź do treści

Dolnośląska sieć regionalna oddana do użytku województwu

Data: 2015-04-28 09:35:00
Dolnośląska sieć regionalna oddana do użytku województwu

Na Dolnym Śląsku oficjalnie zakończono budowę  szerokopasmowej sieci  szkieletowo-dystrybucyjnej. Wybudowano 1605 km sieci światłowodowej, powstały 82 węzły dystrybucyjne i 9 węzłów szkieletowych, dwa punkty styku z siecią Wielkopolską i dwa punkty wymiany ruchu. Jednak aby z zasobów mogli korzystać mieszkańcy, lokalni operatorzy, bazując na tych zasobach, muszą zacząć budowę sieci dostępowych.

Dolny Śląsk jako czwarte województwo, które oddaje do użytku szerokopasmową sieć szkieletowo-dystrybucyjną. Jak jednak podkreślał Cezary Przybylski, marszałek województwa, to pierwsza tego typu zakończona inwestycja za którą odpowiadał samorząd (bo w Lubuskiem i Pomorskiem to sieć Orange Polska, a w Wielkopolsce – spółki WSS).

Budowę dolnośląskiej sieci prowadził konsorcjum firm: Wasko, Fonbud  i Telnet, a ponad 90 proc. DSS  powstało w pasie kolejowym. Zaletą tego rozwiązania było m.in. to, że w województwie dolnośląskim sieć torów kolejowych jest rozbudowana i pozwala dotrzeć do większości miejscowości w regionie, a z drugiej strony ograniczyło to liczbę podmiotów, z którymi trzeba było się porozumieć w zakresie dostępu do nieruchomości (właścicieli działek, na których miał przebiegać światłowód). Jednak, jak podkreślali wykonawcy, nie oznacza to, że było łatwo. Prace trzeba było wykonywać wzdłuż tras, na których odbywał się ruch kolejowy, często o dużym natężeniu. Dodatkowo wiele prac wykonywano na bardzo trudnym górzystym obszarze, trzeba było przechodzić przez wiele obiektów inżynieryjnych takich jak wiadukty czy mosty, m.in. przez najdłuższy w Polsce tunel kolejowy o długości 1600 metrów.  

 Władze województwa podkreślają, że w zasięgu tej sieci ma się znaleźć ponad tysiąc wsi i małych miejscowości. – Szacujemy, że dzięki tej sieci Internet będzie mógł dotrzeć do 1 mln osób (340 tys. gospodarstw domowych), to oznacza, że wszyscy mieszkańcy Dolnego  Śląska będą mieli dostęp do szybkiej sieci. W województwie mieszka bowiem ponad 2 mln ludzi, z czego 1 mln w dużych miastach, gdzie taka infrastruktura już jest – mówi Cezary Przybylski.

Co ważne sieć ma jeszcze możliwości rozbudowy – szczególnie jeśli chodzi o pasywne punkty styku, których obecnie jest 72, a można zwiększyć ich liczbę do 490. Jeśli chodzi o węzły dystrybucyjne to jest ich obecnie 82, ale można ich liczbę zwiększyć do 87.

Aby jednak mieszkańcy Dolnego Śląska odczuli dobrodziejstwa tej inwestycji, to muszą na tej bazie powstać sieci dostępowe, a wcześniej ofertę hurtową  powinien przedstawić operator  infrastruktury DSS. Ten  został wybrany już w grudniu ubiegłego roku (firma Fondlar), ale zarząd nie podpisał jeszcze umowy z firmą. Decyzja w tej sprawie ma  zapaść w środę. Sprawą żywo interesują się lokalni operatorzy.

Jak podało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji na terenie województwa dolnośląskiego realizowanych jest także 19 projektów (radiowych i światłowodowych) w ramach działania 8.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka o łącznej wartości ok. 40 mln zł. W ramach tych projektów wybudowanych ma zostać ponad 288 km sieci (poza sieciami radiowymi). Łącznie w ramach tych projektów prawie 6,5 tys. osób ma uzyskać możliwość dostępu do internetu.

Marek Jaślan

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Fonbud, Wasko, sieci regionalne, Dolny Śląsk, dolnośląskie, DSS

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie