Przejdź do treści

Biała Podlaska: 8.3 POIG bez rozdawania komputerów

Data: 2015-02-23 14:15:00
Biała Podlaska: 8.3 POIG bez rozdawania komputerów

Programem walki z wykluczeniem cyfrowym prowadzonym przez Urząd Miasta w Białej Podlaskiej objętych zostało 2048 osób. Jego realizację  rozpoczęto w 2009 roku, wykorzystując wybudowaną dwa lata wcześniej w ramach projektu E-miasto Biała Podlaska światłowodową sieć szkieletową. Bialski projekt 8.3 POIG różni się jednak tym od innych tego typu przedsięwzięć, że beneficjenci sami musieli zaopatrzyć się w sprzęt komputerowy.  Projekt zakładał bowiem tylko zakup, instalację i konserwację łącza internetowego.

Urząd Miasta w Białej Podlaskiej o środki na walkę z wykluczeniem cyfrowym ubiegła się w jednym z pierwszych konkursów 8.3 POIG.  Wartość projektu „Zintegrowani z społeczeństwem – przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w mieście Biała Podlaska” to 4,54 mln zł. – Dzięki temu, że nie zdecydowaliśmy się na zakup i dystrybucje sprzętu mogliśmy nim objąć szerszą grupę beneficjentów. Poza tym w ten sposób mamy teraz niższe koszty obsługi projektu – tłumaczy Piotr Poniatowski, naczelnik Wydziału Informatyki i Łączności Urzędu Miasta Biała Podlaska.

Na potrzeby projektu miasto uruchomiło działająca w nielicencjonowanym paśmie 5,4 GHz sieć radiową opartą o  wybudowane w ramach wcześniejszego projektu unijnego światłowody. Miejska sieć szerokopasmowa w Białej Podlaskiej ma 72 punkty dystrybucyjne i jest wykorzystywana na potrzeby jednostek miejskich, ale i też udostępniana operatorom komercyjnym. Siecią zarządza spółka miejska, którym jest  Zakład Gospodarki Lokalowej.

– Dzięki naszym światłowodowym zasobom udostępnianym komercyjne operatorom, nie ma problemu z  dostępem do sieci, a ceny Internetu w mieście są atrakcyjne – mówi Piotr Poniatowski.

W ramach 8.3 POIG sfinansowano uruchomienie 35 stacji nadawczych Wi-Fi na potrzeby beneficjentów projektu.  Maszty dostarczyła firma Unizeto ze Szczecina, a budowę sieci radiowej realizowała firma Algo z Radomia. Za szkolenia także była odpowiedzialna Unizeto, choć wykorzystywała do tego podwykonawców. W sumie zorganizowano 167 szkoleń z zakresu obsługi powierzonych urządzeń odbiorczych oraz konfiguracji sieci, a także uruchomiono portal społecznościowy dla uczestników projektu.

 – Sama budowa radiowej sieci nie stanowiła problemu. Na początku były natomiast pewne kłopoty z  rekrutacją beneficjentów. Był to bowiem jeden z pierwszych projektów tego typu w kraju i nie wszyscy nie wierzyli, że można otrzymać coś za darmo. Dopiero, gdy na listach mieliśmy już pierwszych 300 osób, wieści zaczęły  rozszerzać się pocztą pantoflową i nie mieliśmy już problemów ze zgłoszeniami – mówi Piotr Poniatowski.  Pojedynczy beneficjent programu może korzystać z przepływności do 2 Mbit/s, z tym że jest o łącze synchroniczne.

Obecnie projekt „Zintegrowani z społeczeństwem – przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w mieście Biała Podlaska” od półtora roku jest w trakcie okresu trwałości. Miasto jeszcze dwa razy startowało w konkurach 8.3 POIG, ale bez powodzenia. – Tak jak za pierwszym razem zakładaliśmy, że beneficjentom nie dostarczamy komputerów, a tylko Internet. Tak koncepcja była jedna gorzej punktowana – mówi Piotr Poniatowski.  Mimo to jest on przekonany co do słuszności rozwiązania przyjętego w Białej Podlaskiej, bo jak podkreśla, jeśli ktoś musi choć trochę dołożyć do czegoś z własnej kieszeni, później bardziej to szanuje.

Marek Jaślan

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

wykluczenie cyfrowe, 8.3 POIG, lubelskie, Biała Podlaska

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie