Przejdź do treści

Artykuły

Podkarpacie zdążyło z budową sieci regionalnej

Podkarpacie zdążyło z budową sieci regionalnej

Województwo podkarpackie było wskazywane  jako outsider w projekcie Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej. W końcu września prace budowlane związane z tą inwestycją na Podkarpaciu zostały zakończone. To jednak nie koniec przedsięwzięcia. Urząd Marszałkowski musi odebrać wybudowane odcinki infrastruktury i rozliczyć wart 322 mln zł projekt.

czytaj: Podkarpacie zdążyło z budową sieci regionalnej

Virtual Telecom pierwszym klientem lubelskiej sieci regionalnej

Virtual Telecom pierwszym klientem lubelskiej sieci regionalnej

Firma Virtual Telcom z Lublina to pierwszy operator ostatniej mili, który w województwie lubelskim podłączył się do sieci regionalnej wybudowanej w ramach projektu SSPW. Mimo że Operator Lubelskiej Sieci Szerokopasmowe oficjalnie swe usługi ma uruchomić od listopada.

czytaj: Virtual Telecom pierwszym klientem lubelskiej sieci regionalnej

WSS: Najdłuższa i najtańsza sieć regionalna

WSS: Najdłuższa i najtańsza sieć regionalna

Na początku października Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa zakończyła wyposażanie sieci w urządzenia aktywne, co oznacza, że może świadczyć pełną paletę usług. Operator infrastruktury WSS liczy, że dzięki temu łatwiej będzie pozyskiwać klientów.

czytaj: WSS: Najdłuższa i najtańsza sieć regionalna

Cristi Matei / Photogenica

Eksperci UKE o meandrach konkursu POPC

Urząd Komunikacji Elektronicznej włączył się merytorycznie w przygotowanie dokumentacji dla konkursu na budowę sieci w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Nie tylko wyznaczył obszary konkursowe, ale określił specyfikację techniczną sieci i zasady dostępu hurtowego,  a także współpracował przy opracowaniu pozostałej dokumentacji konkursowej. Klaudia Markwat, naczelnik Wydziału Programów Operacyjnych, Marek Ostanek, dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi i Leszek Drozd, naczelnik Wydziału Projektów Szerokopasmowych, którzy byli zaangażowani ze strony UKE  w te działania, odpowiadają – na co operatorzy przygotowujący wnioski konkursowe powinni zwracać uwagę.

czytaj: Eksperci UKE o meandrach konkursu POPC

Lucian Milasan / Photogenica

Brytyjski internet może być najlepszy w krajach EU5

Wielka Brytania jest na dobrej drodze, by mieć najlepszy szybki i superszybki internet stacjonarny wśród pięciu największych państw Unii Europejskiej – przekonuje firma badawcza Analysys Mason w raporcie „International benchmarking report”.

czytaj: Brytyjski internet może być najlepszy w krajach EU5

Świętokrzyskie wybudowało sieć i liczy na aktywność ISP w likwidowaniu białych plam

Świętokrzyskie wybudowało sieć i liczy na aktywność ISP w likwidowaniu białych plam

Największe przedsięwzięcie inwestycyjne województwa świętokrzyskiego, tj. Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – Województwo Świętokrzyskie, dobiega końca. Budowa 1420 km sieci została zakończona. Wybrany operator infrastruktury musi teraz uzbroić sieć w urządzenia aktywne i uruchomić usługi.

czytaj: Świętokrzyskie wybudowało sieć i liczy na aktywność ISP w likwidowaniu białych plam

Projekt SSPW na Podlasiu:  jeszcze nie czas na otwieranie szampana

Projekt SSPW na Podlasiu: jeszcze nie czas na otwieranie szampana

W województwie podlaskim wybudowana regionalna sieć szkieletowa liczy 1885 km, czyli o 21 km więcej niż pierwotnie planowano. Do pełnego sukcesu projektu brakuje jednak wyposażenia jej w elementy aktywne i wyłonienia podmiotu, który będzie nią zarządzał.

czytaj: Projekt SSPW na Podlasiu: jeszcze nie czas na otwieranie szampana

Światłowodowo-miedziany projekt Orange w Biłgoraju

Światłowodowo-miedziany projekt Orange w Biłgoraju

Już kilkudziesięciu abonentów Orange Polska w Biłgoraju zdecydowało się skorzystać z oferty Neostrady o prędkości do 80 Mb/s. A stało się to możliwe dzięki realizowanemu przez operatora,  wartemu ponad 2 mln zł projektowi Szerokopasmowy Biłgoraj, dofinansowanemu z działania 2.1 PO RPW kwotą 760 tys. zł.

czytaj: Światłowodowo-miedziany projekt Orange w Biłgoraju

Ponad 600 km do finiszu w projekcie Internet dla Mazowsza

Ponad 600 km do finiszu w projekcie Internet dla Mazowsza

Największy projekt budowy sieci regionalnych w Polsce – Internet dla Mazowsza - ma lekkie opóźnienie, ale osoby odpowiedzialne za inwestycję zapewniają, że prace budowlane zostaną zakończone do 31 października. A do wybudowania pozostało jeszcze ponad 600 km.

czytaj: Ponad 600 km do finiszu w projekcie Internet dla Mazowsza

Kristian Kirk Mailand / Photogenica

Ro-Net może skończyć się fiaskiem

Ro-Net, wspierany unijnymi środkami projekt budowy sieci szkieletowej i dostępowej, obejmującej 783 miejscowości siedmiu regionach Rumunii, jest zagrożony. Jeśli nie zostanie ukończony i rozliczony w tym roku, Rumunia może utracić przeznaczone na jego realizację unijne dotacje.

czytaj: Ro-Net może skończyć się fiaskiem

przeczytaj_tresc_ponownie