Przejdź do treści

Drugi konkurs POPC na budowę sieci we wrześniu, a w 2018 r. Ogólnopolska Sieć Edukacyjna

Data: 2016-09-05 00:43:00
Drugi konkurs POPC na budowę sieci we wrześniu, a w 2018 r. Ogólnopolska Sieć Edukacyjna

Ministerstwo Cyfryzacji podtrzymuje, że jeszcze we wrześniu ogłosi drugi konkurs na dofinasowanie budowy sieci ostatniej mili w ramach konkursu 1.1 POPC. Priorytetowo ma być trakkowane podłączenie szkół do Internetu o przepływności co najmniej 100 Mb/s. Resort szacuje, że dzięki temu konkursowi takim łączem podłączone zostanie ok. 10,5 tys. lokalizacji, gdzie znajdują się placówki edukacyjne.

Jak wynika z danych resortu cyfryzacji w Polsce jest ok. 30 tys. szkół, znajdujących się w 19,3 tys. lokalizacji. Bez dostępu do internetu o przepustowości powyżej 100 Mb/s jest 25 tys. z nich (ok. 16,7 tys. lokalizacji). 5 tys. placówek (w 3,3 tys. lokalizacji) jest w zasięgu łącza o przepustowości powyżej 100 Mb/s, co jednakże nie zawsze oznacza, że z niego korzystają. Z ankiet ministerstw cyfryzacji wynika, że z usług takich korzysta 5 proc. polskich szkół. Przedsiębiorcy telekomunikacyjni planują podłączyć do internetu o wymaganej przepustowości w ramach własnych działań i inwestycji ok. 10 tys. szkół (w ok. 5,7 tys. lokalizacji).

Ministerstwo Cyfryzacji szacuje że do podłączenia w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa jest 15 tys. szkół (w 10,5 tys. lokalizacji). Resort planował pierwotnie, że wszystkie szkoły będą podłączone światłowodem ale - jak mówił podczas konferencji prasowej w zeszłym tygodniu wiceminister cyfryzacji Piotr Woźny - po analizach odstąpiono od tego warunku.

- Będą pewnie dwa, trzy możliwe standardy podłączenia placówek oświatowych. Dla szkół, które będą istotnie oddalone od węzłów dostępowych, będziemy zgadzać się na łącza radiowe, które będą oczywiście gwarantowały transmisję 100 Mb/s. Nie będziemy ortodoksyjni, jeśli chodzi o podłączanie szkół światłowodami - mówił Piotr Woźny.

Obecnie w związku z przygotowaniami drugiego konkursu 1.1 POPC trwa wyznaczanie obszarów konkursowych i szacowanie kosztów budowy sieci, opracowywanie dokumentacji konkursowej ( w tym dokumentu określającego wymagania techniczne dla przyłączy i instalacji w szkołach), proces legislacyjny nowelizacji rozporządzenia pomocowego dla I osi PO PC oraz dialog techniczny dotyczący Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Wiadomo, że sieci komórkowe P4 (Play), Polkomtel (z grupy Cyfrowego Polsatu) oraz T-Mobile Polska chciałyby, aby warunki zbliżającego się drugiego konkursu o wartości 3 mld zł pozwalały im skutecznie rywalizować o dotacje, czyli były mniej restrykcyjne niż w pierwszym konkursie POPC.

Resort cyfryzacji zwrócił się do Instytutu Łączności o opinię na ich temat. A ten proponuje m.in. by sieci budowane w ramach drugiego konkursu POPC, w przypadku świadczenia usługi dostępu do Internetu 100 Mb/s, zapewniały minimalną gwarantowana przepustowość w dół od węzła dostępowego do CPE – 100 Mb/s, a w górę - 20 Mb/s (wobec 30 Mb/s w pierwszym konkursie).

Ministerstwo chce, by wszystkie szkoły w Polsce zostały połączone w jedną, spójną sieć, w ramach której zostanie zapewniony dostęp do treści edukacyjnych oraz odpowiedni poziom bezpieczeństwa sieci. W tym celu pracuje nade koncepcją Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Taką rolę będzie najprawdopodobniej pełnić NASK

OSE będzie siecią opartą na istniejącej infrastrukturze telekomunikacyjnej (wybudowanej ze środków komercyjnych jak i z udziałem funduszy unijnych) operowaną przez jeden podmiot dostarczający zdefiniowany katalog usług, której funkcjonowanie będzie finansowane ze środków budżetu państwa co najmniej w pierwszych latach działalności (łącznie z zapewnieniem dostępu do internetu dla szkół). Potem wydatki mają przejąć samorządy. OSE ma zostać uruchomiona w 2018 r., kiedy proces podłączania szkół do szybkiej sieci w ramach 1.1 POPC zostanie zakończony.

Marek Jaślan

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Ministerstwo Cyfyzacji, Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, szkoły, konkurs, POPC

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:

przeczytaj_tresc_ponownie