Przejdź do treści

Miliard złotych wsparcia na inwestycje sieciowe ISP w ramach instrumentów zwrotnych

Data: 2016-12-20 02:29:00
Miliard złotych wsparcia na inwestycje sieciowe ISP w ramach instrumentów zwrotnych

Jak poinformowała Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej  Ministerstwa Cyfryzacji oraz Rozwoju przedstawiły w czasie Warsztatów GRSS wyniki ewaluacji ex-ante dla instrumentów finansowych adresowanych do małych i średnich przedsiębiorstw. W konkluzji resorty zapowiedziały ueuchomienie 1 miliarda złotych na inwestycje telekomunikacyjne realizowane przez ISP. Środki wygospodarowane zostały z budżetu POPC i będą dostępne w połowie przyszłego roku. Pozostaje do podpisania umowa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, dopracowanie kryteriów oraz wybór instytucji pośredniczących w wypłacaniu środków

Według KIKE analiza ex-ante stanowi przełom w postrzeganiu infrastruktury telekomunikacyjnej, gdyż zakłada uwzględnienie wyceny jej wartości przy zabezpieczaniu kredytów. I właśnie ta zmiana jest kluczowa dla lokalnych operatorów.

Izba nadal będzie monitorowała postęp prac nad kryteriami przyznawania kredytów, jak również będzie zabiegała o uruchomienie dodatkowych środków m.in. z Polskich Funduszy Rozwojowych. W toku prac w najbliższych miesiącach okaże się bowiem, w jakim zakresie zaplanowane ze wsparciem POPC instrumenty finansowe spełnią potrzeby ISP, gdyż spodziewać się należy ograniczenia zakresu możliwych do sfinansowania inwestycji celami wpisanymi w POPC. Równocześnie po zakończeniu drugiego naboru POPC analizować będziemy przestrzeń do organizacji kolejnego konkursu adresowanego do MŚP.

KIKE ;iczy w szczególności na pozytywny efekt wsparcia budowy sieci w obszarach, na których usługi NGA nie są dostępne. W tym na wsparcie rozbudowy na sąsiednie obszary i ulice sieci wybudowanych w poprzednich naborach (POIG 8.4, RPW II.1 oraz niektóre RPO).

Projektowane instrumenty nie ograniczają się jednak do większych firm. Przykładowa minimalna wysokość pojedynczej pożyczki planowana jest na 20 tys. złotych. Równocześnie jednak sugerowany w analizie ­ex-ante maksymalny okres spłaty pożyczki zaprojektowany jest na 15 lat przy możliwej 30-miesięcznej karencji spłaty rat kapitałowych, co jest niezmiernie ważne dla inwestycji, które zaczynają zarabiać dopiero po wybudowaniu sieci.

Jak zauważa KIKE analiza ex-ante nie przesądza o wszystkich docelowych aspektach omawianych instrumentów. Prócz pożyczek rozważane są m.in. poręczenia oraz formuła project finance. Finalne rozwiązania wypracuje Komitet Koordynacyjny ds. wdrażania instrumentów finansowych w ramach POPC. Analiza instrumentów przeprowadzana będzie w kolejnych latach, gdyż nie wyklucza się możliwości wprowadzenia dodatkowych narzędzi finansowych w miarę identyfikacji nowych potrzeb.

Żródło: KIKE

Zdjęcie: Photogenica

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

kredyt, BGK, wsparcie, isp, KIKE

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:

przeczytaj_tresc_ponownie