Przejdź do treści

KE uruchamia nowy fundusz na inwestycje szerokopasmsowe

Data: 2016-12-13 01:27:00
KE uruchamia nowy fundusz na inwestycje szerokopasmsowe

Komisja Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) ogłosiły zamiar uruchomienia funduszu skierowanego na inwestycje szerokopasmowe Connecting Europe Broadband Fund.

Jego celem będzie wspieranie inwestycji w infrastrukturę szerokopasmową podejmowane przez sektor publiczny i prywatny w regionach UE, gdzie są problemy dostępem do szybkiej sieci. W jego utworzeniu uczestniczą też trzy instytucje finansowe w spierające inwestycje: KfW Bankengruppe z Niemiec, Cassa Depositi e Prestiti z Włoch Caisse des dépôts et consignations z Francji.

Zakłada się ,że Connecting Europe Broadband Fund będzie miał do dyspozycji sumę co najmniej 500 mln euro. Komisja Europejska zadeklarował, że sama wyłoży na ten cel 100 mln euro z funduszu Connecting Europe. Pozostała kwotę mają wnieść publiczni i prywatni inwestorzy.

Plan jest taki, że z Connecting Europe Broadband Fund rocznie będzie finansowane od 7 do 12 projektów szerokopasmowych między 2017 a 2021 rokiem. Wkład funduszu w te inwestycje ma sięgać od 1 mln euro do 30 mln euro na projekty do wartości 150 mln euro.

KE liczy, że w fundusz przyczyni się do uruchomienie inwestycji o wartości od 1 do 1,7 mld euro w szybkie sieci internetowe w zapóźnionych pod tym względem terenach UE. Zakłada się, że inwestycje te obejmą 20 krajów UE.

Operacyjnie fundusz ma zacząć działać w połowie 2017 roku. Do zarządzania funduszem została wybrana firma inwestycyjna Cube Infrastructure Managers z Luksemburga.

Źródło: Komisja Europejska

Zdjęcie: Photogencia

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

wsparcie, dofinansowanie, fundusz, EBI, Komisja Europejska, Connecting Europe Broadband Fund

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:

przeczytaj_tresc_ponownie