Przejdź do treści

8.4 POIG: Leon buduje światłowody w śląskich miasteczkach

Data: 2014-01-14 12:16:00
8.4 POIG: Leon buduje światłowody w śląskich miasteczkach

Bardzo duży Internet w bardzo przyjemnym abonamencie – tak swe usługi reklamuje firma Leon z Rybnika.  Działający od 2001 roku lokalny operator ma dziś już kilkanaście tysięcy klientów rejonie od Rybnika przez Radlin, Rydułtowy, Pszów, Wodzisław Śląski, Żory aż po Jastrzębie-Zdrój. Dla rozwoju firmy istotne znaczenie miały środki pozyskane na trzy projekty realizowane w ramach 8.4 POIG.  

Jak wspomina Grzegorz Goik, prezes firmy Leon, kiedy w 2001 roku zakładał firmę, monopol na rynku miała TP, ale nie zależało jej specjalnie na pozyskiwaniu klientów. To powodowało, że posiadanie dostępu do sieci w domu było luksem. – Byliśmy typową firmą trzepakową. Startowaliśmy na jednym z dużych rybnickich osiedli i nowych klientów pozyskiwaliśmy wtedy szybko. Niejednokrotnie  podczas montażu, zaciekawieni sąsiedzi pytali, co się dzieje i od razu zamawiali usługę dla siebie  – mówi Grzegorz Goik. 

Dynamiczny rozwój pozwolił na zbudowanie sieci nie tylko Rybniku i Leon wyszedł z usługami na cały region. Po drodze doszło też do połączenia się z kilkoma innymi lokalnymi operatorami. Dlatego też dziś szef Leona woli przedstawiać swą firmę  jako operatora regionalnego. By rozszerzyć zasięg działania firma zaczęła oferować w 2007 roku Internet w technologii radiowej, później  zaczęła też świadczyć usługi w technologii światłowodowej. Dziś mniej więcej połowa klientów firmy jest obsługiwana przez łącza radiowe, ale Leon zdecydowanie stawia na światłowody, w czym pomagają środki pozyskane z funduszy unijnych.

Gdy wystartował unijny program 8.4 POIG, w którym można było starać się o dofinansowanie na budowę sieci ostatniej mili, szefowie Leona szybko zainteresowali się tą możliwością pozyskania funduszy na rozwój firmy. Liczyli, że to pozwoli im wyjść z usługami w technologii światłowodowej do mniejszych śląskich miasteczek, kwalifikowanych jako białe plamy.

Po raz pierwszy firma Leon wystartowała w konkursie 8.4 POIG  w 2010 r. Starała się dofinansowanie projektu w miejscowości Połomia leżącej między Rybnikiem, Wodzisławiem Śląskim i  Jastrzębiem Zdrój, gdzie chciała do internetu podłączyć 150 gospodarstwa domowych w technologii FTTH. Warty około 1 mln  zł projekt została oceniony pozytywnie i Leonowi przyznano ponad 0,5 mln dofinansowania. – Projekt realizowaliśmy w latach 2011-2012 r. Poślizg czasowy  w stosunku do pierwotnych złożeń spowodował, że budując sieć zastosowaliśmy technologię GPON, a nie GEPON, jak zakładaliśmy w pierwotnym projekcie. Oczywiście o tych zmianach informowaliśmy Władzę Wdrażającą Programy Europejskie – mówi Grzegorz Goik. Wybudowana w Połomi sieć ma 8,5 km, a operator wykorzystała do przeprowadzenia światłowodu m.in. słupy energetyczne firmy Turon.

Jak zapewnia Grzegorz Goik, operator nie miał specjalnych problemów z pozyskaniem 150 klientów. - Dziś w Połomi mamy już ich zresztą więcej, bo około 200 – mówi prezes Leona.  I jak wyjaśnia tamten projekt był dla firmy też pewną formą testu, jak się zabiega o pieniądze unijne i jak realizuje się tego typu projekty.

Doświadczenia były na tyle pozytywnie, że firma startowała w kolejny konkursach 8.4 POIG i udało jej się zdobyć dofinansowanie na dwa kolejne przedsięwzięcia. Wartość pierwszego z nich „Budowa sieci FTTH na terenach gmin Godów, Gorzyce, Mszana, Lubomia i Kornowac” to ponad 2,7 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to ponad 1,3 mln zł.  – Tu jesteśmy już w trackie podłączania klientów. Projekt przewiduje, że będzie ich 730. Do tej pory pozyskaliśmy już połowę z tej liczby – mówi Grzegorz Goik

Drugi projekt Leon realizuje w miejscowościach: Lyski, Piece, Nowa Wieś, Żytnia, Dzimierz. Jego wartość to ponad 1,1 mln zł, z czego blisko 550 tys. to dofinansowanie unijne. Dostęp do Internetu w technologii FTTH uzyska tam 200 gospodarstw domowych.

Marek Jaślan

 

 

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

śląskie, Śląsk, dofinansowanie, światłowody, Rybnik, GPON, FTTH, sieci dostępowe, sieci ostatniej mili, 8.4 POIG

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy
Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie