Przejdź do treści

Artykuły

Jakub Krechowicz / Photogenica

Polemika: Czy ISP muszą ponosić koszty certyfikatów bezpieczeństwa przemysłowego i kancelarii tajnych?

W maju związek operatorów kablowych Mediakom opublikował postulaty w sprawie znoszenia barier rozwoju operatorów telekomunikacyjnych. Jednym z nich jest zwolnienie małych operatorów z konieczności uzyskiwania certyfikatów bezpieczeństwa przemysłowego i posiadania kancelarii tajnych.

czytaj: Polemika: Czy ISP muszą ponosić koszty certyfikatów bezpieczeństwa przemysłowego i kancelarii tajnych?

Nowelizacja megaustawy coraz bliżej

Nowelizacja megaustawy coraz bliżej

Sejm jednogłośnie, głosami 438 posłów, uchwalił nowelizację ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw (tzw. megaustawy). Według resortu cyfryzacji przyjęte rozwiązania zdynamizują budowę sieci szerokopamsowych, ponieważ istotnie przyczynią się do zwiększenia efektywności wykorzystania istniejącej infrastruktury technicznej oraz zmniejszenia kosztów nowych prac inżynieryjno-budowlanych i zlikwidowania przeszkód utrudniających ich wykonywanie.

czytaj: Nowelizacja megaustawy coraz bliżej

Resort cyfryzacji podsumowuje RSS-y i podlicza koszy ich działalności

Resort cyfryzacji podsumowuje RSS-y i podlicza koszy ich działalności

W ramach perspektywy 2007-2013 w Polsce powstało prawie 30 tys. km sieci szkieletowo-dystrybucyjnych: wybudowano ponad 23 tys. km sieci, a prawie 6 tys. km sieci zrealizowano z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury. Powstało 2 927 węzłów (w tym 286 szkieletowych i 2 641 dystrybucyjnych) - podlicza Ministerstwo Cyfryzacji w raporcie zamknięcia z ich budowy. Omawia w nim złożoność tych projektów oraz wyzwania, jakie stoją przed operatorami infrastruktury.

 

czytaj: Resort cyfryzacji podsumowuje RSS-y i podlicza koszy ich działalności

Coraz więcej osób przyjeżdża na konferencje KIKE

Coraz więcej osób przyjeżdża na konferencje KIKE

Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej, izba branżowa, która reprezentuje interesy małych i średnich ISP, istnieje ośmiu lat. Majowa konferencji KIKE była jej osiemnastą edycją. Wchodzimy w pełnoletność – podkreślali organizatorzy. 

czytaj: Coraz więcej osób przyjeżdża na konferencje KIKE

Trudne rozliczenia warmińsko-mazurskiej sieci

Trudne rozliczenia warmińsko-mazurskiej sieci

1 czerwca  podwykonawcy warmińsko- mazurskiej sieci regionalnej wybudowanej w ramach projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej planują kolejną, piątą już pikietę przez Urzędem Marszałkowskim w Olsztynie. Weźmie w niej udział około 100-200 osób z 16 firm. Oczekują oni na uregulowanie przeterminowanych faktur na kwotę 13,5 mln zł.

czytaj: Trudne rozliczenia warmińsko-mazurskiej sieci

Netia chce być bardziej lokalna

Netia chce być bardziej lokalna

Ponad dwa miesiące temu zarząd Netii obwieścił, że przeznaczy około 417 mln zł na modernizację sieci. W końcu ubiegłego tygodnia poinformował, że drugą nogą, na której będzie opierał swą strategię jest stanie się bardziej lokalnym operatorem. Towarzyszyć będzie temu cyfrowa transformacja firmy, czyli budowanie tzw. digital Netia.  

czytaj: Netia chce być bardziej lokalna

Mikro, małe i średnie firmy w Polsce na bakier z cyfryzacją

Mikro, małe i średnie firmy w Polsce na bakier z cyfryzacją

Przedsiębiorstwa z sektora mikro, małych i średnich firm w Polsce dopiero odkrywają potencjał technologii informatycznych. Według konfederacji Lewiatan cyfrowymi można nazwać niespełna 40 proc. przedsiębiorstw z tej grupy. Optymistyczne jednak, że  firmy, które stawiają na cyfryzację szybko odkrywają korzyści z tego płynące i robią następne kroki na tym polu. 

czytaj: Mikro, małe i średnie firmy w Polsce na bakier z cyfryzacją

Cyberbezpieczeństwo w outsourcingu? Dlaczego, nie?

Cyberbezpieczeństwo w outsourcingu? Dlaczego, nie?

Coraz więcej firm i instytucji dostrzega konieczność zwrócenia większej uwagi na cyberbezpieczeństwo, czyli obronę swych zasobów przed profesjonalnymi atakami informatycznymi. Cisco liczy, że coraz częściej będą one powierzać to zadanie podmiotom specjalizujacym się w zarządzaniu bezpieczeństwem infrastruktury teleinformatycznej. Takie m.in. usługi ma świadczyć otwarte niedawno w Krakowie EMEAR Security Operations Center (SOC).

czytaj: Cyberbezpieczeństwo w outsourcingu? Dlaczego, nie?

Orange zadowolony z wyników sprzedaży FTTH

Orange zadowolony z wyników sprzedaży FTTH

Orange Polska pozytywnie ocenia wyniki sprzedaży łączy FTTH/B, które są efektem rozpoczętych w ubiegłym roku inwestycji. W I kwartale roku operator pozyskał 10 tys. klientów netto takich usług z czego 6,6 tys., to nowi abonenci, a pozostali migrowali z  ADSL. 45 proc. tych klientów wybiera oferty 300-600 Mb/s. Zarząd spółki liczy, że w kolejnych kwartałach ta sprzedaż jeszcze przyspieszy.

czytaj: Orange zadowolony z wyników sprzedaży FTTH

photogenica

Operatorzy coraz skuteczniej walczą ze złodziejami kabli

Liczba kradzieży i uszkodzeń infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce zdecydowanie zmniejsza się od roku 2012 r. W ubiegłym roku straty telekomów z tego tytułu  można szacować na 11 mln zł, podczas gdy w 2012 r. było to 39,7 mln zł – wynika z danych sygnatariuszy Memorandum w sprawie współpracy na rzecz przeciwdziałania narastającemu problemowi kradzieży i dewastacji infrastruktury energetycznej, kolejowej i telekomunikacyjnej. Największe nasilenie kradzieży i dewastacji infrastruktury telekomunikacyjnej wystąpiło w woj. dolnośląskim, śląskim, mazowieckim i zachodniopomorskim. 

czytaj: Operatorzy coraz skuteczniej walczą ze złodziejami kabli

przeczytaj_tresc_ponownie