Przejdź do treści

Artykuły

Światłowody i tymczasowe maszty komórkowe na ŚDM

Światłowody i tymczasowe maszty komórkowe na ŚDM

W przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie włączyli się także operatorzy telekomunikacyjni i firmy IT. Zapewnienie bezawaryjnej łączności podczas tego wydarzenia to jego bardzo istotny element.  

czytaj: Światłowody i tymczasowe maszty komórkowe na ŚDM

 James Thew / Photogenica

Raport UKE: Sieć światłowodowa w Polsce gęstnieje

W 2015 r. odnotowano 30 proc. przyrost sieci światłowodowych, na koniec ubiegłego roku długość sieci optycznej w Polsce wyniosła prawie 420 tys. km  – wynika z raportu pokrycia terytorium RP infrastrukturą telekomunikacyjną i publicznymi sieciami telekomunikacyjnymi opublikowanego przez UKE. Największą gęstością infrastruktury cechują się obszary silnie zurbanizowane – aglomeracja Śląska, obszary aglomeracyjne związane z największymi miastami – Warszawą, Trójmiastem, Krakowem, Poznaniem i Wrocławiem – oraz obszary wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych. 8 proc. miejscowości nie jest objętych zasięgiem żadnej sieci dostępowej, przy czym 99 proc. tych miejscowości to miejscowości, w których mieszka nie więcej niż 100 mieszkańców.

czytaj: Raport UKE: Sieć światłowodowa w Polsce gęstnieje

ratchanida thippayos / Photogenica

W 2020 r. polskie sieci mobilne obsłużą 22 proc. całego ruchu IP

W ciągu najbliższych pięciu lat ruch IP w polskich sieciach wzrośnie ponad trzykrotnie i w 2020 r. sięgnie 26,1 eksabajtów. Za pięć lat w godzinach szczytu łączny ruch w polskich sieciach w godzinach szczytu będzie wynosił 30 Tb/s.

czytaj: W 2020 r. polskie sieci mobilne obsłużą 22 proc. całego ruchu IP

Niełatwe standaryzowanie komunikacji w Internecie rzeczy

Niełatwe standaryzowanie komunikacji w Internecie rzeczy

Według danych z  najnowszego Ericsson Mobility Report 28 miliardów różnego typu urządzeń będzie połączonych z siecią w 2021 roku, z czego 16 miliardów będzie należało do kategorii Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things, IoT). Do obsługi komunikacji w IoT będą wykorzystywane technologie typu Low Power Wide Area (LPWA), które umożliwiają świadczenie usług komunikacyjnych i przesyłanie danych na duże odległości przy obniżonym zużyciu energii. Dziś jednak powstają w tym zakresie różne  standardy rozwiązań.  Część z nich pracuje w oparciu o pasma nielicencjonowane (Sigfox, LoRa), część licencjonowane (LT-M, NB- IoT). Aleksander Jakubczak, dyrektor programu w obszarze rozwoju sieci mobilnej i architektury Orange Polska mówi, które z nich, w jego opinii, mają największe szanse rynkowe  i dlaczego.

czytaj: Niełatwe standaryzowanie komunikacji w Internecie rzeczy

Dyrektywa, która ma poprawić cyberbezpieczeństwo w UE

Dyrektywa, która ma poprawić cyberbezpieczeństwo w UE

Parlament Europejski przyjął w ubiegłym tygodniu dyrektywę NIS (Network and Information Security), która ma na celu zapewnienie wspólnego wysokiego poziomu bezpieczeństwa sieci i informacji w obrębie Unii Europejskiej. Ma ona skutkować wdrożeniem nie tylko wspólnych standardów ochrony świadczonych w Europie usług, ale także wypracowaaniem zasad wymiany informacji o zagrożeniach pomiędzy państwami. To oznacza też koszty dla sektora prywatnego.  

czytaj: Dyrektywa, która ma poprawić cyberbezpieczeństwo w UE

alphaspirit / Photogenica

Administracja i państwo słabo przygotowane na cyberataki

Systemy ochrony sieci i danych stosowane w polskich państwowych instytucjach nie zapewniają dostatecznego bezpieczeństwa – stwierdził NIK w opublikowanych w tym i zeszłym roku raportach. Ma to zmienić nowa strategia cyberbezpieczeństwa dla RP, którą przygotowuje resort cyfryzacji.  

czytaj: Administracja i państwo słabo przygotowane na cyberataki

UKE podsumował rynek Internetu w 2015 r.

UKE podsumował rynek Internetu w 2015 r.

Rok 2015 jest pierwszych rokiem, w którym odnotowano ponad 100 proc. pokrycie gospodarstw domowych usługą dostępu do internetu. Na koniec ubiegłego roku nasycenie usługami w przeliczeniu na gospodarstwa domowe kształtowało się na poziomie prawie 102 proc. Był to wynik o około 11,6 pp. wyższy, niż w roku ubiegłym. Widoczne są też efekty inwestycji światłowodowych – wynika z raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej o stanie rynku telekomunikacyjnego w 2015 r. 

czytaj: UKE podsumował rynek Internetu w 2015 r.

Cisco: Trzykrotny wzrost ruchu w sieciach do 2020 roku

Cisco: Trzykrotny wzrost ruchu w sieciach do 2020 roku

 Ruch IP sieciach internetowych w Polsce i na świecie wzrośnie trzykrotnie w ciągu najbliższych 5 lat – prognozuje Cisco w najnowszym Cisco Visual Networking Index (VNI) 2015-2020. Przy czym ruch w sieci w godzinach szczytu rośnie szybciej niż średnia ruchu w Internecie. Ruch w godzinach szczytu wzrośnie w latach 2015 niemal pięciokrotnie.

czytaj: Cisco: Trzykrotny wzrost ruchu w sieciach do 2020 roku

Drugi konkurs 1.1 POPC ma pomóc w rewolucji internetowo-cyfrowej w szkołach

Drugi konkurs 1.1 POPC ma pomóc w rewolucji internetowo-cyfrowej w szkołach

Ministerstwa cyfryzacji i edukacji chcą w ciągu najbliższych dwóch wyposażyć wszystkie szkoły w Polsce w dostęp do szerokopasmowego internetu o przepływności co najmniej 100 Mb/s. Wykorzystany zostanie do tego drugi  konkurs w ramach  działania 1.1 Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na dofinansowanie budowy sieci.

czytaj: Drugi konkurs 1.1 POPC ma pomóc w rewolucji internetowo-cyfrowej w szkołach

Relacja i prezentacje z konferencji KFS Inwestycje  recepta na sukces

Relacja i prezentacje z konferencji KFS „Inwestycje – recepta na sukces”

Ponad 200 przedstawicieli branży telekomunikacyjnej, administracji centralnej, samorządów i organizacji pozarządowych uczestniczyło w konferencji Krajowego Forum Szerokopasmowego „Inwestycje – recepta na sukces”, która odbyła się 16 czerwca w Warszawie.

czytaj: Relacja i prezentacje z konferencji KFS „Inwestycje – recepta na sukces”

przeczytaj_tresc_ponownie