Przejdź do treści

Artykuły

VoIP będzie zyskiwał w biznesie

VoIP będzie zyskiwał w biznesie

Z opublikowanego w grudniu ubiegłego roku przez Urząd Komunikacji Elektronicznej raportu „Rynek usług telekomunikacyjnych w Polsce w 2015 r.” wynika, że z usług telefonii VoIP korzysta tylko 1 proc. firm (choć w większych firmach ten wskaźnik jest znacznie wyższy), a 15 proc. w ogóle o takiej usłudze nie słyszało. To jednak wbrew pozorom dobra wiadomość dla operatorów, którzy specjalizują się w tego typu usługach. Liczą, ze coraz szersze  grono przedsiębiorstw będzie się przekonywać do ich oferty, bo VoIP to nie tylko proste rozmowy telefoniczne.  

czytaj: VoIP będzie zyskiwał w biznesie

 Aleh Datskevich / Photogenica

Inwestycje światłowodowe zmienią rynek telekomunikacyjny w Polsce

Front inwestycji światłowodowych w Polsce ruszył pełną parą. To zaś wcześniej czy później zaostrzy konkurencję i być może spowoduje konsolidację na rynku – uważają rynkowi analitycy.

czytaj: Inwestycje światłowodowe zmienią rynek telekomunikacyjny w Polsce

Jozef Polc  Photogenica

Blokowanie reklam w sieci zmorą dla reklamodawców

Rynek reklamy internetowej w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Według szacunków Starcom Mediacest Group w ubiegłym roku zanotował wzrost o 4,5 proc i jego wartość sięgnęła ponad 7,6 mld zł. Wydawcy alarmują jednak, że jego dalszy jego rozwój napotyka na poważny problem, bo polscy internauci są w światowej czołówce, jeśli chodzi o blokowanie reklam w sieci.

czytaj: Blokowanie reklam w sieci zmorą dla reklamodawców

Darmowy internet na lotniskach coraz bardziej powszechny

Darmowy internet na lotniskach coraz bardziej powszechny

Coraz więcej lotnisk na świecie daje możliwość korzystania bezpłatnie z Internetu. Nie najgorzej wygląda to także w Polsce, gdzie 9 z 15 polskich lotnisk oferuje pasażerom nieograniczony dostęp do Wi-Fi bez żadnych dodatkowych wymagań.

czytaj: Darmowy internet na lotniskach coraz bardziej powszechny

wu kailiang  Photogenica

Gigabitowy internet w Luksemburgu

W 2020 r. wszystkie gospodarstwa domowa w Luksemburgu mają być w zasięgu stacjonarnych łączy internetowych o przepływności nie mniejszej niż 1 Gb/s. Dziś ten plan zrealizowany jest w połowie.

czytaj: Gigabitowy internet w Luksemburgu

Konrad Bąk/Photogenica

E-administracja wymaga poważnej korekty

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić sprawne funkcjonowanie państwa bez e-administracji, które umożliwia obywatelem i firmom załatwianie wielu spraw przez Internet.  Jak jednak zwrócił uwagę w opublikowanym kilka miesięcy temu raporcie NIK, pomimo dużych sum, wydanych na platformy usług elektronicznych w urzędach, ich wykorzystanie jest znikome.  Ministerstwo Cyfryzacji chce to zmienić, a jednym ze sposobów na to, ma być wprowadzenie w przyszłym roku e-dowodu w smartfonie. 

czytaj: E-administracja wymaga poważnej korekty

 Sergey Ilin Photogenica

Ćwierć wieku Internetu w Polsce

Dziś ponad 25 mln osób w Polsce to internauci. Większosć z nich nie wyobraża sobie już pracy, kontaktów towarzyskich, codziennego funkcjonowania bez dostępu do globalnej sieci.

czytaj: Ćwierć wieku Internetu w Polsce

UKE przeanalizował wskaźniki dostępności Internetu w Polsce

UKE przeanalizował wskaźniki dostępności Internetu w Polsce

Urząd Komunikacji Elektronicznej w swej analizie odnotowuje, że przyrasta liczba lokali mieszkalnych z dostępem do infrastruktury umożliwiającej korzystanie z usługi dostępu do szerokopasmowego Internetu. Ciągle jednak jeszcze na 80 proc. obszarów gminnych  dostępność  infrastruktury umożliwiającej  świadczenie  usług  o przepustowości  większej  lub  równej 100 Mb/s jest bardzo niska.

czytaj: UKE przeanalizował wskaźniki dostępności Internetu w Polsce

Orange musi przyspieszać ze sprzedażą usług FTTH

Orange musi przyspieszać ze sprzedażą usług FTTH

Na koniec czerwca tego roku z usług FTTH Orange Polska korzystało 39 tys. abonentów, co oznacza wzrost o 12 tys. w porównaniu do kwartału wcześniejszego i lekkie przyspieszenie w pozyskiwaniu klientów tej usługi  w zestawieniu  z okresem styczeń - marzec, gdy operator zdobył 10 tys. abonentów światłowodowego Internetu. Na pewno liczby te nie są imponujące pamiętając, że w zasięgu sieci FTTH największego działającego w Polsce telekomu jest już ponad 1 mln gospodarstw domowych.

czytaj: Orange musi przyspieszać ze sprzedażą usług FTTH

norebbo/Photogenica

Lokalni operatorzy zaczynają świadczyć usługi hurtowe

Pierwsi ISP już zaczęli w hurcie udostępniać Orange swą sieć. Choć dziś nie wszyscy operatorzy lokalni odnoszą się z entuzjazmem do tej idei,  grono takich firm będzie się powiększać.  Kilka z nich utworzyło nawet spółkę, która ma agregować zasoby sieciowe lokalnych firm, negocjować lepsze warunki umów  i je sprzedawać. 

czytaj: Lokalni operatorzy zaczynają świadczyć usługi hurtowe

przeczytaj_tresc_ponownie