Przejdź do treści

Co przyniesie sieć 5G? Wiele korzyści dla konsumentów

Data: 2018-03-19 15:34:00
Co przyniesie sieć 5G? Wiele korzyści dla konsumentów

Sieć 5G wpłynie nie tylko na przemysł i gospodarkę, ale przede wszystkim na użytkowników oraz na to, w jaki sposób wszyscy będziemy w niedalekiej przyszłości korzystać z mobilnych usług.

Sieć 5G to standard sieci komórkowej nowej, piątej generacji, który nie będzie ewolucją w stosunku do istniejących sieci trzeciej czy czwartej generacji, lecz rewolucją - całkowitym przeobrażeniem technologii mobilnej. 5G będzie bowiem „chmurą rozwiązań”, która pozwoli na integrację dostępnych technologii i tym samym zapewnienie szerokiej gamy usług o najlepszych parametrach.

Sieć piątej generacji jest dedykowana końcowym użytkownikom, ale zapewnia również szerokie wsparcie dla rozwiązań biznesowych. Ma dać lepsze wsparcie dla stale rosnącej liczby urządzeń, zarówno osobistych, jak i tych, które korzystają z tzw. Internetu Reczy (Internet of Things - IoT), otwiera też nowy rozdział w komunikacji urządzeń i maszyn między sobą (Machine To Machine - M2M).

Założenia dotyczące technologii 5G niewątpliwie robią wrażenie, dlatego zastanówmy się, co może ona zaoferować zwykłym konsumentom i jak może zmienić ich życie.

Na początek kilka liczb: 5G będzie mogła oferować prędkość przesyłania danych na poziomie nawet powyżej 10 Gb/s. Dla porównania, obecnie rozwijane technologie 4G LTE pozwalają na dostęp do internetu z przepustowością do 1 Gb/s. Dzięki temu sieć 5G zapewni użytkownikom wydajniejsze korzystanie z serwisów oferujących oglądanie i pobieranie filmów 3D oraz UHDTV, jak również prowadzenie transmisji wideo o bardzo wysokiej rozdzielczości - 4K i 8K.

A to nie koniec. Sieć 5G ma charakteryzować się opóźnieniami na bardzo niskim poziomie, nawet poniżej 1 ms. W zestawieniu z opóźnieniami sieci 4G, które wynoszą kilkanaście czy kilkadziesiąt ms, wartość ta robi wrażenie.

W codziennym życiu oznacza to bardzo wiele. Wyobraźmy sobie działające na zupełnie nowych zasadach platformy gier online, aplikacje dla wirtualnej rzeczywistości (Virtual Reality - VR) i rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality - AR), tłumaczenia języków obcych działające w czasie rzeczywistym.

Ale 5G to znacznie więcej niż nowa jakość rozrywki. To choćby inteligentne pojazdy, które będą mogły poruszać bez udziału kierowcy. Pozwolą one na optymalizację podróży oraz odpowiednie zarządzanie ruchem drogowym poprzez komunikację pojazdów między sobą i np. z sygnalizacją świetlną. Systematyczna wymiana informacji pomiędzy autonomicznymi samochodami umożliwi uniknięcie wypadków drogowych - pierwsze auto jadące w kolumnie lub stojące w korku będzie przekazywało ostrzeżenia czy obraz w czasie rzeczywistym pozostałym użytkownikom ruchu. Inteligentne pojazdy docelowo będą analizowały swój stan techniczny, jak również otrzymywały informacje o wolnych miejscach parkingowych wraz ze szczegółową lokalizacją , o aktualnych cenach paliw i dostępnych promocjach na stacjach benzynowych.

Zmiana dotyczyć będzie też telemedycyny. Zdalna diagnoza i pomoc medyczna możliwa jest już dziś, ale 5G oznacza rozpowszechnienie takich rozwiązań jak zdalne operacje, w których lekarz i pacjent będą znajdowali się w dwóch różnych miejscach.

Kolejny kamień milowy to kwestia pojemności sieci 5G. Ma być ona niemalże odporna na spadki wydajności związane z dużą liczbą użytkowników korzystających z niej w tym samym miejscu i w tym samym czasie. Możliwość obsługi ok. 1 miliona urządzeń mobilnych przypadających na obszar 1 km2  sprawi, że podczas nawet największych wydarzeń sportowych czy kulturalnych nie będą występować problemy z dostępem do internetu mobilnego. Większa pojemność sieci to duża szansa na to, że w przyszłości zapomnimy o limitach transmisji danych.

Technologia 5G zapowiada prawdziwą rewolucję, po której i rynek, i konsumenci obiecują sobie wiele. I nie są to oczekiwania na wyrost. Oferowane parametry sieci pozwolą na rozwój szeregu nowych usług i poprawę obecnie dostępnych. Nie ulega wątpliwości, że będzie to zmiana, którą śmiało nazwać będzie można prawdziwym początkiem XXI wieku w technologiach mobilnych.

 

Specyfikacja 

4G 

5G 

Przepustowość 

1 GB/s

> 10 GB/s

Opóźnienie 

10 ms

< 1 ms

Gęstość połączeń 

1/m2

100/m2

 

autor: Mariusz Gruszczyński, UKE

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie