Przejdź do treści

Szerokie plany resortu cyfryzacji

Data: 2012-10-26 09:28:00
Szerokie plany resortu cyfryzacji

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, które przeniosło się do nowej siedziby przy ul. Królewskiej 27 w Warszawie, zaprezentowłao swoje plany na najbliższą przyszłość. Według ministra cyfryzacji Michała Boniego, inwestycje w szerokopasmowy dostęp do Internetu mają w latach 2014-2020 zwiększyć PKB łącznie o 4 proc. Służyć ma temu szereg projektów związanych z informatyzacją państwa, w tym Program Operacyjny Cyfrowa Polska.

Minister Michał Boni wyliczył zamierzenia, jakie podejmować będzie resort. Wśród nich wiele dotyczy infromatyzacji państwa i rozwoju infrastruktury szerokopasmowego internetu. Bedą to m.in. Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa, Narodowy Plan Szerokopasmowy, ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną, ustawa o informatyzacji, przygotowanie do Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, który zacznie się 1 stycznia 2014 r.
 
Narodowy Plan Szerokopasmowy zakłada upowszechnienie do 2020 r. szerokopasmowego Internetu i ma w ciągu dwóch tygodni zostać skierowany do konsultacji społecznych. Jak szacuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, realizacja planu będzie kosztować minimum 8,5 mld zł.

Małgorzata Olszewska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji odpowiedzialna m.in. za projekty związane z cyfryzacją, powiedziała, że rozwój internetu szerokopasmowego może być "dźwignią dla rozwoju społecznego i gospodarczego kraju".

Według niej na upowszechnienie dostępu do Internetu o prędkości minimum 2 Mbps  do 2015 roku trzeba będzie wydać około 4,3 mld złotych. Dodatkowo, aby umożliwić wszystkim Polakom dostęp do internetu z prędkością min. 30 Mbps do 2020 roku potrzeba kolejnych 4,2 mld złotych.

– Mówiąc o ambitnych celach Agendy Cyfrowej, czyli 100 Mbps, widzimy, że koszty rosną jeszcze bardziej. Wynoszą około 18-20 mld złotych, więc w tym zakresie bardzo dużo jest jeszcze do zrobienia  – podkreśliła Olszewska, dodając, że aby cel mógł być zrealizowany konieczne jest kompleksowe podejście do problemu pobudzania inwestycji teleinformatycznych w Polsce.

Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej, dostęp do internetu z prędkością 2 Mbps i więcej ma obecnie 78 proc. Polaków. W ramach realizacji Europejskiej Agendy Cyfrowej wszyscy Polacy mają uzyskać możliwość skorzystania z tego typu łączy najpóźniej do 2015 roku. Do 2020 powszechny ma być dostęp o prędkości 30 Mbps, a dla przynajmniej 50 proc. gospodarstw domowych - 100 Mbps. Olszewska podkreśliła, że obecnie z tak szybkiego internetu skorzystać może jedynie 4 proc. mieszkańców Polski. Z badań przedstawionych przez MAC wynika, że jedno takie łącze internetowe przypada na 137 osób.

– Postrzegamy rozwój internetu w wielu sferach, przez kwestie społeczne - takie jak wzrost zatrudnienia, podnoszenie kwalifikacji, możliwość podjęcia aktywności zawodowej przez osoby, którym ze względu na wiek trudno odnaleźć się w nowych realiach rynku pracy, ale też osoby młode – powiedziała Olszewska, uzasadniając konieczność zrealizowania Narodowego Planu Szerokopasmowego.

Druga istotna kwestia to według niej "innowacyjność i gospodarka. (...) Trzecia sprawa to oczywiście Internet Rzeczy, czyli to, nad czym trwa ożywiona dyskusja i wiele krajów zastanawia się, jak można nowoczesne technologie wykorzystać do tego, by budować inteligentne miasta, systemy ochrony środowiska, systemy logistyki czy zdrowia – tłumaczyła.

Malgorzata  Olszewska podkreśliła, jak ważne jest dla MAC wsparcie samorządów w tych inwestycjach, a także we wspieraniu obywateli, którzy zdobywają umiejętności cyfrowe.

Dlatego resort zajmuje się doradztwem, szkoleniami i działalnością informacyjną dla jst w ramach tzw. Projektu systemowego obejmującego:

- stworzenie bazy modeli inwestycyjnych (technicznych, ekonomicznych i popytowych) wraz z oceną efektywności
- zmianami w warunkach realizacji Działania 8.4 PO IG (budowa sieci ostatniej mili) , by lepiej wydawać środki unijne
- wsparciem m.in. dla programu Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej oraz projektów Regionalnych Programów Operacyjnych (m.in. dla - województw pomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, małopolskiego i mazowieckiego)
- MAC wspiera też współpracę w ramach memorandum na rzecz budowy infrastruktury sieci szerokopasmowych.

– Żeby wykorzystać dobrodziejstwa internetu, trzeba zbudować usługi dla obywateli. Takie, które pozwolą oszczędzić czas, pozwolą załatwić sprawę z dowolnego miejsca, w dowolnych godzinach – powiedział podsekretarz stanu Andrzej Ręgowski. – Wtedy przedsiębiorca będzie mógł się poświęcić swej działalności, inwestować w rozwój.

Ręgowski podkreślił, że systemy informatyczne już istnieją, a państwo z nich korzysta – jest wiele usług, od lokalnych po paneuropejskie. Trzeba jednak je rozwijać. Nową jakością wprowadzaną przez MAC jest wspólne działanie w tych dziedzinach.
Efektywnej informatyzacji potrzebne są nowe podstawy prawne. Bo nie chodzi o to, by tworzyć kosztowne zabawki, ale o sprawnie działające usługi dla użytkownika.

Resort cyfryzacji  przygotowuje zatem nowelizację ustawy o informatyzacji (jej założenia zaakceptował już Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji). Ma ona sprawić, że łatwiej będzie załatwić sprawę urzędową przez internet, ponieważ wprowadzony zostanie obowiązek posługiwania się elektronicznymi skrzynkami podawczymi we wszystkich urzędach

Jak podkreślił min. Ręgowski, celem jest, by stopniowo to, co elektroniczne, zrównało się z formą papierową.

Źródło: PAP, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

mac, Michał Boni, Narodowy Plan Szerokopasmowy, cyfryzacja, Cyfrowa Polska

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie