Przejdź do treści

ŁRST i sieradzki Sirman bliższe sobie

Data: 2014-03-26 03:10:00
ŁRST i sieradzki Sirman bliższe sobie

W Urzędzie Marszałkowskim województwa łódzkiego podpisano list intencyjny między województwem łódzkim a miastem Sieradz, w ramach projektów: Łódzka Regionalna Sieć Teleinformatyczna (ŁRST) oraz SIRMAN, siecią światłowodową w Sieradzu.

W liście czytamy: „Sygnatariusze niniejszego Listu Intencyjnego deklarują solidarnie chęć współpracy pomiędzy Łódzką Regionalną Siecią Teleinformatyczną a Sieradzką Siecią Światłowodową SIRMAN po zrealizowaniu obu projektów.”

Umowa zakłada współpracę województwa łódzkiego i Sieradza w tworzeniu informatycznej sieci szkieletowej.

Budowana przez Sieradz sieć będzie  miała długość 23 km i oparta zostanie na łączach światłowodowych oraz radiowych, zapewniając podłączenie 33 podmiotów publicznych na terenie miasta. SIRMAN połączy w jedną sieć - prowadzone przez miasto - szkoły podstawowe, gimnazja, przedszkola, biblioteki, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Ośrodek Pomocy Społecznej oraz spółki komunalne i Szpital Wojewódzki. Sieć pozwoli na uruchomienie na terenie miasta 8 hotspotów i 6 publicznych punktów dostępu do Internetu (PIAP), zapewniających mieszkańcom i podmiotom gospodarczym bezpłatny dostęp do sieci i usług publicznych.
 
Sieradzka sieć będzie współpracować z ŁRST, która powstaje w ramach dużego projektu unijnego, polegającego na utworzeniu w województwie łódzkim ponad 500 km sieci szerokopasmowej w technologii głównie światłowodowej. 14 marca 2014 r. Miasto Sieradz podpisało umowę z wykonawcą inwestycji, zaś datą zakończenia budowy sieci SIRMAN ma być 20. lutego 2015 r. Sieć szkieletowa ŁRST w Sieradzu ma zostać oddana do października 2014 roku.
 
Zarówno dla mieszkańców i przedsiębiorstw dostęp do szerokopasmowego dostępu do Internetu wyeliminuje ograniczenia związane z telekomunikacją, transmisją danych, a także dostępem do wiedzy i technologii. Daje również samorządom ogromne możliwości w zakresie wdrożenia internetowych systemów e-administracji. - Inwestycja nie tylko usprawni komunikację pomiędzy instytucjami i poprawi jej jakość, ale pozwoli także obniżyć koszty funkcjonowania jednostek ze względu na bezpłatne rozmowy wewnątrz sieci SIRMAN - wyjaśnia prezydent sieradza Jacek Walczak. – Te możliwości zostaną także wykorzystane dla zapewnienia bezpieczeństwa oraz w projektach edukacyjnych. Planowane jest stworzenie systemu powiadamiania o zagrożeniach klęskami żywiołowymi oraz usprawnienie istniejącego systemu monitoringu wizyjnego. Będzie możliwość prowadzenia lekcji z wykorzystaniem platformy edukacyjnej, utworzenia sieciowego zbioru pomocy multimedialnych oraz szkolnego dziennika elektronicznego.
 
Po 5 latach od zakończenia projektu, zakłada się wykorzystanie SIRMANa, jako szkieletu sieci światłowodowej, dostarczającej Internet do domów sieradzan.
 
W ramach ŁRST wybudowano dotąd  64,5 km sieci i 7 węzłów w postaci masztów telekomunikacyjnych i urządzeń radiowych  (6 stacji bazowych systemu Wimax) w miejscowościach: Zgierz, Biała, Wartkowice, Wilczkowice, Dalików, Parzęczew i Chociszew. W zasięgu sieci znajduje się ponad 16 tys. mieszkańców gmin: Dalików, Parzęczew, Zgierz, Łęczyca i Wartkowice. Z sieci korzysta obecnie sześciu operatorów „ostatniej mili”, którzy świadczą usługi na rzecz mieszkańców, przedsiębiorców oraz innych podmiotów.

Źrodło: Urząd Marszałkowski województwa łódzkiego

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

list intencyjny, sieradz, Sirman, sieci regionalne, ŁRST, łódzkie

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie