Przejdź do treści

Publiczne hotspoty mogą pomóc wypromować miasto

Data: 2012-06-26 09:37:00
Publiczne hotspoty mogą pomóc wypromować miasto

Publiczne hotspoty, Facebook czy Twitter to narzędzia, które z powodzeniem można wykorzystać do promocji miasta. Jak to zrobić pokazuje Iława, malownicza miejscowość w woj. warmińsko-mazurskim leżąca nad Jeziorakiem  – Co ważne koszty tego nie są duże, a liczy się przede wszystkim  pomysł – przekonuje  Michał Młotek z działu promocji w urzędzie miejskim w Iławie.

Dwa lata temu przed urzędem miejskim pojawiły się publiczne hotspoty, dzięki którym mieszkańcy i turyści mogli korzystać bezpłatnie z Internetu. W Urzędzie Miasta ktoś skojarzył słowa Internet i Iława ze znajdującymi się w pobliżu urzędu ławkami i ochrzczono projekt imieniem i-ławka. –  Faktem jest, że  najdogodniejszym punktem dostępowym do miejskiej strefy bezpłatnego Internetu są ławki w pobliżu urzędu – mówi Michał Młotek. Na każdej z nich znajduje się tabliczka z informacją o możliwości darmowego i bezprzewodowego korzystania z Internetu oraz hasłem „i-ławka". – Prawdopodobnie gdyby nie to sympatyczne skojarzenie, o publicznym Internecie w Iławie wiedziałoby o wiele mniej osób - uważa Michał Młotek.

Początkowo hotspoty miały funkcjonować tylko w okresie letnim, kiedy do Iławy zjeżdżają tłumnie żeglarze i turyści. – Teraz jednak funkcjonują one cały rok. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści bardzo je sobie chwalą, choć oczywiście ich wykorzystanie w okresie letnim jest znacznie większe niż zimą. Ostatnio zwiększyliśmy dostępny w nich transfer do 1 Mbit/s – mówi Michał Młotek.

Były przypadki, że uruchamiane przez samorządy  hotspotów z bezpłatnym Internet budziło czasami protesty operatorów telekomunikacyjnych. Argumentowali, że to zabiera im klientów. Michał Młotek zapewnia, że w Iławie żaden operator nie zgłaszał zastrzeżeń, bo hotspoty działają w przestrzeni publicznej i nie stanowią konkurencji dla działalności komercyjnej.  

Budynek Urzędu Miejskiego znajduje się w centrum miasta. Tymczasem do Iławy latem zagląda wielu żeglarzy, którzy większość czasu spędzają nda jeziorem w okolicy przystani żeglarskich. Czy miasto zamierza  i tamte tereny wyposażyć w hotspoty. – Na razie nie ma takich planów, ale nie jest to wykluczone – mówi Michał Młotek.

Podkreśla on, że obecnie priorytetem jest uruchomienie nowej wersji serwisu miejskiego. – Będzie on innowacyjny i zapewne dostaniemy za niego jakieś nagrody w konkursach serwisów miejskich – wierzy Michał Młotek. Będzie on zintegrowany w Facebookiem czy ePUAP-em.

Swój fanpage na Facebooku Iława uruchomiła rok temu. Można tam znaleźć zapowiedzi miejskich imprez, zdjęcia, konkursy oraz wiele innych ważnych informacji z życia miasta Pomysł spotkał się z dobrym przyjęciem, o czym świadczy systematycznie rosnąca liczba jego fanów.  Meisiąc po jego powstania fanpage Iławy miał 200 fanów, a dziś jest ich  ponad 2 tysiące.

Iława ma też swoje konto na popularnym internetowym mikrologu Twitter. W sezonie letnim publikowane są tam między innymi codzienne komunikaty pogodowe. Informacje te, publikowane w języku angielskim – uniwersalnym języku Twittera, zawierają dane o aktualnym zachmurzeniu, kierunku i prędkości wiatru oraz temperaturze w Iławie. – Żeglarze bardzo sobie cenią tę inicjatywę – mówi Michał Młotek.

Miasto jest też obecne w portalu społecznościowym NK, ale jak mówi Michał Młotek prawdopodobnie to konto zamknie. – Serwis ten rozwija się w dziwnym kierunku. Można odnieść wrażenie , że główną jego funkcją stało się przesyłanie użytkownikom ton reklamowych informacji mailowych – uważa Michał Młotek.

 Marek Jaślan

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Iława, warmińsko-mazurskie, promocja, hotspoty, Wi-Fi, samorząd

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:

przeczytaj_tresc_ponownie