Przejdź do treści

Artykuły

 Sergey Ilin Photogenica

Ćwierć wieku Internetu w Polsce

Dziś ponad 25 mln osób w Polsce to internauci. Większosć z nich nie wyobraża sobie już pracy, kontaktów towarzyskich, codziennego funkcjonowania bez dostępu do globalnej sieci.

czytaj: Ćwierć wieku Internetu w Polsce

ratchanida thippayos / Photogenica

W 2020 r. polskie sieci mobilne obsłużą 22 proc. całego ruchu IP

W ciągu najbliższych pięciu lat ruch IP w polskich sieciach wzrośnie ponad trzykrotnie i w 2020 r. sięgnie 26,1 eksabajtów. Za pięć lat w godzinach szczytu łączny ruch w polskich sieciach w godzinach szczytu będzie wynosił 30 Tb/s.

czytaj: W 2020 r. polskie sieci mobilne obsłużą 22 proc. całego ruchu IP

alphaspirit / Photogenica

Administracja i państwo słabo przygotowane na cyberataki

Systemy ochrony sieci i danych stosowane w polskich państwowych instytucjach nie zapewniają dostatecznego bezpieczeństwa – stwierdził NIK w opublikowanych w tym i zeszłym roku raportach. Ma to zmienić nowa strategia cyberbezpieczeństwa dla RP, którą przygotowuje resort cyfryzacji.  

czytaj: Administracja i państwo słabo przygotowane na cyberataki

Cyberbezpieczeństwo w outsourcingu? Dlaczego, nie?

Cyberbezpieczeństwo w outsourcingu? Dlaczego, nie?

Coraz więcej firm i instytucji dostrzega konieczność zwrócenia większej uwagi na cyberbezpieczeństwo, czyli obronę swych zasobów przed profesjonalnymi atakami informatycznymi. Cisco liczy, że coraz częściej będą one powierzać to zadanie podmiotom specjalizujacym się w zarządzaniu bezpieczeństwem infrastruktury teleinformatycznej. Takie m.in. usługi ma świadczyć otwarte niedawno w Krakowie EMEAR Security Operations Center (SOC).

czytaj: Cyberbezpieczeństwo w outsourcingu? Dlaczego, nie?

photogenica

Operatorzy coraz skuteczniej walczą ze złodziejami kabli

Liczba kradzieży i uszkodzeń infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce zdecydowanie zmniejsza się od roku 2012 r. W ubiegłym roku straty telekomów z tego tytułu  można szacować na 11 mln zł, podczas gdy w 2012 r. było to 39,7 mln zł – wynika z danych sygnatariuszy Memorandum w sprawie współpracy na rzecz przeciwdziałania narastającemu problemowi kradzieży i dewastacji infrastruktury energetycznej, kolejowej i telekomunikacyjnej. Największe nasilenie kradzieży i dewastacji infrastruktury telekomunikacyjnej wystąpiło w woj. dolnośląskim, śląskim, mazowieckim i zachodniopomorskim. 

czytaj: Operatorzy coraz skuteczniej walczą ze złodziejami kabli

Edyta Pawlowska / Photogenica

Jak z Internetu korzystają Polki

Jak wynika z raportu „Agentki Cyfrowej Zmiany: Kompetencje cyfrowe kobiet w Polsce” Laboratorium Gospodarki Cyfrowej DELab Uniwersytetu Warszawskiego, aż 58 proc. Polek  z grupy wiekowej 55+ nigdy nie korzystało z komputera. To jeden z najsłabszych wyników w Europie, jednak kobiety są pod tym względem i tak nieznacznie lepsze od polskich mężczyzn. Na szczęście, sytuacje ratuje młode pokolenie – 88 proc. kobiet w wieku 16-24 korzysta  z komputera codziennie, co stanowi wynik najlepszy w Unii Europejskiej. 

czytaj: Jak z Internetu korzystają Polki

alphaspirit / Photogenica

LTE zwiększa apetyt na mobilne usługi oparte na internecie

Usługa dostępu do Internetu jest coraz ważniejsza dla polskich klientów operatorów komórkowych.  A osoby korzystające z technologii LTE są bardziej otwarte na korzystnie przez urządzenia mobilne z takich usług jak oglądnie filmów przez sieć czy przeglądnie witryn e-sklepów – wynika z badania "Global Mobile Consumer Survey" przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte.

czytaj: LTE zwiększa apetyt na mobilne usługi oparte na internecie

Firmy technologiczne muszą stawiać na innowacje

Firmy technologiczne muszą stawiać na innowacje

„Bądź innowacyjny albo giń” – to stwierdzenie bardzo dobrze obrazuje obecną sytuację wielu firm. Niemal 70 proc. szefów firm z Europy Środkowej, które zgłosiły się do tegorocznej edycji rankingu „Deloitte Technology Fast 50”, za największe wyzwanie uważa innowacyjność swoich produktów i usług. Z kolei w rozwoju firm technologicznie innowacyjnych pomaga silne przywództwo oraz wykwalifikowani i utalentowani pracownicy. Jak wynika z badania Deloitte problem z dostępnością, jakością oraz utrzymaniem kadr to największe zagrożenie dla szybko rozwijających się środkowoeuropejskich przedsiębiorstw.

czytaj: Firmy technologiczne muszą stawiać na innowacje

Richard Nelson Photogenica

Cyberprzestępcy wykorzystują skradzione dane do kolejnych ataków

Stale zwiększa się liczba różnych urządzeń połączonych z siecią, co prowadzi również do wzrostu zagrożenia potencjalnymi atakami. W trzecim kwartale tego roku stało się jasne, że cyberataki mogą mieć wymierny wpływ na świat rzeczywisty - przestrzega firma Trend Micro, która  opublikowała raport „W obliczu niebezpieczeństwa: bieżące podatności zapowiedzią kolejnych ataków”. Eksperci przeanalizowali w nim słabe punkty zabezpieczeń i potencjalne konsekwencje ataków z ostatniego kwartału.

czytaj: Cyberprzestępcy wykorzystują skradzione dane do kolejnych ataków

 James Thew / Photogenica

Światłowód jest usługą premium tylko przez chwilę

Światłowodowe łącza dostępowe mogą być sprzedawane jako usługa z najwyższej półki tylko w pierwszym okresie od ich wprowadzenia na rynek. Z czasem wysokie prędkości czy niewielkie opóźnienia przestają robić na klientach wrażenie i przestają oni widzieć powód, by płacić więcej.

czytaj: Światłowód jest usługą premium tylko przez chwilę

przeczytaj_tresc_ponownie