Przejdź do treści

Darmowy internet na lotniskach coraz bardziej powszechny

Data: 2016-08-23 20:28:00
Darmowy internet na lotniskach coraz bardziej powszechny

Coraz więcej lotnisk na świecie daje możliwość korzystania bezpłatnie z Internetu. Nie najgorzej wygląda to także w Polsce, gdzie 9 z 15 polskich lotnisk oferuje pasażerom nieograniczony dostęp do Wi-Fi bez żadnych dodatkowych wymagań.

W ubiegłym roku bezpłatny Internet Wi-Fi pojawił się  np. na lotnisko  Tegel w Berlinie. Aby podłączyć się do sieci Wi-Fi należy wybrać hotspot Deutsche Telekom („Free Airport WiFi Telekom"), a następnie przepisać kod z obrazka i potwierdzić chęć rozpoczęcia surfowania. Nie ma potrzeby zakładania konta, podawania adresu e-mail, oglądania treści reklamowych. Jedyną niedogodnością jest konieczność ponownego wpisania kodu po upływie 60 minut, ale gdy to uczynimy znów możemy cieszyć się dostępem do internetu. To był duża zmiana, w stosunku do tego, co było oferowane na lotnisku Tegel wcześniej. Podobne  rozwiązanie dostępne jest na lotnisku Berlin Schonefeld.

Jeszcze kilka lat temu darmowy dostęp do Internetu na lotniskach był raczej wyjątkiem niż regułą. To się jednak zmienia wraz z upowszechnianiem urządzeń mobilnych, bo dostęp do sieci stał się nieodłączną częścią codziennego życia i podróżowanie nie stanowi w tej kwestii wyjątku, co muszą uwzględnić zarządcy lotnisk. Z drugiej strony ceny za transfer danych też się obniżyły, co spowodowało, że inwestycje w takie udogodnienia dla podróżnych to relatywnie niewielki koszt. 

A jak to wygląda w Polsce? Wyszukiwarka ofert turystycznych Kayak.pl sprawdziła dostępność Wi-Fi na polskich lotniskach i podpowiada, gdzie oraz na jakich warunkach podróżujący mogą korzystać z bezprzewodowego Internetu.

Analiza wskazuje, że wszystkie z 15 lotnisk na terenie Polski oferują darmowe Wi-Fi. Co więcej, pasażerowie podróżujący z większości z nich mają nieograniczony dostęp do sieci. Jedynie w przypadku lotniska w Lublinie obowiązuje limit do 30 minut, podczas gdy pasażerowie w strefie biznesowej mogą surfować bez ograniczeń. Podróżni  przylatujący i wylatujący z Polski powinni zwrócić uwagę na fakt, iż 5 spośród 15 lotnisk – w Krakowie, Gdańsku, Modlinie, Wrocławiu oraz Poznaniu – wymaga zalogowania się za pośrednictwem Facebooka, pobrania wydawanego przez lotnisko magazynu lub ponownego logowania co 15-30 minut, aby można było się cieszyć darmowym Wi-Fi podczas oczekiwania w ich terminalach. 

- Rozwój usług cyfrowych w sektorze turystycznym nie zwolni. Dla wszystkich pasażerów darmowe Wi-Fi na lotnisku to ogromne udogodnienie. Porty lotnicze muszą w związku z tym nadążać za potrzebami współczesnych pasażerów. To oczywiste, że podróżujący oczekują dobrego połączenia z siecią bezprzewodową, które pozwala sprawdzać maile czy przeglądać media społecznościowe. Właśnie dlatego lotniska konkurują ze sobą także na gruncie tego, które z nich oferuje pasażerom najlepsze, szybkie połączenie z Internetem. Wygląda na to, że porty lotnicze w Polsce są w czołówce pod względem oferowania darmowego i nieograniczonego dostępu do Wi-Fi, plasując się wysoko wśród europejskich lotnisk - podsumowuje Vera Pershina, regionalny dyrektor Kayak na Polskę i Rosję.

Dwa lata temu firma Skyscanner przeprowadziła ankietę, z której wynikało, że dla 71 proc. podróżnych dostęp do internetu na lotnisku jest niezwykle istotny lub istotny. W tej grupie, dostęp do Wi-Fi najczęściej wykorzystywany jest do przeglądania mediów społecznościowych (10 proc.) czy sprawdzania poczty elektronicznej (22 proc.). Niemal jedna trzecia pytanych osób odpowiedziała, że korzysta z internetu na lotnisku, aby zabić czas w oczekiwaniu na samolot.

Skyscanner podawał też, że najwięcej pytanych (33 proc.) wykorzystuje darmowy internet do kontaktu z rodziną i znajomymi. Na lotniskach nie jesteśmy natomiast zbyt pracowici – jedynie 5 proc. wykorzystuje bezprzewodowy internet w obowiązkach służbowych.

Marek Jaślan

Zdjęcie: Lotnisko w Norymberdze/materiały prasowe

 

Lista dostępności do Wi-Fi na polskich lotniskach:

 

Lotnisko Chopina w Warszawie – dostęp nieograniczony

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków – Balice – dostęp nieograniczony, wymaga ponownego logowania co 15 min.

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy – dostęp nieograniczony podczas logowania za pośrednictwem Facebooka, bez logowania przez Facebooka do 15 min.

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach – dostęp nieograniczony

Port Lotniczy Warszawa-Modlin – dostęp nieograniczony, wymaga pobrania magazynu lotniskowego Hello Modlin w postaci pliku PDF wydawanego przez lotnisko

Port lotniczy Wrocław-Starachowice im. Mikołaja Kopernika – dostęp nieograniczony podczas logowania za pośrednictwem Facebooka, bez logowania przez Facebooka nieograniczony do 15 min.

Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego – dostęp nieograniczony, wymaga ponownego logowania co 30 min.

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka – dostęp nieograniczony

Port lotniczy Szczecin-Goleniów im. NSZZ Solidarność – dostęp nieograniczony

Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy – dostęp nieograniczony

Międzynarodowy Port Lotniczy w Łodzi im. Władysława Reymonta – dostęp nieograniczony

Port Lotniczy Lublin – dostęp 30 min, nieograniczony w strefie biznesowej

Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost – dostęp nieograniczony

Port Lotniczy Radom – dostęp nieograniczony

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury – dostęp nieograniczony

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

lotnisko, hotspoty, Internet na lotniskach, Wi-Fi

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:

przeczytaj_tresc_ponownie