Przejdź do treści

UPC ogłasza inicjatywę GIGAWorld

Data: 2016-11-29 00:25:00
Watchara Khamphonsaeng  Photogenica

Liberty Global (właściciel UP Polska) ogłosił inicjatywę GIGAWorld, która zakłada realizację przyjętych przez Komisję Europejską celów osiągnięcia Społeczeństwa Gigabitowego (Gigabite Society) z ośmioletnim wyprzedzeniem w stosunku do ustalonego terminu.

Realizacja wizji Komisji Europejskiej dotyczącej zbudowania do 2025 r. Społeczeństwa Gigabitowego wymagać będzie od operatorów inwestujących w sieci szerokopasmowe zastosowania wielu technologii, które zapewnią gospodarstwom domowym i firmom dostęp do ultraszybkiego, szerokopasmowego internetu, włącznie z takimi technologiami jak G.fast, FTTP, DOCSIS i 5G.

Takie wnioski przedstawiono w niezależnym raporcie opracowanym przez firmę konsultingową specjalizującą się w dziedzinie mediów i telekomunikacji – Communications Chambers, na zlecenie Liberty Global, największego na świecie międzynarodowego dostawcy telewizji i szerokopasmowego internetu. W raporcie przeanalizowano najszybsze i najbardziej efektywne kosztowo sposoby realizacji celów Komisji Europejskiej dotyczących upowszechnienia do 2025 r. dostępu do szerokopasmowego internetu o dużej szybkości. Komisja ustaliła cele na poziomie 1 Gb/s jako czynnika stymulującego i usprawniającego funkcjonowanie wielu podmiotów społeczno-gospodarczych, m.in. szkół, szpitali i dużych przedsiębiorstw oraz minimalnej prędkości 100 Mb/s dla gospodarstw domowych, z czasem zwiększanej do poziomu jednego gigabitu i większej, co w raporcie Communications Chambers określa się mianem "prędkości gigabitowych".

W raporcie wskazano, że wymieniane przez Komisję technologie bardzo wysokiej przepustowości (VHC), takie jak dochodząca blisko użytkownika końcowego G.fast, FTTB, FTTP, DOCSIS lub FTTH – są w stanie osiągnąć cele przyjęte na 2025 rok. Dodano jednak, że w przypadku sieci VHC wykorzystujących technologię DOCSIS, gigabitową szybkość można osiągnąć już pod koniec 2017 r., czyli osiem lat wcześniej i przy niższych kosztach niż w przypadku zastosowania technologii FTTP.

Raport ogłaszany jest wraz z nową inicjatywą Liberty Global o nazwie GIGAWorld, w której przedstawiono plany operatora dotyczące wprowadzenia internetu gigabitowej szybkości do 12 europejskich krajów, w których działają spółki należące do grupy. W całej Europie około 50 mln gospodarstw domowych mających dostęp do szerokopasmowych sieci Liberty Global jest GIGAReady czyli gotowych do korzystania z internetu o gigabitowej szybkości. Liberty Global planuje przyłączenie kolejnych kilku milionów odbiorców w najbliższych latach.

W całym regionie CEE od początku roku do trzeciego kwartału włącznie zasięg szerokopasmowej sieci UPC zwiększył się o 360 000 gospodarstw domowych. W Polsce UPC tylko w ciągu ostatnich dziesięciu lat zainwestowało około 5,4 mld zł w rozwój, poszerzając dzięki inwestycjom i przejęciom zasięg swojej nowoczesnej infrastruktury do 3,1 mln gospodarstw domowych. Tylko w tym roku do końca trzeciego kwartału liczba nowych mieszkań w zasięgu sieci UPC wzrosła o 124 tys., dając kolejnym klientom możliwość dostępu internetu UPC.

- Dzięki skali naszej działalności, zaangażowaniu i ambitnym planom inwestowania w infrastrukturę na miarę naszego wieku jesteśmy idealnym partnerem do realizacji wizji UE o Społeczeństwie Gigabitowym. Już dziś nasze sieci światłowodowe o wysokiej przepustowości mogą połączyć 50 mln gospodarstw domowych gotowych do korzystania z internetu o gigabitowej szybkości, a stale poszerzamy zasięg naszych sieci i w ciągu następnych kilku lat dotrzemy do milionów nowych odbiorców, co przyczyni się do przyspieszenia rewolucji cyfrowej w Europie - mówi Mike Fries, prezes  Liberty Global.

 - Dzięki inwestycjom realizowanym obecnie przez operatorów sieci kablowych szerokopasmowy internet o gigabitowej prędkości będzie do 2018 r. dostępny mniej więcej dla połowy gospodarstw domowych w Europie – znacznie szybciej niż przewiduje to cel przyjęty przez Komisję Europejską na 2025 r. Pozwoli to Komisji (i państwom członkowskim) skupić się na innych obszarach wymagających interwencji - zauważa Robert Kenny, założyciel firmy konsultingowej Communications Chambers i współautor raportu.

Źróło: UPC 

Zdjecie: Photogenica

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Gigabite Society, łącza gigabitowe, GIGAWorld, UPC

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:
Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie