Przejdź do treści

Sieciowe preferencje chłopców i dziewcząt

Data: 2016-09-06 01:31:00
Sieciowe preferencje chłopców i dziewcząt

Rozpoczynajac nowy rok szkolny, rodzice powinni również pamiętać o tym, że ich dzieci będą chciały spędzać więcej czasu w internecie. Wiedza na temat tego, co dzieci robią w Sieci oraz jakie zagrożenia mogą je tam spotkać, może pomóc w ochronieniu ich. Badanie Growing Up Online - Connected Kids przeprowadzone przez Kaspersky Lab i iconKids&youth pokazało, że sposób korzystania z internetu znacznie różni się między dziewczętami a chłopcami w wieku 8-16 lat, zatem kroki podjęte na rzecz zapewnienia im bezpieczeństwa także muszą być inne.

Dziewczęta lubią używać smartfonów, natomiast chłopcy wolą komputery i konsole. Ogólnie chłopcy są bardziej podatni na uzależnienie od gier komputerowych: znacznie częściej wymieniają je na liście codziennych aktywności online, z kolei dziewczęta wskazują na rozmowy w sieciach społecznościowych i przy użyciu komunikatorów. Jeśli chodzi o ulubione metody kontaktu, u dziewcząt częściej wymieniane są rozmowy telefoniczne i wiadomości, co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę ich miłość do smartfonów. 

Prawdopodobnie ze względu na swoją towarzyskość, dziewczęta zwykle zasięgają informacji od członków rodziny, tymczasem chłopcy wolą czerpać wiedzę z internetu. Ponadto chłopcy znacznie częściej myślą, że wiedzą, jak używać internetu i jak bezpiecznie w nim przebywać. 

Tymczasem według badania chłopcy wykazują mniej zahamowań w Sieci niż dziewczęta: w sieciach społecznościowych podają wiele informacji osobistych i udają starszych, niż są w rzeczywistości. Ponadto próbują ominąć kontrolę rodzicielską na swoich urządzeniach i ukrywają informacje związane ze swoją aktywnością online przed swoimi rodzicami. A jest co ukrywać - jak przyznają, znacznie częściej niż dziewczęta uzyskują dostęp do treści, które są nieodpowiednie dla dzieci. 

- Badanie pokazuje, że rodzice chłopców powinni bacznie zwracać uwagę na to, co ich synowie robią w świecie cyfrowym. Muszą korzystać z kontroli rodzicielskiej, która jest aktualizowana i której nie można ominąć, aby chronić swoje niepokorne dzieci przed niechcianymi lub niebezpiecznymi informacjami, np. grami, które są przeznaczone dla dorosłych. Z kolei rodzice dziewczynek muszą przykładać większą uwagę do tego, z kim ich córki komunikują się przez internet. Sieci społecznościowe i komunikatory są często wykorzystywane przez szemrane osoby w celu zdobycia zaufania dziecka  - radzi Andriej Mochola, dyrektor odpowiedzialny za rozwiązania dla konsumentów, Kaspersky Lab. 

Źródło: Kaspersky Lab

Zdjęcie: Photogencia

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

internauci, badanie, Kaspersky Lab, dzieci, dzieci w sieci

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:
Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie