Przejdź do treści

Bytomski magistrat z nową siecią Wi-Fi

Data: 2016-08-02 01:27:00
alexmit / Photogenica

50 tys. zł. kosztował projekt wdrożenia nowoczesnej, bezpłatnej sieci Wi-Fi w budynkach Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Od września za darmo będzie można surfować m.in. w budynkach przy ul. Parkowej 2, Smolenia 35 czy w Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Olejniczaka 22.

 

Infrastruktura sieciowa, o którą wzbogaciły się budynki Urzędu Miejskiego stanowi także bazę do przyszłych projektów związanych z wirtualizacją urzędu.
- Innowacyjność nowego systemu polega na  jednolitej strukturze sieci, która wykorzystuje wiele urządzeń. Rozwiązanie to jest elastyczne, gdyż umożliwia jego rozbudowę o kolejne urządzenia. Trzeba zaznaczyć, że nie jest to standardowe rozwiązanie. Nad nową infrastrukturą czuwa centralny kontroler sieci WLAN, którego zadaniem jest zapewnienie funkcjonalności i bezpieczeństwa transmisyjnego wszystkim użytkownikom tworzonego systemu - mówi Krzysztof Gut, Naczelnik Wydziału Informatyki UM.

 

I tak, kilkadziesiąt punktów dostępowych rozmieszczonych jest na korytarzach Urzędu Miejskiego m.in. przy ul. Parkowej 2. Zainstalowane urządzenia tworzą najnowszej generacji system radiowy obsługujący dwa pasma częstotliwościowe. (2,4 GHz, 5 GHz). Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwy jest dostęp do sieci dla urządzeń wyposażonych w karty wifi, jak np. tablety czy telefony komórkowe. 
Trzeba zaznaczyć, że jeszcze do niedawna usługę darmowego internetu świadczyła ratuszowi firma zewnętrzna. -  Realizując tę inwestycję, jesteśmy zarówno właścicielami systemu, jaki i administratorami, co znacznie obniża koszty  jego utrzymania – mówi Krzysztof Gut. 
Dzięki uruchomieniu sieci hotspotów wewnątrz każdego budynku, klienci załatwiający sprawy urzędowe, będą mogli nieodpłatnie korzystać z internetu wchodząc na portale miejskie. Z pewnością ucieszą się też klienci Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Olejniczaka 22, którym szykuje się ślub. Teraz tym radosnym faktem będą mogli się podzielić w mediach społecznościowych bezpośrednio z Sali Ślubów, gdzie wkrótce również będzie szybki dostęp do internetu.
- Ciekawe rozwiązania wykorzystania bezpłatnej sieci Wi-Fi, stosują np. lotniska w Niemczech czy Wielkiej Brytanii, gdzie klienci korzystający ze specjalnej aplikacji, dowiadują się krok po kroku jak sprawnie przejść odprawę. Dysponując takim systemem, możemy w przyszłości myśleć o podobnych aplikacjach, związane ze sprawami urzędowymi – mówi Krzysztof Gut.
Źródło: Urząd Miasta Bytom
Zdjęcie: Photogenica

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Wi-Fi, hotspoty, jst, Bytom, śląskie, Śląsk

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:

przeczytaj_tresc_ponownie