Mieszkańcy Korei Południowej mają najszybszy szerokopasmowy dostęp do internetu na świecie - wynika z najnowszego raportu firmy Akamai "The State of the Internet"
czytaj: Korea Płd nie daje się wyprzedzić w rankingu prędkości łączy internetowych
Potrzeby w zakresie transmisji danych rosną w błyskawicznym tempie, do czego w dużej mierze przyczynia się wzrost zapotrzebowania na treści wideo. Przybywa na rynku graczy, którzy je zaczęli oferować, jak np. Netflix. Klienci zaś oczekują nieograniczonego wyboru treści najwyższej jakości i coraz większej swobody dostępu. Stanowi to wyzwanie dla operatorów telekomunikacyjnych, którzy muszą rozdwajać nowoczesną infrastrukturę, taką jak światłowody czy sieci NGN. To zaś kosztuje i telekomy muszą szukać sposobów, jak zarobić na tych inwestycjach.
czytaj: Popyt na treści wideo zmienia strategie biznesowe operatorów
Ponad 90 proc. Polaków zdeklarowało, iż aktywnie korzysta z urządzeń mobilnych w przygotowaniach do Bożego Narodzenia. Najczęściej przed świętami poszukujemy w sieci przepisów kulinarnych (27 proc.), inspiracji na dekoracje domu (24 proc.) oraz życzeń świątecznych i kolęd (20 proc.). Internet oraz urządzenia mobilne zdominowały nie tylko codzienne życie Polaków, ale również okres przygotowania do świąt – takie wnioski płyną z sondy zrealizowanej przez serwis Prezentmarzeń wśród 4162 Polaków.
czytaj: Technologia i internet pomagają przygotować się do świat
Około 30 proc. nastolatków pozostaje on-line cały czas i to niezależnie od zmian miejsca pobytu. 93,4 proc. codziennie korzysta z internetu w domu - wynika z badań “Nastolatki 3.0”, przeprowadzonych w 2016 roku przez NASK.
Internetowe zakupy to dziś normalność. Wiele wskazuje, że tegoroczny świąteczny okres handlowy w sieci będzie rekordowy. Jednak polski e-handel ma najlepsze lata ciągle jeszcze przed sobą.
Sms-y od lat cieszą się ogromną popularnością. Co sprawia, że ich pozycja nie słabnie? Z raportu opublikowanego przez Platformę SerwerSMS.pl na temat komunikacji SMS w Polsce wynika, że lubimy je przede wszystkim za prostotę korzystania (75,9 proc. badanych), łatwy dostęp (71,3 proc.) i szybkość dostarczenia wiadomości (65,3 proc.). Użytkownicy doceniają również ich: uniwersalność, niezawodność, zasięg oraz niski koszt.
Polska znalazła się na 4 miejscu w rankingu europejskich krajów charakteryzujących się najmniejsza ilością ataków hakerskich – wynika z najnowszego badania firmy Check Point prezentującego zagrożenia cyberprzestępstwa na świecie. To awans o trzy pozycje w stosunku do wcześniejszego rankingu.
czytaj: Polska wśród 5 najbardziej cyberbezpiecznych krajów w Europie
Komisja Europejska, wspólnie z państwami członkowskimi, przedsiębiorstwami, partnerami społecznym, organizacjami pozarządowymi i instytucjami edukacyjnymi, uruchomiła dziś inicjatywę „Koalicja na rzecz umiejętności cyfrowych i zatrudnienia”. Inicjatywa ta pomoże sprostać dużemu zapotrzebowaniu na umiejętności cyfrowe w Europie, które są niezbędne obecnie na rynku pracy i w społeczeństwie.
czytaj: KE uruchomiła Koalicję na rzecz umiejętności cyfrowych i zatrudnienia
Ministerstwo Cyfryzacji zainaugurowało projekt szerokiego partnerstwa publiczno-prywatnego w obszarze cyberbezpieczeństwa. Forum Cyberbezpieczeństwa zostanie powołane przez Ministra Cyfryzacji i będzie pełniło funkcję doradczą.
Poczta Polska ma stać się jedną z kluczowych instytucji, na których będzie się opierać budowa cyfrowego państwa. Ma też pomóc w ograniczeniu skutków wykluczenia cyfrowego obywateli, szczególnie mieszkających na obszarach oddalonych od dużych ośrodków administracyjnych.
Portal realizowany w ramach projektu nr POIG.07.01.00-00-019/09 pn. „System Informacyjny o infrastrukturze szerokopasmowej i portal Polska Szerokopasmowa”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.